Průmysl dál zpomaluje, zahraniční obchod hromadí schodky

Říjnová průmyslová výroba podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu sice vzrostla meziročně o 3,1 procenta, meziměsíčně se ale snížila o 3,7 %. Zdánlivě vysoký meziroční růst je přitom ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského října, kdy se průmysl propadl meziročně o 5,3 %. Stavební produkce se v říjnu zvýšila meziročně o jedno procento, meziměsíčně stoupla o 1,8 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila opět se schodkem, již devátým v řadě, tentokrát ve výši 26,8 miliardy korun. Výsledky tak odpovídají prognózám dalšího vývoje ekonomiky. Hrubý domácí produktu se prakticky podle všech analytiků sníží i v posledním čtvrtletí letošního roku, tedy podruhé za sebou, což znamená, že země se ocitá v recesi. Česká národní banka a další instituce pak předpokládají propad i v příštím roce.

Připomeňme, že v září zaznamenal průmysl meziroční růst o 8,3 %, ovšem výsledek byl také značně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z minulého roku,stavebnictví meziročně kleslo o 3,7 % a bilance zahraničního obchodu skončila se schodkem 13,9 mld. Kč.

Meziročně rostla jen výroba aut, i té ale už dochází dech

»V říjnu produkce meziročně mírně vzrostla, avšak výhradně vlivem vývoje ve výrobě motorových vozidel. Tam se stejně jako v předchozích dvou měsících projevila nízká loňská srovnávací základna,« upozornil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

»Tak, jak produkce automobilek zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila i meziměsíční pokles. V říjnu se totiž opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty,« dodala Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Meziroční růst produkce automobilového průmyslu zvýšil poptávku po elektrotechnické produkci, zejména po elektrických osvětlovacích zařízeních pro dopravní prostředky. Dařilo se rovněž výrobě chladicích a klimatizačních zařízení. Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením, uvedl ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 18,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 15,1 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 24,6 %. »Rovněž růst hodnoty nových zakázek byl stejně jako produkce významně ovlivněn meziročním rozkolísáním ve výrobě motorových vozidel,« upozornili statistici. Meziroční pokles podle nich zaznamenala výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství, kde se v poslední době projevuje vysoká energetická náročnost tohoto odvětví. Meziměsíčně se hodnota nových zakázek naopak snížila, když pokles zaznamenala většina sledovaných odvětví.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu snížil meziročně o 0,3 %.

Již tak nedostatečná bytová výstavba je navíc v útlumu

»Stavební produkce v říjnu meziročně i meziměsíčně vzrostla a tahounem růstu bylo pozemní stavitelství. Inženýrské stavby nepatrně překonaly úroveň října minulého roku a ve srovnání se zářím zaznamenaly mírný meziměsíční růst,« konstatoval Matějka.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 1,2 %. Inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o 0,4 %.

Stavební úřady vydaly v říjnu 7178 stavebních povolení, meziročně o 6,5 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 38,2 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 11,1 %.

»Zahajování bytové výstavby je dále v útlumu. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 27,7 % a dosáhl hodnoty 2598 bytů. Klesá zejména počet zahájených bytů v bytových domech, ale ani rodinné domy se aktuálně příliš nepovolují, a to napříč všemi kraji,« vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Počet dokončených bytů klesl podle statistiků meziročně o 0,6 % na 3341 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o jedno procento.

Devátý schodek zahraničního obchodu v řadě

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v září podle předběžných údajů ČSÚ ve schodku 26,8 mld. Kč, který byl meziročně o deset miliard větší.

Celkové saldo podle statistiků nepříznivě ovlivnila zejména meziročně o 4,6 mld. Kč horší bilance v obchodu s elektrickými zařízeními, takže se z mírného aktiva stalo pasivum. Dále se prohloubil schodek v obchodu s ropou a zemním plynem (o 3,6 mld. Kč) a základními farmaceutickými výrobky (o 3,1 mld. Kč). Naopak příznivý vliv na celkové saldo měl zejména vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (o 9,6 mld. Kč – vývoz vzrostl o 22,9 mld. Kč) a v obchodu se stroji a zařízeními (o 1,7 mld. Kč). Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se pak zmenšil o 2,4 mld. Kč.

»Ani říjnové výsledky nepřinesly v zahraničním obchodě se zbožím žádné podstatné změny oproti minulým měsícům. Pokračoval dvouciferný růst vývozu i dovozu, hlavní příčinou schodku obchodní bilance jsou stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Zaznamenali jsme i výraznější prohlubování deficitu obchodu s Čínou,« uvedla Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Z teritoriálního hlediska pokračuje dlouhodobý trend orientace exportu dovnitř Evropské unie. Bilance zahraničního obchodu se státy EU se v říjnu zlepšila meziročně o 17,1 mld. Kč, deficit obchodu se státy mimo EU se naopak prohloubil o 27,5 mld. Kč.

Vývoz vzrostl meziročně o 17,2 % na 392,1 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 19,2 % na 418,9 mld. Kč.

V lednu až říjnu letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 174,3 mld. Kč, zatímco ve stejném období minulého roku skončila přebytkem 3,4 mld. Kč. Vývoz se od začátku roku zvýšil meziročně o 13,8 % a dovoz vzrostl o 19,3 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy