Home Zahraničí Putin nabídl EU více plynu, míč je teď na její straně

Putin nabídl EU více plynu, míč je teď na její straně

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nabídl dodat do Evropy během podzimu a zimy dodatečné objemy zemního plynu, a to nepoškozenou větví plynovodu Nord Stream, případně přes Turecko. Míč je nyní na straně Evropské unie, dodal podle agentury TASS. Ze sabotáže na plynovodech mají podle Putina prospěch hlavně Spojené státy, Polsko a Ukrajina. Šéf ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller pak dnes upozornil, že Evropě současné zásoby plynu na zimu rozhodně nevystačí. Nicméně Berlín dnes Putinovu nabídku ústy mluvčí vlády odmítl.

Poškození plynovodů Nord Stream ruský prezident opět označil za akt mezinárodního terorismu a nejnebezpečnější precedent. Strůjci útoků podle něj »ničí infrastrukturu konkurentů, připravují spotřebitele o laciné zdroje energii a nutí je kupovat vše za daleko vyšší ceny«.

»Příjemce výhod, beneficient – každopádně je to jasné a nemusíme jít do podrobností. Vždyť stoupá geopolitický význam ostatních plynovodů, které vedou přes území Polska a Ukrajiny,« řekl podle agentury Interfax Putin. »A samozřejmě také Spojené státy, které nyní mohou dodávat energetické suroviny za vysoké ceny,« doplnil Putin při vystoupení na energetickém fóru v Moskvě.

»Je zřejmé, kdo se snaží definitivně rozervat vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií, zničit politickou subjektivitu Evropy,« prohlásil. Zdůraznil, že to vše mohl spáchat ten, kdo »je technicky schopen uskutečnit takové výbuchy a již takové diverze podnikl, byl chycen při činu, ale zůstal nepotrestán«.

»Je úplně jasné, kdo za tím stojí,« řekl Putin, který již dříve obvinil z poškození plynovodů Spojené státy a jejich spojence.

Podle Putina lze nedávno poškozená potrubí plynovodů Nord Stream, přivádějící ruský plyn do Německa po dně Baltu, opravit, ale smysl to bude mít jedině v případě, že budou poté využívána.

Mluvčí spolkové vlády Christiane Hoffmannová ale dnes uvedla, že nezávisle na možné sabotáži obou plynovodů už Rusko není pro Německo spolehlivým dodavatelem energie. »Nemáme důvod věřit, že by se to změnilo,« dodala, přičemž vyloučila možné využití plynovodu Nord Streamu 2.

Vyšetřuje každý zvlášť

Ruská agentura Interfax dnes napsala, že podle ruské plynárenské společnosti Gazprom byl v roce 2015 při vizuální kontrole plynovodu Nord Stream 1 odhalen alianční podvodní robot. Toto výbušné zařízení, které prý NATO ztratilo při cvičení, tehdy údajně zneškodnili Švédové.

Švédské a dánské úřady vyšetřují čtyři zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.

Švédská tajná policie minulý týden uvedla, že vyšetřování posílilo podezření ze sabotáže. »Plynovody Nord Stream 1 a 2 ve švédské ekonomické zóně poškodily exploze,« napsala tajná policie. Na místě zabavila materiál, který nyní analyzuje. Švédská premiérka Magdalena Andersonnová v pondělí prohlásila, že Stockholm nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů s Ruskem.

Evropa rozhodně nemá v zásobách na zimu dostatek plynu

Evropa nemusí se současnou úrovní zásob zemního plynu přežít letošní zimu, například Německo má v podzemních zásobnících dostatek plynu na dva až dva a půl měsíce. Na konferenci o energetice to dnes v Moskvě řekl šéf Gazpromu Miller.

Ve dnech vrcholu zimní poptávky může Evropě chybět zhruba 800 milionů metrů krychlových zemního plynu denně. To představuje třetinu její spotřeby, uvedl Miller s odvoláním na odhady analytiků. Gazprom dříve podle Millera dodával do Evropy v době nejvyšší zimní poptávky 600 mil. až 1,7 miliardy metrů krychlových denně.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes uvedl, že země sice bude mít tento týden naplněné zásobníky plynu z 95 procent, zároveň však varoval, že plné zásobníky neznamenají, že Německo má zimu zajištěnou.

Možnost vytvořit v Turecku plynárenský uzel pro Evropu

Putin dnes na moskevské konferenci řekl, že Rusko by mohlo přesměrovat dodávky určené pro plynovody Nord Stream do Černého moře a vytvořit v Turecku největší plynárenský uzel pro Evropu. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak poté uvedl, že Moskva zváží výstavbu dalších větví plynovodu TurkStream.

Putin ale také dnes prohlásil, že Rusko nebude dodávat energetické suroviny zemím, které na ně zavedou cenový strop. »Rusko nepůjde proti zdravému rozumu a nebude ze svého platit cizí blahobyt,« řekl. »Chtěl bych upozornit ty, kdo se místo obchodního partnerství a tržních mechanismů snaží používat podvody a tupé vydírání, že neuděláme nic ke své vlastní škodě,« dodal.

Miller pak ve svém projevu upozornil, že Gazprom může rychle zvýšit dodávky na asijský trh, napsala agentura Reuters.

(ici)