Home Domácí Poslední televizní debata. Babiš by navrhl Pavla do čela generálního štábu

Poslední televizní debata. Babiš by navrhl Pavla do čela generálního štábu

Debata prezidentských kandidátů Andreje Babiše (vpravo) a Petra Pavla v televizi Nova s moderátorem Reyem Korantengem FOTO - ČTK/Michal Krumphanzl

Kandidát na prezidenta Petr Pavel požádal moderátora dnešní debaty na Nově Reye Korantenga o možnost pronést krátké prohlášení. Vyzval ke slušné kampani, ovšem jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) kontroval, že on sám byl terčem útoků odpůrců.

»Cestou do Prahy jsem se dozvěděl, že už vlastně nežiju,« řekl Pavel o deziformaci z dnešního dne. »Nechutného už bylo dost. Oba jsme již ukázali, že umíme jít do sebe, dnes bychom ale s panem Babišem měli ukázat, že se umíme normálně bavit,« řekl na úvod debaty Pavel.

Babiš odpověděl, že on sám apeloval na slušnou kampaň poté, co jeho předvolební mítinky opakovaně narušovali jeho odpůrci. Fake news o smrti svého soupeře Babiš odsoudil. Podotkl, že ten, kdo dezinformace šířil, musí být »strašný hlupák«, protože věděl, že Pavel bude v debatě na Nově.

Rozdíl na téma SPD

Diskuse obou kandidátů byla tentokrát skutečně klidnější než v předešlých případech. Rozcházeli se především v názoru na hnutí SPD. »To je strana, která má některé extrémní názory. SPD zastává ve vztahu k zahraniční politice vystoupení z NATO, a kdyby se čistě hypoteticky stala součástí vlády a její kandidát by byl nominován na ministra obrany, vnímal bych to jako bezpečnostní ohrožení naší vlasti a navrhl bych premiérovi pro SPD jiný post, třeba zemědělství, kde takové riziko nebude,« uvedl Pavel, podle nějž je »zárukou míru fungující NATO«.

Dle Babiše SPD není extremistická strana. »Má 500 tisíc voličů a jsou demokratičtí. Pokud by SPD vyhrála volby, což nepředpokládám, respektoval bych vůli voličů. Kdyby SPD byla extremistická strana, ministerstvo vnitra by to dalo na vědomí,« řekl Babiš.

Jeho protikandidát zase odpověděl kladně na hypotetickou situaci, kdy by jako prezident měl jmenovat šéfa ANO premiérem, pokud by jeho hnutí vyhrálo volby. »Tam nemůže jít o osobní sympatie nebo antipatie,« řekl Pavel. Babiš kontroval obrácenou situací a překvapil výrokem, že kdyby se on sám stal prezidentem, okamžitě by navrhl ministryni obrany Janě Černochové (ODS), aby vyměnila náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehku za Petra Pavla. »Pan Řehka stresuje lidi s válkou, mobilizací. Ať už mlčí. Kdežto pan Pavel prý nechce válku,« uvedl Babiš.

Několikrát během pořadu zkritizoval vládu, že nechce lidem pomáhat. »A pomáhá pozdě, jen pod tlakem opozice,« řekl Babiš a zopakoval svůj názor, že »vláda neříká lidem pravdu«. »Nemluví o ekonomických záležitostech. A bohužel tu zůstane do roku 2025, protože její členové mají lukrativní posty, na které se už v životě nedostanou,« uvedl Babiš, podle nějž nedávné hlasování o nedůvěře vládě vyvolalo hnutí ANO, aby lidé znali názory opozice. »Pan Fiala s námi vůbec nemluví, kdežto já jsem jako premiér s opozicí diskutoval,« řekl Babiš a zopakoval svůj dřívější názor, že jeho protikandidát rozumí armádě, ale ekonomické záležitosti, které jsou v dnešní inflační době klíčové pro národ, neumí řešit. Vyzval k nutnosti potravinové soběstačnosti. »Vím, že je pražská kavárna naštvaná na první kolo a mluví negativně o venkově, ale my opravdu potřebujeme potravinovou soběstačnost. Po revoluci jsme to zanedbali, a to byla chyba,« uvedl Babiš.

Pavel uvedl, že stávající inflace je z poloviny dána »rozhazováním« vlády pod vedením hnutí ANO. Na to šéf nejsilnější opoziční strany reagoval, že za dobu, kdy byl on členem kabinetu, se snížil podíl státního dluhu.

Babiš: Vláda nemá ráda důchodce

Podle Babiše současná vláda nemá ráda důchodce a chce zrušit i možnost odchodu do předčasného důchodu. Pavel odpověděl, že by byla nutná komplexní důchodová reforma. »Bohužel se měla uskutečnit už před deseti lety, žádná vláda na to ještě nenašla odvahu,« řekl generál v. v.

Oba kandidáti se dnes v předtočených medailoncích vyjadřovali i k historickým událostem, od srpna 1968, přes listopad 1989, až třeba po rozdělení Československa. Mezi své polovičky dorazily k diskusním stolkům i Monika Babišová a Eva Pavlová, které se shodly v tom, že se těší, jak se po víkendu vrátí k normáním životům. Obě poprosily občany, aby přišli k volbám.

Dnešní duel byl předposlední debatou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola prezidentské volby. V pátek se těsně před otevřením volebních místností Babiš s Pavlem zúčastní diskuse v Českém rozhlase.

Bývalý představitel české armády a NATO Pavel v prvním kole voleb před necelými dvěma týdny těsně zvítězil, když dostal podporu 35,4 procenta. Druhý postupující, expremiér Babiš, měl 34,99 procenta.

(pk)

3 KOMENTÁŘE

  1. Oba kandidáti byli v KSČ. Pokud by nepřevlékli kabát, měli by se se za co stydět? Pan Pavel a celá tato slavná vláda a část společnosti se neustále ohání demokracií a současně neochvějným přátelstvím a spojenectvím s USA a NATO (přestože proti vstupu do NATO bylo tolik českých občanů, že se nesmělo konat ani referendum o vstupu do NATO). Měli bychom však mít neustále na paměti historii USA a její demokracie, která nezabránila tomu, aby v době, kdy jsme žili v „nedemokratickém“ a lidská práva porušujícím socialismu, černoši a mnozí cizinci neměli práva „bílých“ občanů USA, byli potupně diskriminováni, dokonce nesměli ani nabývat nemovitý majetek, atd. USA si přesto dnes osobují právo poučovat jiné země, rozhodovat o tom, zda se v těch zemích porušují či neporušují lidská práva, přitom ve světle vlastního ještě nedávného pošlapávání lidských práv, by neměli o lidských právech jinde ani pípnout. Také v Evropské unii, ke které se mnozí modlí, jsou země, které ještě po roce 1960 kolonizovaly jiné země způsoby, proti kterým bylo i otrokářství leckde relativně humánní (až do roku 1974). Opravdové dnešní vzory demokracie.

  2. Za nejpravděpodobnější považuji, že hoax o své smrti rozeslal sám, aby ukázal, jak moc mu někdo škodí a mohl se opět ohánět ruskými hackery. A to vybízel ke slušné kampani.
    Trapný byl i útok moderátora na kandidáta Babiše, aby připustil, že měl za socialismu „lukrativní zaměstnání“, když mu umožňovalo cesty do zahraničí. Režie se zde spolehla na Goebelsovu poučku o stokrát opakované lži, která se stane pravdou. Od roku 1989 tato lež zní neustále, že lidé raději (z obav, aby se nedostali do sporu s majiteli jediné pravdy) zapomněli, jak moc jezdili po světě. Dělníci na montáže, odborníci na konference, studijní pobyty a stáže. A nemuseli být ani v KSČ. Museli však něco umět, byť to mohlo být svařování či jiné řemeslo, nebo být odborníci – lékaři, vědci, obchodníci. Moderátor se pokusil touto lží napadnout a osočit nejen ing. A. Babiše, ale je všechny.

Comments are closed.