Home Pel mel Volný čas Rady, které jsou k nezaplacení. Svíčky, cigarety i feferonky

Rady, které jsou k nezaplacení. Svíčky, cigarety i feferonky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Při vaření, ale i jiných činnostech v domácnosti se vyskytuje celá řada problémů. Nabízíme jednoduché triky, jak se zbavit deseti velmi častých »nerozlousknutelných oříšků«. Je to jednodušší, než byste bývali čekali.

1.) Luštěniny solte, až když jsou měkké. Čočku, hrách či fazole jinak jen velmi těžko uvaříte doměkka.

2.) Křehká slanina. Báječná slanina, přesně taková jak ji znáte z filmů, není žádné umění, pokud použijete jednoduchý profesionální trik. Tenké plátky anglické slaniny před smažením na několik minut vložte do misky se studenou vodou. Pak je osmažte do křupava. 

3.) Máte rádi šťavnaté karbanátky? Můžete je mít! Šťavnatější budou, když na zhruba 1000 g masa přidáte 2-3 nahrubo nastrouhané vařené mrkve nebo 1 velký syrový jemně nastrouhaný brambor. Jiným trikem je vmíchání žloutků a poté sněhu ušlehaného z bílků. Ten »něžně« do masa vmíchejte…

4.) Příliš pálivé feferonky? Pokud chcete snížit »pálivost« feferonek či paprik, a to se týká i těch, které jsou naložené v nějakém nálevu, stačí je rozříznout a zbavit jadérek, která jsou nejpalčivější.

5.) Ještě jednou ostrost. Osvědčeným trikem pro ty, kteří mají rádi jednoduché lečo z ostrých tzv. bílých paprik, ale bojí se, že »to nebude ono«, navrhujeme následující postup: Lusky rozkrojte, zbavte je semínek a pak je na několik vteřin ponořte do vařicí vody. Nevařte je! Zůstanou ostré, ale vaše jazyky zůstanou v pohodě.

6.) Ke klasickým prostředkům na likvidaci rezavých skvrn patří bezbarvý matný nitrolak či bezbarvý lihový lak (vydatnost zhruba 6 m2 /kg). V nouzi (na malé ploše) je možné použít i běžný lak na vlasy. Doporučujeme před aplikací vybělit poškozené místo roztokem Savem. K moderním prostředkům patří izolační sůl, která se prodává pod různými obchodními názvy. Ředí se vodou a její výhodou je, že není nutno starý nátěr škrábat na omítku. 

7.) Máte dlouhé nehty? Když si na ruce při úklidu či mytí nádobí nasadíte gumové rukavice, riskujete jejich protržení. Pro všechny ženy máme nápad naší mladé čtenářky. Do špiček rukavic si dává kousky vaty. Ty chrání rukavice před protržením a nehty před zlomením.

8.) Svíčky nekapou a také pomaleji hoří, když je asi na hodinu před použitím ponoříte do studené osolené vody (nápad babiček) nebo je vložíte na pár minut do mrazničky (nápad maminek).

9.) Něco pro »tajné« kuřáky. Dvě tři cigarety v době, kdy partner-nekuřák není doma, mohou vyvolat vášně. Žádný sprej ani antitabákové vůně nepomohou. Zkuste ale zapálit dva tři bobkové listy! Neuvěřitelné, ale zápach kouře zmizí.

10.) Vodní kámen z varné konvice (a nejen z té elektrické) odstraníte obyčejným octem. Hrnek octa nalijte do konvice, přidejte půl hrnku vody, zahřejte skoro k bodu varu a pak nechte zhruba 12 hodin působit. Poté konvici důkladně vypláchněte a nechte v ní dvakrát  třikrát uvařit vodu »jen tak«. 

(jan)

*