Home Domácí Potraviny a bydlení dál až neuvěřitelně zdražují

Potraviny a bydlení dál až neuvěřitelně zdražují

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Meziroční růst spotřebitelských cen se v posledním měsíci uplynulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížil na 15,8 procenta (v listopadu činil 16,2 %), poměrně výrazně totiž zmírnil růst cen aut a pohonných hmot. Naopak zejména potraviny a bydlení dál obludně zdražovaly. Navíc je potřeba v té souvislosti připomenout, že již v loňském listopadu inflace vystoupala na 6,6 %. Průměrná míra inflace za celý uplynulý rok činila 15,1 %. Důvody k dalšímu zdražování přitom nepomíjejí, válka na Ukrajině, intenzivně podporovaná i českou vládou, pokračuje a energetická krize zřejmě hned tak neskončí.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle doprava, kde zmírnil růst cen automobilů na 9,2 % (v listopadu 12,7 %) a cen pohonných hmot a olejů na 4,4 % (v listopadu 14,5 %).

Největší vliv na růst inflace měly v prosinci nadále ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a ceny v oddíle bydlení. Mouka zdražila o 42 %, chleba o 37,6 %, drůbeží maso o 42,8 %, polotučné trvanlivé mléko o 55,4 %, vejce o 92,4 %, oleje a tuky o 38,2 % a cukr o 98,9 %.

Nájemné z bytu stouplo meziročně o 5,9 %, vodné o 5,3 % a stočné o 6,4 %. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu vzrostly o 20,8 %, zemního plynu o 140,2 %, tuhých paliv o 66,4 % a tepla a teplé vody o 28,8 %. Jen elektřina zlevnila, a to o 21,2 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v prosinci zvýšily o 10,9 % (v listopadu o 11,9 %), a to zejména v důsledku zdražení stavebních materiálů a stavebních prací.

Další v pořadí vlivu na meziroční růst cenové hladiny byly ceny v oddíle stravování a ubytování, kde stravovací služby zdražily o 26,1 % a ubytovací služby o 21,3 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v prosinci meziročně o 17,8 % a ceny služeb se zvedly o 12,5 %.

Celkově stejná úroveň jako v předchozím měsíci

Oproti předchozímu měsíci zůstal růst cen v letošním prosinci v souhrnu na stejné úrovni. Pokles cen především v oddíle doprava byl podle statistiků kompenzován růstem cen zejména v oddílech bydlení, rekreace a kultura a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.

V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot a olejů meziměsíčně o 10,5 % a automobilů o 0,8 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák zlevnilo víno o 5,1 %, lihoviny o 1,9 % a pivo o 1,3 %. Růst cen byl naopak zaznamenán v oddíle bydlení, kde meziměsíčně zdražil zemní plyn o dvě procenta a elektřina o 1,2 %. V oddíle rekreace a kultura se o 2,1 % zvýšily ceny dovolených s komplexními službami. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje pak vzrostly především ceny polotučného trvanlivého mléka o 8,0 %, vajec o 5,9 %, chleba o 1,6 %, brambor o 6,9 % a cukru o 4,7 %. Oproti listopadu naopak zlevnilo ovoce (o 3,2 %), maso (o 0,6 %) a máslo (o 3,7 %).

Roční míra inflace je druhá nejvyšší v historii samostatné ČR

»Průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 % a ceny služeb o 12,3 %,« uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Během prvních tří čtvrtletí roku se přitom meziroční tempo růstu postupně zvyšovalo z 11,2 % v 1. čtvrtletí na 17,6 % ve 3. kvartálu, přičemž ve 4. čtvrtletí kleslo na 15,7 %. Loňský vývoj inflace byl podle statistiků ovlivněn zejména růstem cen v oddílech bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje a doprava.

Co nás čeká podle šéfů firem

Více než polovina šéfů českých firem (53 %) počítá i letos s dvoucifernou inflací. Na 80 % generálních ředitelů zároveň očekává, že jim letos porostou vstupní náklady, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC CEO Survey mezi více než 200 řediteli tuzemských podniků.

»Ředitelé dobře znají situaci ve svých firmách, realita tak předbíhá statistiku. I proto lze očekávat, že ani v letošním roce nebude inflace rychle klesat. Firmy se budou vypořádávat především s drahými energiemi, byť jim částečně uleví zastropování cen. I v roce 2023 budou ale energie hlavním motorem růstu cen,« uvedla partnerka PwC pro finanční rizika a kapitálové trhy Olga Cilečková.

Inflaci mezi 11 a 15 % předpokládá podle průzkumu v letošním roce 40 % generálních ředitelů, 11 % sází na zvyšování cen mezi 16 a 20 %, dvě procenta manažerů dokonce nevylučuje průměrnou míru inflace nad 20 %.

Ani další část generálních ředitelů nevěří v rychlý návrat inflace k dvouprocentnímu cíli České národní banky. Podle 45 % dotázaných se inflace bude pohybovat mezi šesti až deseti procenty, tři procenta šéfů firem věří v pokles inflace do rozmezí tři až pět procent. V dosažení dvouprocentního inflačního cíle ČNB nevěří nikdo.

Hlavním motorem růstu cen budou i nadále rostoucí náklady ve výrobě, osm z deseti manažerů totiž očekává letos další růst cen vstupů. Pro 14 % firem zůstanou náklady na úrovni loňského roku, šest procent počítá s poklesem cen. K výraznému zdražování přitom došlo už loni, polovina generálních ředitelů připouští, že ceny svých výrobků a služeb zvýšila jejich firma o více než deset procent, v téměř třetině rostly tempem přes 15 %, uvádí průzkum.

»Loni na české firmy především naplno dopadly rostoucí ceny surovin a energií. Sotva se firmy i celá ekonomika začaly vzpamatovávat z postcovidového šoku, přišla válka na Ukrajině. K pomalé obnově dodavatelsko-odběratelských řetězců a nedostatku některých surovin se tak přidal cenový šok v oblasti energií,« připomněla Cilečková.

Vysokou inflaci předpokládali šéfové firem už pro loňský rok v průzkumu pořádaném na konci roku 2021. Aniž by tehdy tušili začátek války, tak nadpoloviční většina manažerů očekávala růst inflace přes pět procent, válka toto tempo výrazně urychlila.

Ivan Cinka

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here