Poslední průzkum se Středulou: 1. Babiš, 2. Pavel, 3. Nerudová

Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš by nyní v prvním kole prezidentské volby dostal podle volebního modelu agentury Ipsos 28,6 procenta hlasů. Těsně za ním by byl někdejší vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel s 27,8 procenta, následovala by bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová s 24,6 procenta. Z výsledků průzkumu, který agentura provedla 5. až 8. ledna, ale plyne, že zhruba třetina voličů stále není o své volbě rozhodnuta.

Agentura uvedla, že výsledky tří kandidátů, kteří by v prvním kole bojovali o vítězství, jsou v rozmezí čtyř procentních bodů, proto nelze jednoznačně říci, který z nich by v daném termínu volby vyhrál. Statistická odchylka je v rozmezí plus minus tři body u kandidátů s velkou podporou až plus minus 1,2 bodu u kandidátů s malou podporou.

Největší potenciál k vítězství má podle Ipsos ale Pavel, který by měl nyní v prvním kole 38,8 procenta hlasů, pokud by ho volili všichni ti, kteří ho aspoň zvažují. Potenciál Nerudové činí 35,2 procenta a Babiše 34,2 procenta. Předseda ANO má však podle Ipsos nejsilnější voličské jádro. »Nejslabší jádro z kandidátů na prvních třech místech pak má Danuše Nerudová, o jejíž volbě je pevně přesvědčeno 13,2 procenta voličů,« uvedla agentura.

Třetina voličů stále váhá

Současně připomněla, že průzkum uskutečnila před nedělní debatou prezidentských kandidátů v České televizi, při které se kandidatury vzdal odborový předák Josef Středula. Podle modelu Ipsos by v prvním kole voleb před touto debatou dostal 2,2 procenta hlasů. Lépe než on by z hlasování vyšel poslanec SPD Jaroslav Bašta s 5,8 procenta, senátor Pavel Fischer s pěti procenty hlasů a senátor Marek Hilšer s 3,3 procenta hlasů. Naopak méně než Středula by měli podnikatel Karel Diviš, dvě procenta, a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, 0,6 procenta.

Předpokládaná volební účast v prvním kole je 67 procent. Pětašedesát procent voličů podle Ipsos ví, koho bude tento týden volit. Šestadvacet procent má svého favorita, ale zatím nevylučuje změnu své volby, a devět procent těch, kteří se chtějí účastnit voleb, zatím ještě neví, koho bude volit, dodala agentura.

Průzkumu se v době od 5. do 8. ledna zúčastnila tisícovka lidí.

Středulovy hlasy Nerudová zřejmě nedostane

Politologové neočekávají zásadní přeliv voličů Josefa Středuly k prezidentské kandidátce Danuši Nerudové, kterou odborový předák podpořil. Spíše se přikloní k bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), případně volit nebudou. Středula dnes dopoledne na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury ve volbách hlavy státu.

»Podle dat, které jsou k dispozici, nelze očekávat zásadní přeliv voličů od Josefa Středuly k Danuši Nerudové, ale spíše rozdělení mezi více kandidátů, přičemž nejvíce zřejmě k Andreji Babišovi, a také přesun k nevoličům,« uvedl Vlastimil Havlík z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI. Vzhledem k dosavadní Středulově podpoře ale nejde o velká čísla.

Také podle Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy měli podle sociologických průzkumů Středulovi voliči jako druhou volbu spíše Babiše. »Možná se spíše přikloní k Andreji Babišovi, zvlášť po osvobozujícím rozsudku, k někomu jinému z kandidátů, nebo třeba nakonec vůbec nepůjdou volit,« míní.

I podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu pomůže Středulovo odstoupení zejména Babišovi. Voličů, kteří by na základě jeho výzvy přešli k Nerudové, bude podle něj minimum. Nerudová podle něj navíc v posledních dnech a týdnech ztrácí půdu pod nohama.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy