Proti důchodové reformě protestovalo v ulicích přes milion Francouzů

Proti asociální důchodové reformě, kterou na začátku ledna představila francouzská vláda, dnes v Paříži, Marseille, Toulouse, Nantes a dalších městech stávkoval a demonstroval více než milion lidí. Kolabovala doprava, zavřeny zůstaly školy a narušena byla například i práce v ropném průmyslu

Podle francouzského ministerstva vnitra se dnešní generální stávky zúčastnilo celkem 1,12 milionu lidí, jen v Paříži se jich proti vládnímu návrhu důchodové reformy postavilo 80 000. Až na několik výjimek se ve francouzské metropoli jednalo o převážně poklidný pochod. Předák odborové organizace CGT Philippe Martinez odhadl, že k protestu se dnes v zemi, která má 67 milionů obyvatel, připojily až dva miliony lidí.

Odborové svazy dříve uvedly, že stávky se účastnilo až 70 procent učitelů na základních školách. Francouzská energetická společnost EDF informovala, že se k nim dnes přidala až polovina jejích zaměstnanců. Stávku zaměstnanců svolaly i největší francouzské odbory v ropném průmyslu CGT a další organizace, které chtějí docílit stažení návrhu reformy.

Prezident Emmanuel Macron dnes i přes problémy, které stávka vyvolala, dál trval na tom, že bude pokračovat v prosazování navrhovaných důchodových reforem. Uvedl, že reformu musí provést, aby se podařilo zachránit důchodový systém. »Uděláme to s respektem, v duchu dialogu, ale také rozhodně a zodpovědně,« dodal.

Největší odborový svaz CFDT proto dnes večer vyhlásil další stávku na 31. ledna.

(ici, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Jeden “MELOUN” to už je síla.
    Nás je asi 6x méně -takže by stačilo “149 253,73134328358208955223880597″…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy