Putin souhlasí s návrhy na zastavení bojů. Chce však řešit příčiny krize

AKTUALIZUJEME

Rusko souhlasí s návrhy na zastavení bojů. Ovšem s dodatkem, že by měly vést k dlouhodobému míru a k řešení příčin krize. Řekl to dnes prezident Ruské federace Vladimir Putin, kterého citovala agentura TASS.

Vůbec poprvé se tak vyslovil k návrhu na třicetidenní kompletní příměří v aktuálním válečném konfliku. Tento týden s ním přišly po jednání s ukrajinskými zástupci v Saúdské Arábii Spojené státy. Kyjev s návrhem souhlasí, což naznačil již dříve.

»Obecně podporujeme myšlenku mírového ukončení konfliktu, ale je zde mnoho otázek, jež je třeba prodiskutovat. Chceme záruky, že během třicetidenního příměří nebude Ukrajina mobilizovat, cvičit vojáky a nebude dostávat zbraně,« uvedl Putin na tiskové konferenci po dnešním setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem v Moskvě.

Po jednání v Kremlu oba politici přijali společné prohlášení. »Prezidenti odsuzují agresivní a konfrontační povahu politiky Evropské unie vůči Rusku a Bělorusku, vměšování do vnitřních záležitostí obou států a používání jednostranných sankcí, včetně extrateritoriálních, v rozporu s Chartou OSN,« uvádí se v prohlášení.

Putin a Lukašenko zdůraznili, že taková opatření jsou »škodlivá pro mezinárodní a udržitelný rozvoj«, a označili »politický nátlak vyvíjený na třetí země prostřednictvím nelegitimních sankčních mechanismů« za nepřijatelný.

Ohledně Ukrajiny ruský prezident naznačil, že si zřejmě zatelefonuje se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. »Domnívám se také, že musíme mluvit s našimi americkými kolegy,« naznačil Putin.

Trump současně pro média uvedl, že jeho zvláštní vyslanec Steven Witkoff v současnosti vede v Rusku »velmi seriózní jednání« o Ukrajině.

Podle Putina je otázkou například i to, jak dohlížet na dodržování příměří na 2000 kilometrů dlouhé frontové linii. »Kdo bude na vzdálenosti 2000 km určovat, kdo co porušil? Kdo bude vydávat rozkazy a jaká bude cena těchto rozkazů? Na úrovni zdravého rozumu je každému jasné, že jde o závažné otázky,« připojil ruský prezident.

Zmínil, že situace na linii kontaktu mezi ruskými ozbrojenými silami a ukrajinskou armádou se rychle mění ve prospěch Ruska. Putin zvláště poděkoval ruským silám za osvobození města Sudža v Kurské oblasti. Ta se 6. srpna 2024 ocitla pod masivním útokem Ukrajiny. Podle generálního štábu ruských ozbrojených sil bylo osvobozeno 86 % území okupovaného ukrajinskými jednotkami. V některých oblastech ruské síly překročily hranici do Sumského regionu. Podle ruského ministerstva obrany ztratil nepřítel od začátku bojů v oblasti Kurska přes 67 000 vojáků.

Podle Lukašenka Minsk a Moskva sdílejí stejný postoj k řešení ukrajinského konfliktu. »Sdílíme stejnou pozici s Ruskem, která zůstala nezměněna. Všechny dohody s naším spojencem a přáteli, včetně těch, které souvisejí s konfliktem na Ukrajině,« poznamenal Lukašenko na tiskové konferenci. »Minsk ani Moskva příčinou toho, co se děje na Ukrajině a dnes je potřeba uzavírat dohody. Nikdo nepotřebuje válku, vůbec nikdo,« řekl Lukašenko.

Připojil, že nikdo na Západě Ukrajině nepomůže, až se z ní vyjmou fosilní kovy, kovy vzácných zemin a černozemě, tak se bude muset vrátit zpět po bok Ruska a Běloruska. »Tři slovanské národy žili vždycky normálně. Sedněte si a dohodněte se. Počkejte a uvidíte, Ukrajině nikdo nepomůže. Přinesli Američané na začátku války otázku kovů vzácných zemin? Ne, ale teď ano. Zelenský má, zdá se, pravdu – tehdy o tom nemluvili. Ale stejně to budou muset dodržovat,« dodal Lukašenko.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy