Home Zahraničí Při policejní razii zemřelo nejméně 18 lidí, zatýkalo se i za snahu...

Při policejní razii zemřelo nejméně 18 lidí, zatýkalo se i za snahu o pomoc

FOTO - pixabay

Nejméně 18 lidí bylo zabito při policejní razii v největším komplexu favel v Riu de Janeiru. S odvoláním na policii o čtvrtečním zásahu dnes informovala agentura Reuters. Přesný počet obětí zůstává nejasný.

»Uvnitř se odehrává masakr, který policie nazývá operací,« řekla agentuře AP jedna svědkyně. Hovořila pod podmínkou zachování anonymity, protože se obávala odvety ze strany úřadů. »Nedovolují nám (obětem) pomáhat,« dodala. Uvedla, že viděla jednoho muže, který chtěl někomu poskytnout pomoc, a byl přitom zatčen.

Mluvčí státní vojenské policie Ivan Blas na tiskové konferenci konstatoval, že mrtví se ještě sčítají. V dřívějších prohlášeních policie uvedla, že byl zabit jeden policista a že zásah byl zaměřen na zločineckou skupinu v komplexu favel Alemao, která kradla vozidla a náklad, vykrádala banky a také napadala okolní čtvrti.

»Budu pokračovat v boji proti zločinu ze všech sil. Neustoupíme od mise, kterou je zajištění klidu a bezpečnosti pro obyvatele našeho státu,« uvedl na svém oficiálním profilu na Twitteru guvernér státu Rio de Janeiro Cláudio Castro a vyjádřil lítost nad smrtí policisty.

Alemao je komplex 13 favel na severu Ria, kde žije asi 70 000 lidí. Téměř tři čtvrtiny z nich jsou černoši nebo míšenci, uvádí studie z července 2020, kterou zveřejnil Brazilský institut sociálních a ekonomických analýz.

Operace policie ve favelách kritizují mimo jiné ochránci lidských práv. »Dost bylo této genocidní politiky, guvernére!« reagovala na guvernérův tweet poslankyně Talíria Petroneová.

Začátkem letošního roku stanovil brazilský nejvyšší soud řadu podmínek pro policejní razie ve favelách v Riu de Janeiru ve snaze snížit počet obětí policejních zásahů a omezit porušování lidských práv. Soud nařídil, aby byla smrtící síla použita pouze v situacích, kdy se vyčerpaly všechny ostatní prostředky a kdy je to nezbytné k ochraně života.

Čtvrteční operace začala před svítáním a v poledne místního času (kolem 17.00 SELČ) ještě probíhala. Podle policejního prohlášení se do ní zapojilo téměř 400 policistů, včetně taktické policejní jednotky v Riu de Janeiru, podporovaných čtyřmi vrtulníky a deseti neprůstřelnými vozidly.

(čtk)