Home Pel mel Pražská Noc vědců dnes přinese testy smyslů, hry i exkurzi do pitevny

Pražská Noc vědců dnes přinese testy smyslů, hry i exkurzi do pitevny

FOTO - nocvedcu.cz

Do jedné z nejmodernějších piteven v Česku, nejtišší místnosti v Praze či mongolské jurty lidé nahlédnou při dnešní Noci vědců. Jen v Praze festival, jehož letošním tématem jsou smysly, nabídne desítky akcí – včetně smyslových testů, her a netradičních ochutnávek. Část programu bude on-line.

Moderní pitevnu si lidé projdou na 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. »Prohlédnete si nejen pitevní sály ale také přípravnu těl i chirurgický sálek s virtuálním pitevním stolem a ultrazvukem,« uvedli zástupci univerzity v tiskové zprávě. Zájemci nahlédnout i do útrob 3D modelu člověka a mohou si nechat vyšetřit své smysly. Na Albertově pak bude nabídka drinků na molekulárním baru. Experti tam ale popíší i podvodné fyzikální pokusy na internetu nebo jak počasí působí na smysly člověka.

V budově Akademie věd ČR (AV) na Národní třídě zazní skryté zvuky knih, zavoní bouřka a experti poodhalí některé způsoby šifrování zpráv. V dejvickém Ústavu organické chemie a biochemie se rozezní různé chemické látky a návštěvníci projdou čichovou a hmatovou »laboratoří« i tajemnými chodbami ústavu.

Zkoušky smyslů připraví i v krčském Ústavu experimentální medicíny AV, kde lidé spatří věci běžným okem neviditelné pomocí pokročilých mikroskopů. Mikrosvět přiblíží také vědci na Fyzikálním ústavu AV v Ládví, kde mohou děti vyrazit i na zábavnou výpravu »do nitra hmoty«. Na Střeleckém ostrově pak dnes vyroste mongolská jurta provoněná dobrým čajem. Večer tam zahraje koncert arabská folková kapela. Program připravil Orientální ústav AV.

Na ČVUT v Dejvicích zpřístupní bezodrazovou komoru – nejtišší místo v hlavním městě. Návštěvníci si tam zkusí ale i simulátor formule a letového provozu, rádiový orientační běh a mimo jiné se seznámí i s roboty.

V Národním zemědělském muzeu na Letné bude lesnická stezka při níž si lidé otestují své smysly pozorováním hmyzu pod lupou a očicháváním rostlin. Na České zemědělské univerzitě v Suchdole je v plánu hra s ochutnávkou tropického ovoce a poznávacího kvízu esenciálních olejů a koření. V plánu jsou ale i procházky herbáriem, potravinářským pavilonem a školním pivovarem.

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Dejvicích si vědci připravili přednášky o psích smyslech a ukázku hasičských technologií, zájemcům ale přiblíží i řadu zajímavostí o různých potravinách a pochutinách.

V ďáblické hvězdárně se pak děti i dospělí pustí do experimentů s vodou a vystřelí si »raketu« z PET lahve. Pokusy budou také v pražském planetáriu a pozorování oblohy, i exkurze budovou, je pak na programu ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Ve Výzkumném ústavu pivovarnickém a sladařském, který sídlí na Novém Městě, se lidé dozví, a také okusí, jak špatné skladování škodí chuti piva.

Noc vědců se koná od roku 2005. Zapojují se do ní desítky institucí v Česku – výzkumné instituce, vysoké školy, science centra, hvězdárny i vzdělávací spolky. Akci koordinuje Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě.

(čtk)

Předchozí článekŠest remíz v řadě? To je rarita, ale ne náhoda, zní z libereckého tábora
Další článekVe Francii po šesti letech stoupla porodnost, souvisí to s pandemií covidu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here