Home Domácí Prezident Zeman: Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát!

Prezident Zeman: Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát!

Miloš Zeman s prezidentkou Maďarska Katalin Novákovou FOTO - Facebook.com

Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát. Tak odpověděl končící prezident Miloš Zeman na novinářský dotaz ke schvalování vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů ve Sněmovně. Dobrý stát podle něj má poskytovat podporu těm, kteří se nemohou bránit.

»Chtěl bych zcela jednoznačně říci, že dobrý stát má poskytovat podporu těm, kteří se ještě nebo už nemohou bránit. V první skupině jsou děti, v druhé jsou důchodci a samozřejmě také zdravotně postižení,« řekl prezident na tiskové konferenci po setkání s maďarskou prezidentskou Katalin Novákovou. Dodal, že jestliže stát šetří na důchodcích, tak to není dobrý stát.

Sněmovna dnes jedná již čtvrtý den o sporném vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Schůze dolní parlamentní komory začala v úterý v 10.00, včetně přestávek trvá již přes sedm desítek hodin.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. V opačném případě by se podle vlády poměr důchodů k průměrné mzdě zvyšoval, což by státní pokladnu neúměrně zatížilo.

Proti úmyslům Fialova kabinetu se jednoznačně staví opozice, ale i neparlamentní subjekty. ČSSD i nová iniciativa Jiřího Paroubka Nespokojení uspořádaly v úterý protestní akce, důchody budou i jedním z témat velké demonstrace, kterou svolává na sobotu 11. 3. na pražské Václavské náměstí stran PRO Jindřicha Rajchla.

Státní vyznamenání pro českého prezidenta

Prezidentka Nováková dnes Zemanovi udělila státní vyznamenání Maďarský záslužný kříž jako výraz »úcty maďarského národa«. Zeman předal prezidentce květiny a po státních hymnách se odebrali ke společnému jednání. Po tiskové konferenci následoval společný oběd.

Obě hlavy státu se shodly, že je potřeba udělat vše pro co nejrychlejší konec války na Ukrajině. Zeman uvedl, že je potřeba, aby se některé státy ujaly mediační role a výslovně zmínil právě Maďarsko. Již dříve v této souvislosti hovořil o Srbsku či Rakousku, ale také o Číně. Nováková ocenila Zemana za to, jak se nejen jako prezident, nýbrž i v předchozích funkcích zasazoval o dobré česko-maďarské přátelství.

Shodu nalezli oba státníci také ohledně prospěšnosti visegrádské čtyřky (V4), kam kromě obou zemí patří i Polsko a Slovensko. Zeman se vymezil vůči »nepříliš zralým politikům«, kteří chtějí toho spojenectví zrušit. Kritiky se k V4 staví například nově zvolený český prezident Petr Pavel. Nováková prohlásila, že s ním chce o tomto tématu také hovořit. S Pavlem se následně sešla odpoledne. »Jsme spojenci, tak si musíme říkat věci na rovinu, i když máme odlišné názory,« komentoval schůzku nově zvolený prezident.

(pk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.