Home Domácí Prezidentské volby v grafech iportaL24.cz. Připomeňte si minulé dny

Prezidentské volby v grafech iportaL24.cz. Připomeňte si minulé dny

GRAFIKA - iportaL24.cz/Jindřiška Brücknerová

Máme zvoleného nového prezidenta. Stal se jím kandidát s podporou vlády Petr Pavel, šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš ve druhém kole neuspěl. Ať už byl vaším preferovaným kandidátem kdokoli (a to i v prvním kole), pojďte si spolu s námi projít přímou volbu hlavy státu v grafech vyrobených redakcí iportaL24.cz.

V prvním kole zvítězil těsně Petr Pavel, do druhého kola postoupil i Andrej Babiš. Šlo o nejtěsnější rozdíl v procentuálním zisku hlasů v historii přímé volby hlavy státu v České republice.

Šlo o to, kdo se dostane na Hrad – poražení kandidáti z prvního kola vesměs podpořili Petra Pavla. Jen kandidát SPD Jaroslav Bašta prohlásil, že vhodí do urny prázdný lístek, a profesor Tomáš Zima jméno preferovaného finalisty neuvedl.

Zajímavou informací bylo, jak se volilo v jednotlivých regionech. Už i to predikovalo druhé kolo, ačkoli i tam došlo k některým překvapením.

Letošní volby provázela rekordní účast. Rekordní byla už v prvním kole, kdy dosáhla 68,24 procenta, ve druhém byla ještě o dva procentní body vyšší. 

Konečné výsledky byly přesvědčivé ve prospěch Petra Pavla. I zde došlo k rekordu – tak výrazným poměrem Miloš Zeman nevyhrál v roce 2013 ani v roce 2018.

Ani Miloš Zeman nedostal v obou předchozích dvoukolových volbách tolik hlasů (a tolik procent) jako Petr Pavel. Proč tomu tak bylo? Čtěte iportaL24.cz, chystáme řadu rozborů na toto téma…

GRAFIKA – iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

1 KOMENTÁŘ

  1. Stejně je Bašta dobrý v takovém děsu a besu „démošky“ ovládejícich majitelů miliardářů a milionářů masmédia hlavně ČTV.
    Pak jsem volil Andree a podepsal petici za mír a spravedlnost.
    Kdysi jsme prožili krásné a klidné období-dík….
    Uvidíme jestli se „bachův a metternichův absolutismus“ vrátí-Boženko bdi nad námi a raději bez trnových korun….

Comments are closed.