Home Domácí Prioritou vlády zůstává podpora Ukrajiny. Zelenský chválil, že ČR dává stejně jako...

Prioritou vlády zůstává podpora Ukrajiny. Zelenský chválil, že ČR dává stejně jako bohaté země

T-72B FOTO – wikimedia/Vitaly V. Kuzmin

Česká vláda daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice, pomůže s výcvikem pilotů a daruje zemi simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl novinářům po dnešním jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zdůraznil, že pomoc bude intenzivně pokračovat ve všech oblastech.

Fiala doufá, že Zelenský se bude moci osobně zúčastnit nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu. »Očekávám, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří v jejím úsilí o členství. S hlasem ČR může počítat,« řekl Fiala. Ocenil i pokrok, který Ukrajina dělá na cestě do Evropské unie, Česko je připraveno jí v tom být maximálně nápomocné. »V pomoci budeme pokračovat velmi intenzivně a budeme se také zapojovat do poválečné obnovy Ukrajiny,« uvedl.

Zelenský zdůraznil, že Česko neposkytuje Ukrajině menší pomoc než velké evropské státy. Česko podle něj reaguje velice pružně a včas. Náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin podepsali před tiskovou konferencí memorandum o porozumění. »Jde už o zcela konkrétní projekty,« uvedl Zelenský.

S českým premiérem hovořil i o spolupráci s africkými a asijskými státy, poděkoval Česku za připravenost působit v tomto směru. Další slova díků Zelenský měl pro ochotu ČR účastnit se obnovy Ukrajiny, podporu vstupu země do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) i pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Hovořil také o důležitosti zbraní dlouhého doletu. »Jednáme o těchto zbraních s našimi partnery, hovoříme o systémech dalekého doletu, především se Spojenými státy. Jednáme i o dělostřelecké munici dlouhého doletu,« uvedl.

S ukrajinským prezidentem dnes hovořil Fiala o konkrétních podobách další spolupráce, summitu NATO či rekonstrukci Ukrajiny. »Válka trvá asi 500 dní, my dosud poslali 676 kusů těžké techniky a přes čtyři miliony kusů střední a velkorážní munice. Tedy každý den od prvního dne války z ČR odjíždí zhruba 10 000 kusů munice a alespoň jeden tank, raketomet či houfnice,« řekl Fiala.

S dalšími zeměmi také Česko spolupracuje na dodávkách a modernizaci armádní techniky. »Do toho je výrazně zapojený český obranný průmysl. Příkladem může být renovace tanků T-72 ve spolupráci s Nizozemskem,« uvedl Fiala. Delegace podle něj také při dnešním jednání pokročily v tématu společné zbrojní výroby českých a ukrajinských firem. Tyto projekty umožní posílit obranu a úsilí Ukrajiny o znovuzískávání území, které jí náleží. »Není to už jen pomoc, ale spolupráce v této oblasti,« vyzdvihl.

(cik, čtk)

3 KOMENTÁŘE

  1. ⚡️🇺🇸USA přiznávají, že používání kazetové munice na Ukrajině představuje riziko pro civilisty, a proto nějakou dobu odkládali rozhodnutí o jejím předání, tvrdí Bílý dům.

    🇺🇦Bílý dům dále uvedl, že USA obdržely od Kyjeva písemné ujištění, že bude kazetovou munici používat „opatrně“, aby se vyhnul rizikům pro civilisty.

    🤦🏻‍♂️Překvapuje nás to snad?

    Sledujte @neCT24 | 42TCen

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here