Home Zahraničí Putin: Gazprom je připraven splnit své závazky ve vývozu plynu

Putin: Gazprom je připraven splnit své závazky ve vývozu plynu

ILUSTRAČNÍ FOTO - brecorder.com

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu, řekl podle agentur AFP a Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Současně ale varoval, že průtok plynovodem Nord Stream 1 by se mohl ještě snížit kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení.

Šéf Kremlu rovněž uvedl, že Gazprom nenese vinu za snížení tranzitní kapacity plynu. Západní země se snaží svalit vinu za své chyby v energetické politice na Rusko, zejména na Gazprom, prohlásil podle agentury TASS. »Gazprom vždy plnil, plní a hodlá plnit všechny své závazky,« zdůraznil Putin.

Gazprom, který vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v posledních týdnech snížil dodávky přes plynovod Nord Stream 1 o zhruba 60 procent kvůli technickým problémům souvisejícím s opožděným návratem kompresorové turbíny ze servisu, který v Kanadě prováděla německá společnost Siemens Energy.

Zdržení zapříčinily sankce, které západní země uvalily na Rusko. Kanada uvedla, že v neděli odeslala po opravě turbínu do Německa. V úterý Putin uvedl, že Gazprom k dovozu turbíny z Kanady dosud neobdržel oficiální dokumenty.

Evropská komise podle včerejšího prohlášení eurokomisaře pro rozpočet Johannese Hahna neočekává, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn. Jeho komentář přišel poté, co agentura Reuters informovala, že Gazprom nejméně jednomu významnému zákazníkovi v Evropě sdělila, že kvůli mimořádným okolnostem nemůže zaručit dodávky plynu.

Plynovod Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Evropské unie.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here