Home Domácí Propad maloobchodu se znovu prohloubil, lidi kvůli drahotě omezují nákupy

Propad maloobchodu se znovu prohloubil, lidi kvůli drahotě omezují nákupy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Propad reálných příjmů domácností se s neztenčenou silou dál negativně projevuje i v obchodech. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu tržby maloobchodu bez motoristického segmentu v srpnu dokonce zrychlily svůj meziroční pokles na -2,8 procenta z červencových -1,8 %. Srovnávací základna přitom byla velmi nízká, loni ve stejném měsíci se maloobchod už totiž propadl o 8,8 %. Meziročně přitom tržby v letošním srpnu klesly už šestnáctý měsíc v řadě. Proti předchozímu měsíci se pak snížily o 0,8 %, v červenci přitom vzrostly o 0,1 %.

V rámci maloobchodu v srpnu klesly tržby za potraviny meziročně o 3,2 % a za nepotravinářské zboží se snížily o 4,1 %. Obchod s pohonnými hmotami si naopak polepšil o 3,7 %.

Online prodeje jdou už druhý měsíc nahoru

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost podle statistiků klesly meziročně o 9,3 %, s oděvy a obuví o 8,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 7,7 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 2,8 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,3 %. Naopak v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky tržby vzrostly o 4,6 %. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 3,4 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 2,9 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 2,8 % (v červenci se on-line prodeje po dlouhodobějším poklesu zvýšily o dvě procenta).

Motoristický segment smazal loňský propad

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v srpnu meziročně zvýšily o 7,3 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 8,1 % a za opravy motorových vozidel stouply o 4,2 %. Meziroční růst přitom lze rovněž zčásti přičíst nízké srovnávací základně, loni v srpnu se zde totiž tržby propadly meziročně o 7,2 %. Meziměsíčně se v letošním srpnu tržby v motoristickém segmentu zvýšily o 1,2 %.

(ici)

1 KOMENTÁŘ

  1. Rozbité Československo má navíc tak blbé ministry, že doporučují lidem u nás, aby jezdili na nákupy do Polska. Takové blbce ministry nemají ani na Západě.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here