Home Názory Předseda ČMKOS a jeho plané řeči

Předseda ČMKOS a jeho plané řeči

FOTO - archiv Bohumíra Dufka

Zastavím se u dvou výroků předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, které uvedl na svém účtu na Twitteru. V tom prvém, tj. »Dnes jsem se v Partii na CNNPrima opravdu rozčílil. Není přece možné posílat naše občany nakupovat za hranice jen proto, že strakovka není schopna reagovat…«, nám předseda ČMKOS oznamuje, že se rozčílil, protože přece není možné posílat naše občany nakupovat do Polska, když vláda neumí reagovat na inflaci, a prosí pana premiéra, aby se vzpamatoval. Druhý citát je rovněž »dobrý«. V něm nám sděluje, že už rok navrhuje státu použít věcné usměrňování cen základních potravin. Lidé to prý vidí každý den, jak je to s cenami špatné.

K tomu prvnímu musím konstatovat, co asi tak říkal pan premiér po té prosbě, aby se vzpamatoval? Myslím, že se pobaveně usmál a určitě někam vyslal signál.

A teď vážně, už Masaryk prý říkal, že rozčílení není program. Měl pravdu. Co takhle něco konkrétního pro lidi udělat? Třeba takovou demonstraci odborářů proti Fialově drahotě. Vždyť něco podobného vidíme téměř denně od jejich francouzských kolegů.

ČMKOS se zmohla jen na jednu nepovedenou demonstraci s pár tisíci účastníků loni na podzim, kde se ještě navíc sbíraly – a nenasbíraly – podpisy na prezidentskou kandidaturu pana předsedy. Pouze odbory KOVO nedávno demonstraci proti drahotě udělaly, ale to nebyla ČMKOS.

Anebo, co kdyby ČMKOS, když nic jiného, zorganizovala autobusy do Polska na nákupy. Prý takhle nějak jezdily autobusy v minulosti na nákupy do východního Německa, jak vyprávějí pamětníci. Možná by to mělo větší úspěch.

A k tomu druhému citátu. I to zde již bylo. Poručík Dub z nesmrtelného díla Jaroslava Haška se proslavil tím, že často při rozmluvě na jakékoli téma vzpomínal, jak o tom již před válkou mluvil s panem okresním hejtmanem. Poručík Dub vynikal také tím, že opravdu moc autority nepobral, a proto se stalo nesmrtelným i jeho rčení: Vy mne ještě neznáte, ale až mne poznáte atd. Raději nebudeme pokračovat, protože postavu poručíka Duba s jeho nesmrtelným výrokem »o tom jsem mluvil již před válkou s panem okresním hejtmanem«, zná skoro každý. K tomu, co předseda ČMOS šíří, mohu říci snad jediné – přestat mluvit. Koho zajímá, že o tom »již před válkou mluvil«. A co se stalo po tom, co o tom mluvil? Nic. Bude v tom, že »o tom mluvil« stále pokračovat, nebo začne něco dělat? Třeba by teď už mohl něco konkrétního udělat pro lidi…

Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů

2 KOMENTÁŘE

  1. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula je představitelem české krajní pravice, dokázal nám to tím, že podpořil Petra Pavla ve volbě prezidenta.
    Středula nemá s pracujícími nic a divím se, že jej ještě nevypráskali z ČMKOS, kde je trpěn jako předseda.

Comments are closed.