Přímá volba prezidenta rozdělila společnost

Značnou část debaty prezidentských kandidátů Andreje Babiše a Petra Pavla na CNN Prima News zaplnilo téma »komunisté«. Pavel provokoval Babiše za podporu od komunistů jeho titulováním »Poslanec za KSČM«. Na přetřes přišla minulost obou kandidátů.

»Vnímám to jako svou chybu a hlásím se k ní. Je mi líto těch, kterým komunistický režim uškodil, těm jsem se omluvil,« řekl Pavel a zopakoval, že následně působil desítky let v demokratických institucích. Babiš popírá, že je stále na Slovensku veden ve svazcích StB. »Třikrát jsem vyhrál soud, podal jsem žalobu v roce 2012 a potom, před volbami 2017 ústavní soud slovenské republiky rozhodl o tom, že jsem měl žalovat někoho jiného. Není pravda, co říkáte,« řekl Babiš a zopakoval dřívější výroky, že ho StB terorizovala.

Podle Pavla je pochopitelné, pokud někdo nechce volit ani jednoho z kandidátů kvůli komunistické minulosti. »Michala Kocába naprosto chápu, má své důvody a rozumím, že je nechce překročit. Na druhou stranu je tu řada osobností, které režimem opravdu poznamenání byli, a kteří dokázali neškatulkovat,« řekl Pavel s tím, že ho podpořila řada bývalých disidentů. »Je mi to líto, ale myslím, že lidé očekávají od kandidátů, co pro ně udělají. A bylo by potřeba říct, co pan Pavel dělal od vzniku České republiky a co jsem dělal já, který dal práci tolika lidem, pracoval tady jako ministr financí, premiér, myslím, že jsme měli jasné výsledky,« řekl Babiš.

»Žádnou schůzku jsem neměl, pan Skála natočil nějaký podcast,« řekl Babiš ke schůzce se zástupcem KSČM Josefem Skálou a k podpoře od komunistické strany ve volbách.

Pavel v reakci na Babišovy výroky o NATO předal protikandidátovi zarámované přesné znění článku 5 NATO, který upravuje vzájemnou pomoc v případě napadení členského státu.

»Jsem přesvědčen, že naprostá většina našich voličů chce žít tam, kde fungují pravidla. To neznamená, že jsou to jednoznačně voliči Pavla, Nerudové nebo kohokoliv jiného. Když se podíváte na čísla mé podpory, tak to jsou nejen voliči Petra Pavla, Danuše Nerudové, Pavla Fischera, ale dokonce i část voličů ANO,« odmítl Pavel, že jeho dělení »dvou světů« v kampani dělí lidi na dvě kategorie a mohlo by se to některých lidí dotknout. Dotknout se to podle něj může jen těch, kteří patří do světa chtějícího chaos či šíření strachu. »S nimi se ani identifikovat nechci,« dodal Pavel.

»My máme jeden svět a to je Česká republika. Pan Pavel rozděluje ten svět. Co on říká, pan Fiala, který tak podpořil pana Pavla, říká, že naši voliči jsou nedemokratičtí, pražská kavárna říká, že to je ten venkov, spodina,« reagoval Babiš na hesla z prezidentské kampaně Pavla. »Především jsem nikdy nekritizoval voliče ANO,« kontroval Pavel s tím, že jeho kritika mířila jen na Babiše.

»Prezident má největší mandát občanů, 2,9 milionu, to je ta obrovská výhoda. Nevýhoda je, skutečně od roku 2013 a 2018, že se společnost rozdělila. A to je samozřejmě problém, nicméně voliči tady mají největší vliv,« řekl Babiš na otázku, zda byla chyba přímou volbu prezidenta zavádět. Podle Pavla není jiné řešení, připomněl dřívější kontroverze kolem dřívějšího systému volby prezidenta.

»Můj program je pomáhat lidem, bojovat za české zájmy a usilovat o mír. Každý váš hlas je pro mě důležitý. Vy rozhodnete, jakého budete mít prezidenta, jestli bude pracovat pro lidi nebo pro vládu. Pokud prosadí vláda pana Pavla na prezidenta, už ji nic nezastaví,« vzkázal Babiš voličům.

»Volby jsou svátkem demokracie a vy už pozítří budete mít možnost rozhodnout o tom, jestli v čele státu bude stát člověk, který reprezentuje lži, překrucování faktů, šíření strachu a chaosu, nebo člověk, který ctí hodnoty jako je čest, pravda, důstojnost a odpovědnost,« vzkázal Pavel.

Prezidentskou debatu ve studiu sledovali také podporovatelé obou kandidátů. V první řadě obou táborů seděly manželky. Babiše do studia doprovodili také politici ANO Karel Havlíček, Alena Schillerová či Jana Mračková Vildumetzová. Pavlovi přívrženci měli na sobě trička s nápisem »generál«. Babišova slova u nich vyvolávala často smích. Lídra hnutí ANO naopak jeho tábor podporoval častým potleskem.

Televizní duel byl dnes již druhým kláním prezidentských kandidátů, dopoledne se setkali v diskusi serveru Novinky.cz. Pavel v pondělí a v úterý zrušil kvůli nemoci setkání s voliči. Dnes odpoledne uspořádal závěrečnou akci kampaně na pražském Staroměstském náměstí. Nešlo podle něj o akci pouze pro Pražany, ale i pro lidi z dalších míst republiky. Počítá také s účasti v televizních debatách zítra v televizi Nova i s páteční závěrečnou diskusí v Českém rozhlase.

(zmk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Je to “sranda” před volbami levnější pohonné hmoty a teď se opět ždražují – že by vládní “nominat” neuspěl….

  2. Silná Levice mi nevadí je důležitá pro Demokracii…
    Proto, aby si “zlatý davoSS” nemohl dělat cochcárnu/”totalitní démošku”…!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy