Home Domácí Průmyslníci vysílají nouzový signál: Vládo, budeme propouštět!

Průmyslníci vysílají nouzový signál: Vládo, budeme propouštět!

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Propouštění zaměstnanců předpokládá v příštím roce 57 procent firem. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy udělala Asociace exportérů. Nedostatečná podpora státu podnikům s vysokými cenami energií podle asociace zásadně sníží konkurenceschopnost českého průmyslu. Na dnešním Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Průmysl podle něj nyní prochází nejbouřlivějším obdobím v novodobé historii a začal vysílat nouzový signál.

»Čtrnáct procent firem hodlá zaměstnance přijímat a 29 % neví,« doplnil statistiku Daněk. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 50 % firem očekává v roce 2023 pokles tržeb.

Řada firem podle Daňka kvůli zdražení energií omezila výrobu, například skláři, huťaři, porcelánky, pekaři, výrobci potravin. Dosavadní vládní pomoc velkým firmám, které mají přes 250 zaměstnanců, označil za marginální. »Pro velké firmy je vyčleněno 30 miliard korun, ale jen Třinecké železárny potřebují pět miliard korun,« řekl s tím, že v jiných zemích jsou podpory podnikům daleko masivnější.

Jako příklad uvedl podporu Německa na stabilizaci cen energií ve výši až 200 miliard eur (téměř pět bilionů korun) nebo podporu v Polsku podnikům ve výši 250 mld. Kč. »Většina zemí v EU velmi výrazněji pomáhá zejména velkým firmám. Dochází tak k tvrdému rozkolísání rovnováhy a Česká republika ztrácí konkurenceschopnost, a to v době chladnutí poptávky,« řekl Daněk.

Nejvíce firem (86 %) by jako vládní pomoc upřednostnilo fixaci cen energií, vyplývá z průzkumu. Pro roky 2023 má přitom zafixované ceny elektřiny 43 % podniků a ceny plynu asi polovina firem. »Přes 40 % firem již letos zaznamenalo meziroční zvýšení nákladů na elektřinu více než o 100 %,« uvedl Daněk. Doplnil, že situace s cenami energií se nyní zdá stabilizovaná, ale jde o stabilizaci na velmi vysokých úrovních.

Prioritně je růst cen energií podle Daňka dán nezodpovědnou politikou zelených v Německu a zavíráním tamních jaderných elektráren. »Ruská federace to válečným konfliktem jenom urychlila a vyeskalovala,« řekl.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here