Praze vládne Svatá Starosta, patronka nešťastných manželství

Na dnešním jednání pražských zastupitelů skončilo přibližně stopadesátidenní čekání na nové vedení, vzešlé z loňských komunálních voleb. Primátorem byl zvolen lídr Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda (ODS) hlasy nejen 36 koaličních zastupitelů, ale i 14 opozičních za ANO. Piráti si svým dlouhým trucováním vynutili nejen pozici prvního náměstka pro končícího primátora Zdeňka Hřiba, ale i náměstkyně pro Janu Komrskovou a další dvě místa v radě. Dalšími náměstky jsou Alexandra Udženija (Spolu/ODS), Jiří Pospíšil (Spolu/TOP 09) a staronově Petr Hlaváček (STAN).

Při hlasování Svobodu nepodpořily opoziční Praha Sobě a SPD, naopak opoziční ANO hlasovalo pro volbu Svobody primátorem. Nehlasovala končící radní Hana Kordová Marvanová zvolená za Spolu, jejíž podpis chybí na koaliční smlouvě.

Piráti si svým postupem v průběhu vyjednávání, kdy nejprve vytvořili dvojblok Aliance stability s Prahou Sobě a nakonec ji opustili, patrně vytvořili největšího nepřítele. Končící náměstek primátora a nyní již opoziční zastupitel Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) předal nově zvoleným primátorovi Svobodovi, prvnímu náměstkovi Hřibovi a náměstkovi Hlaváčkovi obrázek Svaté Starosty, patronky nešťastných manželství. Ta podle něj přesně vystihuje současnou situaci v Praze. Vladan Brož (Praha Sobě) připomenul důvody Pirátů k loňskému odvolání starostky Prahy 10 Renaty Chmelové a místostarosty Davida Kašpara v souvislosti s kauzou Dozimetr a zeptal se, zda nyní Pirátům nevadí, že stejně byl do kauzy »namočen« i nový náměstek primátora Pospíšil…

Kolem něj se točila i další podstatná část rozpravy před volbou náměstků a členů rady. Údajně mu měla být nabídnuta pozice primátora, když TOP 09 opustí koalici Spolu pro Prahu a připojí se k Alianci stability. Rozprava se nesla místy ve velmi osobní rovině s osobními útoky mezi různými zastupiteli. Řešila se třeba i slova z rozhovoru pro irozhlas.cz, kde Alexandra Udženija řekla: »Doprava je velmi komplexní. Je to velmi těžká oblast. Z politiků Spolu se na to málokdo cítí.« Pavel Zelenka (Praha Sobě) se trochu ironicky zeptal, jestli je to pravda, přestože se podle jejích slov »na dopravě ODS vždy profilovala«. Jako hrdinný rytíř s odpovědí přispěchal jiný zastupitel ODS, Tomáš Portlík: »To bylo myšleno tak, že z politiků Spolu se málokdo cítí na resort dopravy po tom, jak ho vedl Adam Scheinherr.« Samozřejmě z Praha Sobě, tento politický klub bude teď asi oblíbeným terčem nové pražské koalice…

Volba náměstků tak začala až v 17.45 – tím, že zastupitelé za ANO volili »nohama« a sál opustili. Všichni náměstci dostali po 36 hlasech, lišili se jen počty těch, kteří hlasovali proti. Podobný hlasovací stroj pokračoval i při zvolení dalších členů rady. Postupně tak 36 hlasů dostali Michal Hroza (Spolu/TOP 09), Antonín Klecanda (STAN), Zdeněk Kovářík (Spolu/ODS), Daniel Mazur a Adam Zábranský (oba Piráti).

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy