Home Domácí Řehka: V případě války NATO s Ruskem by se musela zapojit celá...

Řehka: V případě války NATO s Ruskem by se musela zapojit celá česká společnost

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pokud by došlo k válce mezi NATO a Ruskem na východním křídle aliance, profesionální armáda by na plnění úkolů nestačila. Stát by tak musel přistoupit minimálně k výběrové mobilizaci, řekl v rozhovoru s ČTK náčelník generálního štábu Karel Řehka. Jako poučení z války na Ukrajině vidí nezbytnost, aby se do obrany země zapojila celá společnost, nejenom armáda. Stát se také nemůže spoléhat na to, že za něj vítězství vybojuje někdo jiný, ale musí se sám chystat.

NATO i jeho členské státy začaly od eskalace konfliktu na Ukrajině přepracovávat své strategické dokumenty, ke stejnému kroku přistoupila i Česká republika. Připravuje se proto změna bezpečnostní i obranné strategie, upravovat se následně bude i dlouhodobý výhled pro obranu a koncepce výstavby české armády.

Společnost si podle Řehky nově připouští, že je potřeba se chystat na případný dlouhodobý válečný konflikt na větším teritoriu proti vyspělému protivníkovi. »To samozřejmě vyžaduje dramaticky odlišný přístup k obraně a dramaticky jiný přístup k budování schopností armády,« řekl. Nemění se podle něj to, že armáda potřebuje nová bojová vozidla pěchoty, tanky nebo stíhací letouny, ale urgence přístupu. »Krize nám ukázala, že je potřeba to fakt vzít vážně a sakra to urychlit,« podotkl.

Pokud by byla válka mezi NATO a Ruskem například na východním křídle aliance mimo české území, okamžitě by se to České republiky dotklo a pouze profesionální armáda by nestačila. »Bude se muset zapojit celá společnost, bude se muset minimálně výběrově mobilizovat, ať už lidé nebo věcné zdroje materiálu,« uvedl. Česko by se podle něj stalo legitimním cílem, protože by se přes jeho území například přesouvaly spojenecké jednotky. Poukázal na to, že řada prostředků používaných ve válce na Ukrajině může doletět až na území ČR. »Takže myslet si, že se to nedotkne našeho teritoria, je prostě naivní,« uvedl.

Vojáci podle něj nyní vedou například diskusi o »kvalitě versus kvantitě« a nalezení správné vyváženosti. »Jestli mi někdy nestačí o něco jednodušší prostředek, protože je pro mě cennější, že bude dostupný, když ho budu potřebovat,« poznamenal. Armáda se podle něj pokouší z konfliktu poučit, shromažďuje proto informace z různých otevřených zdrojů, ale i přímo od ukrajinské armády nebo od vojáků. »Snažíme se vyhodnocovat, co to pro nás znamená,« doplnil.

(cik, čtk)

Předchozí článekAtlantik ve Francii letos vyplavil na 300 mrtvých delfínů, mnohem víc než dříve
Další článekOSTRÁ TYGŘÍ STŘEDA: Hloupost zabíjí

5 KOMENTÁŘE

 1. Rusi jsou naši slovanští bratři.
  Za 1. světové války přešel Pražský pluk do ruského zajetí a to i s plukovní hudbou – v Rusku pracovalo hodně Čechů, ti přešli linii fronty a domluvili se s Čechy v rakouské armádě, že přejdou na ruskou stranu. Češi nebyli tak blbí aby párali břicha ruským mužíkům nebo aby si je nechali rozpárat od ruských mužíků, které ani neznali
  —- Dnes je na Ukrajině obdobná situace. Bankéři, obchodníci, velkostatkáři a další globální kapitalisté, se snaží donutit soustružníky ze Lvova aby se trmáceli přes celou Ukrajinu a aby párali břicha soustružníkům v Donbasu, v Kerči nebo někde v Rusku. Soustružníci ze Lvova by byli úplně blbí aby se nechali zmrzačit pro TRŽNÍ zisky bankéřů, obchodníků (třebas s plynem nebo elektřinou), velkostatkářů a dalších úchylných kapitalistů vyvalených v křeslech a počítajících, kolik na těch ZMRZAČEN´YCH a mrtvých vydělají .
  —–Ať jde do zákopů Biden, Tomáš Pojar (dejte si do vyhledavače), Černochová, Kolomojsky (oligarcha na Ukrajině) a další, co na útoku na Rusy se snaží zbohatnout .

 2. V žádném případě se do války mezi Slovany nemíním připojit…
  Ne válka, ale Mír je důležitý pro život!
  A proto pro Mír musíme neustále něco dělat!

 3. Sledujte @neCT24

  Další český válečný štváč se odkopal, tentokrát náčelník Generálního štábu AČR. Černochová z něj má jistě radost, je to její krevní skupina a proto si ho také do funkce dosadila.

  …………………

  Rusové jsme s vámi.
  Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

  ………. Sláma Ukravína !………..

  Sledujte @neCT24

Comments are closed.