Řecku se mramorová výzdoba jen tak nevrátí, Britové si kořist chtějí ponechat

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis řekl, že nečeká rychlé uzavření dohody o návratu mramorových soch a další výzdoby z aténské Akropole, které má ve sbírkách Britské muzeum. Popřel tak informace řeckých i britských médií, podle kterých se jednání o dohodě blíží k závěru. Mitsotakis doufá, že se dohodu podaří uzavřít po parlamentních volbách, které se v Řecku uskuteční v létě, uvedla agentura Reuters. Britská ministryně kultury Michelle Donelanová stanici BBC řekla, že sochy patří Británii a do Řecka by se trvale vrátit neměly.

»Neočekávám okamžité výsledky,« uvedl Mitsotakis o jednáních, která vedou řečtí a britští představitelé. »Pokud nám Řekové dají znovu důvěru, tak si myslím, že budeme moci dosáhnout tohoto cíle po volbách,« dodal šéf řecké vlády. Cílem podle něj je, aby se sochy vrátily »do svého přirozeného prostředí«. Artefakty by zřejmě byly vystavené v muzeum aténské Akropole.

Řecká a britská média v uplynulých týdnech informovala o jednáních zástupců Britského muzea a řecké vlády o návratu takzvaných Elginových mramorů do Řecka. Podle dřívějších zpráv v tisku byly obě strany blízko k uzavření dohody. Agentura DPA však uvedla, že nyní jsou jednání na mrtvém bodě kvůli sporům, jakým způsobem by se umělecké artefakty měly vrátit do Atén. Britské muzeum nabídlo Řecku dlouhodobou zápůjčku, což řecké ministerstvo kultury odmítá, protože by tím uznalo, že Britské muzeum artefakty vlastní. Návrat památek by mohl být významným politickým úspěchem pro řeckou vládu.

Britská ministryně kultury Donelanová uvedla, že sochy patří Británii, která se o ně dlouhý čas starala a zpřístupnila je zájemcům z celého světa. Poslat umělecká díla zpět do Řecka by podle ní mohlo vytvořit precedens, který by »otevřel bránu nárokům na celé sbírky našich muzeí«. Ministryně uvedla, že podle jejích informací není pro trvalý návrat soch do Atén ani šéf Britského muzea George Osborne, jak psala některá média. »V podstatě není pro to poslat je (sochy) nazpět. Není to jeho úmysl a nemá přání to udělat,« řekla o Osborneovi, který jednání o mramorech nekomentoval, Donelanová.

Britská vláda v minulosti tvrdila, že o sochách z Parthenónu má řecká vláda jednat především s vedením Britského muzea. Britská legislativa ale brání trvalému převodu vlastnictví artefaktů ve sbírkách muzea. Donelanová stanici BBC řekla, že nemíní zákon změnit. Ministryně také odmítla úvahu o stoleté zápůjčce soch do Atén.

Spor o mramorové artefakty z Parthenónu se táhne od 19. století, kdy Řecko získalo nezávislost na Osmanské říši a začalo usilovat o navrácení archeologických artefaktů vyvezených ze země. Podle Atén tehdejší britský velvyslanec Thomas Bruce, hrabě z Elginu, vyvezl na začátku 19. století mramory nelegálně. Britské muzeum naopak tvrdí, že nabylo památky legálním způsobem.

Elginovy mramory patří k nejvýznamnějšímu souboru památek z Akropole mimo Řecko. Atény usilují o návrat podobných artefaktů i z dalších muzejních sbírek v zahraničí.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy