Home Domácí Překvapivá koalice v Brně je jedinou šancí pro občany, tvrdí unisono její tvůrci

Překvapivá koalice v Brně je jedinou šancí pro občany, tvrdí unisono její tvůrci

Zleva Zdeněk Pernica, Jana Fialová, Petr Hudlík a Martin Říha FOTO – Facebook

Pokud by lidé mluvili pravdu a nelhali, změnil by se svět. A prvním krokem je nelhat sami sobě. Tvrdí to předseda MěV KSČM Martin Říha, který je pro zářijové komunální volby lídrem koalice Restart pro Brno. I koaliční partneři, navzdory mediální kritice, považují nově vzniklé uskupení za jedinou šanci pro moravskou metropoli.

Jak již iportaL24.cz informoval, jde o společenství, kde budou kandidovat KSČM, Slušní lidé 2.0, Strana Práv Občanů – Zemanovci a Nezávislí společně pro město. Na kandidátní listině se objeví kromě Říhy Zdeněk Pernica (Slušní lidé 2.0), Jana Fialová (SPOZ) nebo bývalý starosta Starého Lískovce Petr Hudlík, který stojí v čele Nezávislých společně pro město. Své zástupce ale budou mít i další politická hnutí. »Pro mě osobně to je velmi zajímavé spojení – komunisti, Slušní lidé, Zemanovci, a samozřejmě tam budou i lidé z České suverenity a z Domova. Já ty lidi znám. Vím, že už několik let upozorňují na vše špatné, co se v Brně děje. Takže si myslím, že pokud Brňané vnímají, že je potřeba změna, tak najednou mají kam sáhnout. Navíc jsme pokryli všechny městské části touhle společnou koalicí, což je zhruba 900 lidí,« řekl pro iportaL24.cz šéf strany Domov David Tygr Ploc.

»Blíží se hluboká ekonomická krize, která tvrdě dopadne zejména na sociálně slabší skupiny. Již dnes jsme v Brně svědky omezování rozsahu pečovatelské služby. Má se zdražovat teplo dodávané městskou teplárnou. To stejné se čeká u vody, dopravy anebo nájmu v městských bytech. Je povinností a příležitostí pro nás komunisty znovu být oporou potřebných a jejich hlasem,« vysvětlil pro iportaL24.cz Říha.

»Když jsme se připravovali na podzimní volby, tak jsme realisticky hodnotili šance na úspěch v případě samostatné kandidatury a zjistili jsme, že pokud nechceme na úkol reprezentace potřebných rezignovat, musíme se spojit s partnery, kteří v tomto těžkém období mají obdobný názor na vedení města. Tedy, že město je tu pro lidi, ne pro elity. Že lidé si nemají volit mezi jídlem a léky. Že nemají mít strach z budoucnosti,« připojil Říha.

Překvapivé spojení?

Pro někoho je tato koalice pochopitelná, pro mnohé minimálně překvapivá. »Je to překvapivé spojení, které nese znaky až jisté bizarnosti. Na druhou stranu u komunistů, Zemanovců i Slušných lidí docházelo v minulosti k protínání témat v zahraniční politice, například v podpoře jízdy Nočních vlků. Společně strany vystupují také jako kritici etablovaných politických stran a takzvané pražské či brněnské kavárny,« okomentoval Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podle Mareše se jedná o spojení neúspěšných politických stran. Komunisté při minulých volbách nepronikli do zastupitelstva magistrátu, když zůstali pod pětiprocentním prahem. Podobně skončili i Slušní lidé, kteří kandidovali s podporou Soukromníků, jejich lídr Pernica při posledních sněmovních volbách kandidoval v barvách Trikolory. »Do jisté míry je pravda, že komunální a celostátní politika je odlišná a nehledí se tolik na ideové zaměření stran. I na lokální úrovni jsou ale témata, u kterých se politické strany můžou názorově odlišovat. Například v otázce přerozdělování peněz z městského rozpočtu. Uvidíme ale, jak dopadnou volby,« dodal Mareš.

Jde o hodně

Na tiskové konferenci, kde byla kandidátka představena, Pernica řekl: »Abychom zajistili městu budoucnost, musíme pojmenovat i chyby a kauzy minulosti. Znovu tak otevřeme známé kauzy jako prodej a opětovný nákup Veletrhů, vodáren nebo tepláren, Jižního centra nebo třeba privatizaci domů v centru města. Ti, kdo za to mohou, musejí od vesla.«

Podle předsedkyně České suverenity Jany Volfové je to jediná správná cesta pro Brno. »Pro všechny, co tvoří koalici, platí, že nikdy nedělali nekalé kšefty a nepodíleli se na rozkrádačkách. Zkrátka mají slušné úmysly, a navíc je zdobí zkušenosti v rámci regionální politiky,« řekla pro iportaL24.cz.

Pro Zemanovce to není první účast na společné kandidátce s KSČM. »S brněnskou ČSSD je velice těžká domluva na čemkoli. Programově si s KSČM rozumíme, společnou řeč jsme našli i s ostatními subjekty. Takže naše koalice není o tom s kým, ale proč. Tady nejde o ‚koryta‘, ale o to, konečně něco udělat pro Brno. Třeba takové banality, jako přechody pro chodce, ostrůvky, to se tady léta neřeší. Spojuje se kdekdo a spojit se pouze na levici asi někteří neumějí, nebo ani nechtějí. Proto tato koalice, která ale byla z větší části domluvena už před nějakým časem, není to koalice těch, co na sebe zbyli,« odpověděla na dotaz iportaL24.cz Fialová.

»My komunisté bychom neměli hodnotit jiné na základě mediální zkratky a mediálního obrazu. To bychom my byli těmi nejhoršími z nejhorších. Proto prosím, aby spojení KSČM a další partnerů do volebního projektu Restart pro Brno bylo hodnoceno podle našich činů a výsledků, a abychom nenaskakovali na notu buržoazní kavárny. My nepracujeme pro naše ego, nás zavazuje program a odkaz minulosti. Jde o hodně,« uzavřel Říha.

(zmk)