Home Domácí Praha má jednu z nejdražších ulic světa, Pařížská se umístila v první dvacítce

Praha má jednu z nejdražších ulic světa, Pařížská se umístila v první dvacítce

FOTO - Wikimedia Commons/Carmelo Bayarcal

Do aktuálního žebříčku nejdražších ulic světa podle výše nájemného, který sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, se poprvé »probojovala« pražská Pařížská ulice. Celkově skončila na 17. příčce a sesadila z této pozice ulici Na Příkopě, která se v žebříčku objevovala od roku 2004. Nejdražší ulicí světa je horní část Páté Avenue v New Yorku.

Cushman & Wakefield každoročně srovnává 68 zemí světa podle nejvyššího dosahovaného nájemného v nejdražší nákupní ulici. V žebříčku figuruje vždy jedna nejdražší ulice z každé země.

Nejvyšší roční nájemné v ulici Pařížská činí 2719 eur (66 200 Kč) za metr čtvereční. Ve vyjádření v místní měně je to zhruba stejně jako před pandemií nemoci covid-19. Meziročně se nájemné zvýšilo o devět procent. Sedmnáctá pozice ve světovém žebříčku je nejvyšším umístěním české ulice od roku 2005, kdy na stejném místě skončila ulice Na Příkopě.

V horní části newyorské Páté Avenue činí roční nájemné 21 076 eur za metr čtvereční. Výše nájmu je tam nyní vyšší o 14 procent než před pandemií. Na druhém místě ve světovém žebříčku skončila hlavní ulice v Hongkongu Tsim Sha Tsui, třetí je milánská Via Montenapoleone.

Příkopům zasadil ránu covid

Celkově je Pařížská 30. nejdražší ulicí v Evropě. Ulice Na Příkopě skončila v evropském srovnání na 33. příčce s ročním nájemným 2460 eur za metr čtvereční. Ve srovnání s dobou před pandemií je to pokles o 14 procent. Obě ulice patří mezi nejdražší ze zemí střední a východní Evropy.

»Právě covidová doba a její důsledky představují klíčový důvod, proč ulice Na Příkopě letos přelomově opustila trůn, který obsazovala permanentně minimálně po dvě desetiletí,« uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. »Pařížská podává nadprůměrný výkon i v celoevropském měřítku, protože kontinentálně jsou příslušné nájmy podle společnosti Cushman & Wakefield průměrně stále o osm procent níže v porovnání s předcovidovou dobou.«

Covid »zasadil ránu« spíše »Příkopům« než Pařížské, protože ceny nájmů se v prvně jmenované ulici více odvozují od intenzity turistického ruchu a od obecného zájmu o kancelářské prostory, upozornil Kovanda. Jak turistický ruch, tak poptávka po kancelářích v době covidu citelně utrpěly. Naopak cena nájemného v Pařížské je více odvozena od toho, jak se daří prémiovým rezidenčním nemovitostem a segmentu luxusního maloobchodu. Rezidenční nemovitosti prožily za pandemie nebývalý rozkvět a luxusní značky nakonec pandemie nezasáhla jako běžný maloobchod, dodal Kovanda.

Žebříček nejdražších ulic světa:

Pořadí 2022LokalitaMěstoZeměNájem (Kč/m2/rok) v eurech
1.Upper 5 Avenue (49-60 Streets)New YorkUSA21.076
2.Tsim Sha TsuiHongkongHongkong, Čína15.134
3.Via MontenapoleoneMilánItálie14.547
4.New Bond StreetLondýnBritánie14.346
5.Avenue des Champs-ÉlyséesPařížFrancie11.069
6.GinzaTokioJaponsko9956
7.BahnhofstrasseCurychŠvýcarsko8927
8.Pitt Street MallSydneyAustrálie7624
9.MyeongdongSoulJižní Korea5973
10.West Nanjing RoadŠanghajČína5225
17.PařížskáPrahaČesko2719
Zdroj: Cushman & Wakefield

(jb, čtk)

Předchozí článekProdej počítačů klesá, HP propustí až šest tisíc zaměstnanců
Další článekOSTRÁ TYGŘÍ STŘEDA: Není raketa jako raketa aneb Comedy band válčí

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here