Protivládní demonstrace: »prezidenti«, vlastenecké písně i Harry Potter

Pryč s vládou Petra Fialy! To zaznělo na vlastenecké demonstraci, konané paralelně se sněmovní schůzí k vyslovení nedůvěře pětikoaličnímu kabinetu, před budovou parlamentu na pražském Malostranském náměstí. Mezi stovku nespokojených občanů zavítal i poslanec SPD Jiří Kobza.

»Žádáme jako občané ČR, aby mezi nás přišli naši zákonodárci či osobně pan Fiala,« vyzývali organizátoři. »Rádi bychom, kdyby byly zodpovězeny naše otázky. Otázky, které se týkají krize našich spoluobčanů. Krize nabývá nezvyklých rozměrů a přibývá lidí, co se ocitají v zoufalé životní situaci. Naše otázky směřují k řešení neustále se zvedajících cen potravin, energií atd.« 

Fiala ani nikdo z vlády pochopitelně mezi demonstranty nepřišel, zato si mikrofon vzal poslanec Kobza a konstatoval, že je potřeba vyslovit vládě nedůvěru a že se o to opozice již druhým dnem snaží. Reagoval také na výtky ohledně toho, že »SPD má 600 tisíc členů«, ale její kandidát Jaroslav Bašta získal v prvním kole prezidentských voleb o uplynulém víkendu jen 248 375 hlasů. »Koho volili ti ostatní z SPD?« dostal Kobza přímý dotaz.

»Předně nemáme 600 tisíc členů, ale jen šest tisíc. Měli jsme přes 600 tisíc voličů, to je rozdíl,« uvedl Kobza a připojil, že sázka na Baštu byla dobrou volbou. »Zafungoval tady ale synergický efekt s cílem zavést pochyby do řad našich voličů. Vedla se trojí sociologická kampaň. Nemá cenu volit Baštu, protože se do druhého kola stejně nedostane. Nemůžete dát hlas Baštovi, protože sebere hlasy Babišovi do druhého kola. A nebudu dávat hlas Baštovi, protože posílím Nerudovou. A vidíte, zafungovalo to.  Vím, kolik diskusí na tohle téma jsem vedl já. Myslím, že dát hlas Baštovi nebyla špatná volba,« řekl Kobza shromážděným vlastencům. Podle něj navíc média rozdělila kandidáty do tří skupin. V té první byli exrektorka Danuše Nerudová, generál v. v. Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V té druhé pak senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer. A třetí skupinu prý tvořili ti ostatní. »Říkal to i profesor Zima. A kolega Bašta to okomentoval výstižně – že se stal jednou z postav Harryho Pottera. Ten, jehož jméno nesmíme vyslovit.«

Vlastenecké písně i policejní opatření

Mnozí z dalších řečníků, kteří byli i z řad příchozích občanů, litovali, že se do boje o Hrad nemohli zapojit další kandidáti vlastenecké scény a zmiňovali, že to mohl být i úmysl. Shromáždění lidé se jinak kromě Fialy a jeho vlády vymezovali vůči Pavlovi pro druhé kolo. Absolvovat museli diskusi s jedním »kontrademonstrantem«, který dorazil na Malostranské náměstí s transparentem, kde dával dohromady údajné Zemanovy lži z roku 2013 o Sudetech, z roku 2018 o migrantech a nynější Babišovy o válce. Pod dohledem přibližně desítky mužů zákona však k žádnému incidentu nedošlo.

Přilehlou Sněmovní ulici, odkud se vchází do hlavní jednací budovy dolní komory, dnes policie pro veřejnost uzavřela. Hlídka pouštěla pouze ty, kteří se prokázali průkazem pro vstup do Sněmovny, a místní obyvatele. Podobně tomu bylo při obdobných protestech, například proti covidovým opatřením.

Dnes Malostranským náměstím zněly vlastenecké písně – od husitské Ktož jsú boží bojovníci, přes Hej, slované až například po skladby Karla Hašlera. Nad hlavami přítomných vlály české vlajky a transparent »Tato vláda patří za katr«. Kabinetu bylo vyčteno především to, že se nestará o české občany, že neřeší energetickou krizi a že vtahuje ČR do války.

Významnější protivládní akce odstartovaly loni statisícovou demonstrací na pražském Václavském náměstí, kde 3. září zaznívaly výzvy k demisi Fialova kabinetu. Pořadatelé Ladislav Vrábel a Jiří Havel následně zaplnili náměstí ještě 28. září, na svátek svatého Václava, a poté, po rozkolu dvojice stojící za demonstracemi pod heslem »Česká republika na 1. místě«, dokázal první jmenovaný totéž i 28. října. Sedmnáctého listopadu pak Vrábel podnikl pochod z pražské Opletalovy ulice k budově České televize na Kavčích horách, kde marně žádal o vysílací čas ve veřejnoprávním médiu. Pod visačkou Národní rada obnovy pak uspořádal listopadovou manifestaci i Havel, a to na Letenské pláni. Protivládní akce loni na podzim svolala například i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pod vedením Josefa Středuly či separátně i politické strany a hnutí jako SPD, PRO, KSČM či Chcípl PES. Dá se předpokládat, že budou pokračovat i v tomto kalendářním roce, ačkoli ta dnešní v promrzlé Praze a v nepříliš atraktivním dopoledním čase všedního dne nebyla co do počtu účastníků nijak masová…

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy