Premiér Fico byl postřelen po zasedání vlády v Handlové, jeho stav je již stabilizovaný

AKTUALIZOVÁNO

Premiér Robert Fico byl po zasedání vlády v Handlové postřelen. Podle zpravodaje TASR padlo několik výstřelů a útočník byl zadržen. Premiér je v nemocnici a po úspěšné operaci je při vědomí.

Místopředseda Národní rady Slovenské republiky Ľuboš Blaha na plénu potvrdil postřelení premiéra. Blaha zároveň přerušil stávající schůzi na neurčito. Zvolený prezident Peter Pellegrini po útoku na premiéra předčasně ukončil svůj pobyt v zahraničí.

Podle zpravodaje TASR padlo na místě několik výstřelů a útočník byl zadržen. Prostor před Kulturním domem v Handlové, kde se konalo zasedání vlády, je v současné době evakuován. Předseda PS Milan Šimečka odsoudil střelbu na premiéra. »Jsem šokován a zděšen,« uvedl v reakci. »Doufáme, že premiér Fico bude v pořádku a že se tento hrůzný čin co nejdříve objasní,« dodal.

Výstřely podle reportéra slovenského Denníku N padly ve chvíli, kdy Fico přišel k lidem, kteří ho vítali. Údajným střelcem na premiéra Fica je 71letý muž z Levic, informovala již některá média. Deníku SME to potvrdil zdroj z koaličního prostředí. Portál JOJ 24 uvedl, že v roce 2016 pracoval v obchodním centru v Levicích jako bezpečák.

Premiér po střelbě padl na zem, odkud ho zvedla jeho ochranka a naložila do auta.

Fico byl následně odvezen vrtulníkem do Banské Bystrice. V Handlové prý premiér komunikoval se zdravotnickým personálem.

»Jedná se o poranění břicha, hrudníku a ruky. V současné době je mimo ohrožení života,« řekl zdroj portálu Plus Jeden Deň. Před nemocnicí v Banské Bystrici hlídkují policisté, kde premiéra operovali.

»Viděl jsem záběry na internetu, protože jako bývalého policistu mě profesně zajímá, jak fungovala a zasahovala ochranná služba. Z profesního hlediska ale vím, že když jde chráněná osoba do davu, je to černá můra pro všechny, kdo ji mají hlídat,« uvedl pro iportaL24.cz předseda Přísahy a bývalý elitní detektiv Robert Šlachta. »Na druhou stranu politik musí být mezi lidmi, takže se střetávají dva světy. Ale když to mám hodnotit nikoli jako bývalý policista, pak musím upozornit především na to, že je naprostá šílenost, kam jsme se posunuli. Když čtu komentáře na sociálních sítích, jsem zhnusen a je mi smutno. Přitom nevíme nic o motivu pachatele. Bohužel politika zhrubla do další fáze. Takové, která je typická spíše pro Jižní Ameriku než pro Evropu. Až se obávám, kam to půjde dál,« dodal.

I další čeští politici postřelení Fica odsuzují. Premiér Petr Fiala (ODS) označil zprávu za šokující. Násilí nesmíme tolerovat a nesmí mít ve společnosti místo, napsal Fiala na síti X. »Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku,« napsal šéf hnutí ANO a bývalý předseda vlády Andrej Babiš. »Robo, drž se a ať jsi v pořádku,« uvedl bývalý hejtman Jihomoravského kraje a kandidát do europarlamentu Michal Hašek (PRO).

Kateřina Konečná, vedoucí kandidátky STAČILO!, útok na slovenského premiéra odsoudila. »Takto se v politice nebojuje! Žaluji všechny, kteří proti němu vedli a vedou štvavou kampaň! A to i ty z ČR! Tady vidíte, k čemu mohou vést  prohlášení, že by někdo měl ‚viset‘, potřeboval ‚zažít válku‘ a podobné zrůdnosti, kterým navíc tleskají ti, kteří si hrají na hodnotové a demokratické politiky,« uvedla s tím, že Ficovi, jeho rodině i celému Slovensku přeje mnoho sil.

»Jsem zhrozen střelbou na slovenského premiéra Fica… Odsuzuji násilí v politice!!! Společnost je rozdělená a agresivní. Nejen u nás a na Slovensku, ale i v dalších zemích. Musíme zastavit spirálu násilí, strachu a nenávisti! Útok střelce na premiéra Fica je to to nejhorší, co se mohlo ve střední Evropě stát,« uvedl předseda SOCDEM Michal Šmarda.

»Tento atentát je výsledkem rozdělování společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Toto rozdělování je důsledkem prosazování progresivismu a liberální demokracie. Vinu na něm nesou všichni, kteří tento nový světový řád zavádí. Bohužel se společnost od tohoto dne posunula o další úroveň níž. Odpůrci liberálů a progresivistů mohou nyní očekávat cokoliv,« konstatoval předseda ČSNS Michal Klusáček, který zároveň popřál Ficovi brzké uzdravení a hlavně, aby atentát přežil. »A následně hodně sil na boj s protivníkem, který se neštítí ničeho,« dodal.

»Odsuzujeme atentát na předsedu vlády Slovenské republiku Roberta Fica, který je hrůzným zločinem. Mediální lynč vítěze slovenských voleb, vytváření nátlakových protivládních akcí ze strany neziskových organizací, umělé polarizování lidí a snahy o rozbití společnosti jsou zoufalým aktem těch společenských a politických sil, které odchází do propadliště dějin,« uvedla předsedkyně Aliance národních sil Vladimíra Vítová. »Tito zdegenerovaní ‚lidé‘ – bytosti bez svědomí a jakékoliv mravnosti, kterých jsou plná mainstreamová média a politické neziskové organizace placené Západem, se snaží zasahovat do chodu státu. Tito nikým nevolení lidé vedou plamenné řeči o demokracii a toleranci, ale sami se uchylují k výhružný činům a teroristickým aktům zavánějícím fašismem, když se jim nelíbí, koho si demokraticky zvolili lidé za premiéra své vlastní země,« dodala s tím, že přeje premiérovi brzké uzdravení a doufá ve veřejné odhalení těch sil, které za tímto hrůzným zločinem stojí.

Útok se setkal s odsouzením i ve světě. »Hluboce mě šokoval odporný útok na mého přítele, premiéra Roberta Fica. Modlíme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu i jeho zemi!« napsal na X Viktor Orbán.

Šéfka Evropské komise Uršula von der Leyenová útok nazvala »podlým« a předseda Evropské rady Charles Michel je prý »šokovaný«.

(cik)

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Možná máte jiný názor, ale já myslím, že velkou vinu mají ti, kdož rozdělují společnost, aby mohli panovat.

  2. Je to demokraticky zvoleny premier. Tohle je ostuda. A ukázka toho, jak to dnešní svět s demokracii mysli opravdu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy