Home Zahraničí Řecko vede s Británií důvěrná jednání o návratu mramorů z Parthenonu

Řecko vede s Británií důvěrná jednání o návratu mramorů z Parthenonu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Řečtí a britští představitelé vedli v uplynulém roce důvěrné rozhovory o návratu do Řecka soch a dalších artefaktů z athénského Parthenonu, které se nacházejí ve sbírkách Britského muzea. Dohoda o starořeckých památkách je téměř hotová, napsal řecký deník Ta Nea s odkazem na diplomatické zdroje. Mluvčí řecké vlády dnes ale uvedl, že nečeká její brzké podepsání, a informaci nepotvrdil ani mluvčí britského premiéra. Podle deníku Kathimerini mediální váha tématu stoupá s tím, jak se v Řecku blíží parlamentní volby, jež se uskuteční příští rok.

Podle zdrojů deníku Ta Nea neveřejné rozhovory začaly v listopadu loňského roku. Jednání se účastnil ředitel Britského muzea a bývalý ministr financí George Osborne, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a další členové řecké vlády. »Dohoda je připravená na 90 procent, zbývá dořešit zásadních zbývajících deset procent,« řekl listu diplomatický zdroj, podle kterého se však »ďábel ukrývá v detailu«.

Podle dnešního vydání deníku Kathimerini řecký premiér jednal o záležitosti i minulý týden, když byl na návštěvě v Londýně. Tam se mimo jiné setkal s králem Karlem III. »Ano, vidíme pokrok. Nechci mluvit veřejně o rozhovorech, které jsme vedli, ale myslím si, že panuje lepší porozumění,« cituje deník Mitsotakise. Již dříve britská vláda vzkázala řeckým představitelům, že rozhovory o starořeckých památkách musí vést primárně s Britským muzeem, které má sochy a další mramory ve sbírkách.

»Jednání jsou v počáteční fázi. Jsme daleko od oznámení konečné dohody,« řekl dnes v reakci na zprávy tisku vládní mluvčí Jannis Oikonomu. Britské muzeum v prohlášení uvedlo, že se nechystá rozptýlit svou sbírku. »Hledáme nové pozitivní a dlouhodobé vztahy se zeměmi a komunitami všude ve světě, a to včetně Řecka,« uvedlo muzeum.

Ohledně možného návratu soch z Parthenonu mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka řekl, že kabinet nemá v záměru změnit zákon, který stanovuje velmi přísné podmínky pro darování či prodej předmětů ze sbírek Britského muzea. »Náš postoj se nezměnil. Rozhodnutí, která se týkají péče a správy sbírek, se týkají muzea a jeho správců,« uvedl mluvčí. Již dříve britská vláda vzkázala řeckým představitelům, že rozhovory o starořeckých památkách musí vést primárně s Britským muzeem, které má sochy a další mramory ve sbírkách.

Jeden ze sporných bodů se podle deníku Kathimerini týká vlastnictví. Pro Atény by bylo nepřijatelné získat nazpět artefakty z Parthenonu jako dočasné zápůjčky. Na druhé straně Britské muzeum odmítá řecká tvrzení, že nabylo sochy a a další díla pochybných způsobem. Kathimerini se také domnívá, že je nepravděpodobné, že by se do Řecka vrátily všechny mramory z Parthenonu.

Podle deníku Ta Nea ale není vyloučený takzvaný palermský model. Sicilské archeologické muzeum vrátilo některé prvky z Parthenonu do Atén jako trvalou zápůjčku.

Na začátku 19. století díla odvezl z Atén tehdejší britský velvyslanec v Cařihradu (dnešní Istanbul) Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Tvrdil, že k tomu dostal povolení úřadů Osmanské říše, pod níž tehdy řecká metropole spadala. Podle Řecka ale k tomu neexistují dokumenty. Samostatné Řecko navíc považovalo Osmanskou říší za okupační mocnost, jejíž nadvlády se zbavilo ve válce o nezávislost v roce 1829.

(čtk)