Průmysl a stavebnictví »přešlapují na místě«, obchodní bilance je tragická

Průmyslová výroba se v listopadu uplynulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšila meziročně o 0,5 procenta a meziměsíčně vzrostla o 3,1 %, ovšem po říjnovém meziměsíčním poklesu o 3,7 %. Stavební produkce se snížila meziročně o 0,8 % a meziměsíčně o 0,3 %. Bilance zahraničního obchodu pak opět skončila se schodkem, již desátým v řadě, tentokrát ve výši 25,5 miliardy korun. Dnes zveřejněné výsledky tak ve svém souhrnu odpovídají poklesu hrubého domácího produktu i v posledním čtvrtletí uplynulého roku, tedy podruhé za sebou, což znamená, že země se již na sklonku roku 2022 ocitla v recesi. Česká národní banka a mnohé další instituce pak předpokládají propad ekonomiky i letos.

Připomeňme, že v říjnu zaznamenal průmysl meziroční růst o 3,1 %, ovšem výsledek byl značně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z minulého roku,stavebnictví stouplo o jedno procento a bilance zahraničního obchodu skončila se schodkem 26,8 mld. Kč.

Zatím se ještě drží automobilky…

»Oživení zaznamenala odvětví v celém segmentu automotive. Produkce řady průmyslových odvětví však meziročně klesla a produkce průmyslu jako celku se v listopadu po několika rozkolísaných měsících vrátila ke stagnaci,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Výroba motorových vozidel vzrostla podle statistiků dvouciferným tempem jak meziročně, tak meziměsíčně, a to i přes stále trvající dílčí problémy v zásobování některými komponenty. Nejvýraznější záporný příspěvek pak zaznamenala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. V tomto odvětví se stejně jako v říjnu projevila odstávka v jaderných elektrárnách, teplejší počasí a úspory plynu. Pokles se prohloubil ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, zejména ve sklářském průmyslu a výrobě stavebních hmot, a to především v důsledku vysoké energetické náročnosti těchto odvětví.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 9,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 8,2 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 13,3 %. »Ačkoliv se zakázková náplň průmyslových podniků meziročně zvýšila, v posledních měsících tempo růstu hodnoty zakázek ve všech sledovaných odvětvích zpomaluje. Meziměsíčně druhý měsíc v řadě hodnota nových zakázek mírně klesla,« doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu snížil meziročně o 0,3 %.

Velkých zakázek notně ubylo

Produkce v pozemním stavitelství se v listopadu ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 0,8 %, inženýrské stavitelství vykázalo meziroční pokles o 0,9 %.

Stavební úřady vydaly v listopadu 6975 stavebních povolení, meziročně o 6,2 % méně. »Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 40,5 mld. Kč a meziročně klesla o více než pětinu, což bylo zčásti ovlivněno povolením vyššího počtu velkých staveb v listopadu 2021,« vysvětlil Matějka.

Počet zahájených bytů se zvýšil meziročně o 3,9 % na 3377 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 33,4 % na 4423 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se zvýšil meziročně o 0,3 %.

Desátý schodek v řadě

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v listopadu podle předběžných údajů ČSÚ schodkem 25,5 mld. Kč (v listopadu 2021 byl ještě přebytek ve výši 3,9 mld. Kč).

Celkové saldo nepříznivě ovlivnil zejména meziročně o 11,1 mld. Kč větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem v důsledku růstu cen na světových trzích a vyššího dovezeného množství. Přechodem z aktiva do pasiva se o 10,3 mld. Kč zhoršila bilance obchodu s elektrickými zařízeními a kladná bilance obchodu s elektřinou klesla o 3,1 mld. Kč. Příznivý vliv na celkové saldo pak měl zejména o 1,6 mld. Kč vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly. Zmenšil se také deficit obchodu se základními kovy (o 1,6 mld. Kč) a počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 1,4 mld. Kč).

»Záporná obchodní bilance za listopad nebývá obvyklá, v červených hodnotách v tomto měsíci byla naposledy v roce 2011. Od počátku roku 2022 byla v mínusu podesáté v řadě za sebou. Schodek bilance za prvních jedenáct měsíců roku se blíží hranici 200 mld. Kč,« konstatoval Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Z teritoriálního hlediska se trend dlouhodobě nemění. Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v listopadu zlepšila meziročně o 14,5 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se naopak prohloubil o 43,5 mld. Kč.

Vývoz se zvýšil meziročně o 10,8 % na 421,6 mld. Kč a dovoz vzrostl o 18,7 % na 447,1 mld. Kč.

V lednu až listopadu minulého roku vykázala obchodní bilance schodek 198,1 mld. Kč, zatímco ve stejném období roku 2021 skončila přebytkem 7,3 mld. Kč. Vývoz se od začátku roku zvýšil meziročně o 13,6 % a dovoz stoupl o 19,3 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy