Home Domácí Místo přiznání odpovědnosti se Rakušan chlubí silným mandátem

Místo přiznání odpovědnosti se Rakušan chlubí silným mandátem

FOTO - ČTK/ Ondřej Deml

AKTUALIZOVÁNO

Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan podle očekávání obhájil post předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Hlasovalo pro něj 292 z 305 přítomným delegátů mimořádného sněmu v Hradci Králové. Hlasovací lístek odevzdalo 297 delegátů.

Na prvního místopředsedu Starostů a nezávislých pak s úspěchem kandidoval Rakušanův favorit, poslanec Lukáš Vlček. Jan Farský a Pavel Čížek se nominací vzdali.

»To, že Vít Rakušan suverénně obhájil funkci předsedy STAN, se dalo čekat. Rozklížené hnutí po sérii kauz si asi nemůže dovolit zbořit vše. A Rakušan neměl ani vyzyvatele,« uvedl pro iportaL24.cz exposlanec KSČM Jiří Dolejš. »Otázkou je, zda dva měsíce před volbami může staronový předseda vůbec nějak zvrátit ztrátu důvěry svých voličů. Omluva je na místě, ale nemůže stačit. Zejména v Praze čeká STAN asi propad. Cinknuté kádry mohou ještě vyplavat. Spolu s propadem celé pětikoalice čekají STAN těžké časy. A dobře si nyní připomenout, že existují i levicoví starostové a zastupitelé,« dodal Dolejš.

Rakušan ČTK řekl, že svůj mandát považuje za silný. »Jsme v těžké době, delegáti mi dali důvěru s tím něco udělat. Je třeba říct, že nebyl protikandidát. Ta síla je samozřejmě velká, ale dá se mluvit o tom, zda skutečně si všichni přejí, abych to byl já, nebo se do toho nikomu nechce,« konstatoval. Zatímco jméno prvního místopředsedy zmínil, další složení úzkého vedení hnutí nechal na delegátech.

Řadovými místopředsedy STAN se tak stali Jan Farský, poslankyně Michaela Šebelová, exstarosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek a poslanec Jan Lacina. Místopředsedy volili delegáti ze sedmi kandidátů. Čtveřici zvolili v prvním kole volby. Farský, který se po kritice své stáže ve Spojených státech vzdal poslaneckého mandátu, získal 229 hlasů. Šebelovou volilo 228 delegátů, Čížka 221 delegátů a Lacinu 177. Neuspěla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová, která byla místopředsedkyní dosud.

Rakušan plánuje, že si rozdělí agendu podle svých dispozic. Chce, aby se jeden místopředseda věnoval přímo vedení kanceláře STAN, další by měl být odpovědný za komunikaci s regiony a veřejností, další za ekonomické zázemí.

V čele STAN stojí Rakušan od dubna 2019. Protikandidáta v dnešní volbě neměl. Narychlo svolaným sněmem reaguje STAN mimo jiné na korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. STAN na dnešním mimořádném sněmu obměňuje velkou část vedení. Nové předsednictvo získá mandát na dva roky.

Bývalá obudsmanka Anna Šabatová, a vedoucí kandidátky Solidarita (ČSSD, Zelení, hnutí Budoucnost a Idealisté) do voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy pro iportaL24.cz uvedla, že události související s působením hnutí STAN na radnici, respektive pana Hlubučka, jí nemile překvapily. »Nedávno jsem si přečetla velmi zajímavý článek od člena hnutí STAN Davida Duška v Lidových novinách. Ten poukazoval na to, že v hnutí nefungovaly dobře vnitřní struktury. A potud si myslím, že je odpovědnost pana Rakušana,« konstatovala Šabatová s tím, že Rakušan by se určitě měl v nějakém smyslu kát a přiznat vlastní díl odpovědnosti. »Když vám nefungují dobře demokratické struktury hnutí a například pan Hlubuček zamezuje vzniku dalších místních organizací, je to špatně,« dodala.

(cik)

Předchozí článekOgrodníková věřila do poslední chvíle v medaili
Další článekZloději vrátili okradenému hodinky. Ale mělo to háček

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here