Poslance dnes odpoledne čeká druhé čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok. V něm budou moci přednášet své pozměňovací návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Jeho příjmy, výdaje ani schodek už měnit nemohou. Stát by měl podle návrhu příští rok hospodařit se schodkem 241 miliard korun. To kritizuje opozice, k návrhu má připomínky také Národní rozpočtová rada.
Poslanci dnes budou moci jednat i přes půlnoc. Návrh přednesl předseda klubu ODS Marek Benda a Sněmovna ho hladce schválila.
Zájem mezi poslanci o provedení přesunů uvnitř rozpočtu je každoročně značný. Loni ve druhém čtení navrhli poslanci přesuny v celkovém objemu asi 209 miliard korun. Nyní se na sněmovním webu sešlo na šest desítek návrhů. Většina z nich je od zástupců opozice. Poslanci chtějí peníze přidávat zpravidla do zdravotnictví, na sociální služby, obnovu po povodních nebo třeba na podporu sportu.
Návrh nemůže počítat s podporou opozičních klubů ANO a SPD. Předsedkyně poslanců hnutí ANO, exministryně financí Alena Schillerová kritizovala výši schváleného schodku, který má být i »přes rozpočtové triky« ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) 241 miliard korun. »Finální bilance Fialovy vlády je tedy taková, že za čtyři roky zadluží Českou republiku neuvěřitelným jedním bilionem a 190 miliardami korun. I přes daňové balíčky, zvyšování odvodů, škrty v důchodech nebo energetické politice je zřejmé, že nás Fialova vláda ve výsledku zadluží třikrát rychlejším tempem než ministři financí za hnutí ANO,« řekla Schillerová novinářům.
Předložený rozpočet považuje za zcela neakceptovatelný. »V rozpočtu jsou ukryty účetní triky za desítky miliard korun,« uvedla s tím, že předloha porušuje základní principy veřejného rozpočtování, jako je úplnost, pravdivost a věrohodnost.
Návrhu vytkla mimo jiné to, že naprosto rezignoval na úspory. Zdůraznila, že oproti roku 2021 v něm dochází ke zvýšení výdajů na provoz státu o neuvěřitelných 50 miliard korun. »Zatímco ministerstva klíčová pro budoucí růst země jako je průmysl a obchod nebo místní rozvoj se musí potýkat s bolestivými škrty, tak na úřadu vlády je v plánu zvýšit rozpočet o třetinu. Rozpočet podřezává větev pod budoucností naší země,« shrnula Schillerová.
Astronomický schodek, který dál zadluží Českou republiku
Kriticky se k návrhu vyjádřili také zástupci opozičního hnutí SPD. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř označil návrh za »naprosto nereálný«. »Neopírá se o platnou legislativu a výrazným způsobem nadhodnocuje příjmy a podhodnocuje výdaje,« uvedl s tím, že v podobném duchu se vyjádřila také Národní rozpočtová rada.
Hnutí SPD podobně jako ANO považuje schodek 241 miliard za naprosto nepřijatelný. »Je to astronomický schodek, který dál zadluží Českou republiku, která už i tak má dluh přesahující 3300 miliard korun,« řekl novinářům. Připomněl, že vláda loni schválila daňový balíček, který má v letošním a příštím roce vytahat z kapes daňových poplatníků zhruba 150 mld. korun, a přesto není schopna konsolidovat veřejné finance a snížit schodek.
Hnutí předložilo desítky pozměňovacích návrhů. Například Hrnčíř navrhuje 35 miliard z odvodů do EU ponechat v ČR na řešení plateb za obnovitelné zdroje, aby je neplatily domácnosti a firmy, na zvýšení platů nepedagogických pracovníků a nelékařského personálu. Karla Maříková chce snížit výdaje do EU o 10 miliard, o část z nich navrhuje navýšit výdaje na vědu a výzkum ve zdravotnictví, Hasičskému záchrannému sboru nebo Policii ČR. Iveta Štefanová chce přesunout 400 milionů z programu na rozvoj Ukrajiny do kapitoly ministerstva zdravotnictví na obnovu výroby léků v ČR. Je nepravděpodobné, že by pro některý z nich koalice zvedla ruku. Sněmovní rozpočtový výbor podpořil jen několik změn, například doporučil přidat 700 milionů korun na podporu vodohospodářské infrastruktury. Chce také přidat asi 530 milionů korun na platy zaměstnanců v justici.
Základní parametry rozpočtu schválila Sněmovna koncem října. O pozměňovacích návrzích, které dnes poslanci načtou, rozhodne ve třetím čtení. Pokud rozpočet schválí, dostane ho k podpisu prezident, který má na jeho podepsání, nebo vetování lhůtu 15 dnů. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.
(jad)
Žhavé dívky na vás čekají na — Hot4.eu