Rekordní návštěva sezony viděla v O2 areně jasnou prohru Jágra a spol.

Hokejisté Sparty porazili ve 36. kole extraligy Kladno 4:0 a i potřetí v sezoně proti Rytířům naplno bodovali. Premiérové čisté konto udržel před rekordní návštěvou sezony 14 292 diváků Josef Kořenář, tři kanadské body za gól a dvě asistence si připsal Erik Thorell. Jaromír Jágr opět nastoupil v první formaci Rytířů, ale do statistik zápasu se zapsal jen dvěma trestnými minutami v první části hry.

»Bylo to těžké utkání, jako všechna proti Kladnu. Ze začátku nám to nešlo, jak bychom si představovali, ale po prvním gólu jsme se trošku uklidnili. Pak se hrálo nahoru dolu, snažili jsme se zůstat trpěliví a klidně vyhrát na jeden gól. Naštěstí jsme přidali ještě další branky a závěr už jsme si pohlídali,« řekl obránce domácích Martin Jandus.

»I když to podle podle výsledku nevypadá, tak tohle byl z posledních tří zápasů ten lepší. Nepodali jsme špatný výkon, pohybem jsme si vytvořili i nějaký optický tlak, ale bohužel máme nízkou produktivitu. Nejsme schopni dát gól. Máme malý tlak do brány. Měli bychom hrát trošinku jednodušeji, vše překombinováváme a zbytečně pouštíme soupeře do šancí. A tým jako Sparta je využije. Nedali jsme jim jich moc, ale stačilo to na to, abychom dostali čtyři góly. Vždy, když se nám v zápase něco zlepší, tak nám zase chybí něco jiného a bohužel jsme zase prohráli,« uvedl po zápase kladenský asistent Pavel Skrbek.

Dobré výkony brankářů

Sparta nastoupila do čtvrtého domácího zápasu za sebou bez útočníka Tomáška, jehož zranění by však nemělo být vážné, naopak do sestavy se poprvé od 2. října vrátil Kaše.

Úvod utkání moc šancí nenabídl a s minimem střel si poradili brankáři Kořenář a Bow. Více práce měl Kanaďan ve službách Rytířů, který také inkasoval jako první. Pražané se prosadili hned v první přesilové hře, kdy se přesně trefil Erik Thorell.

Na přelomu první a druhé třetiny hosté přežili druhé oslabení a poté mohli sami v přesilovce vyrovnat. Kořenáře ale výrazněji neohrozili. Sparta si postupně vypracovala herní převahu, druhý gól ale přidat nedokázala. Bow chytal spolehlivě.

Ve 35. minutě se po Zikmundově akci dostal do slibné pozice Melka, Kořenář si s jeho pokusem poradil. Nejblíže gólu byli sparťané v další početní výhodě, Řepík ale nastřelil jen brankovou konstrukci a proti Kousalovi se vyznamenal Bow.

Po 62 sekundách třetí části ale najel do otevřené obrany Kladna obránce Jandus, prostřelil Bowa a přiblížil Spartu k výhře. Vzápětí mohl snížit Plekanec, jenže dopadl stejně jako Řepík z brejku na druhé straně.

Středočeši se museli začít více tlačit do útoku a příležitostí domácích přibývalo. Ve 45. minutě mohl zvýšit Safin, ale dočkal se až o dvě minuty později, když si před brankou našel vlastní zblokovanou střelu.

V 58. minutě si kuriózní první gól v dresu Sparty připsal Kousal, kterého při power play fauloval Plekanec, a útočník, jenž v týdnu přišel do Prahy z Mladé Boleslavi, tak nemohl zakončit.

»Čekali jsme těžký zápas, což se potvrdilo. Bylo to vyrovnané a nemyslím si, že výsledek odpovídá. Díky gólmanovi jsme zůstali ve hře, protože si myslím, že Kladno mělo první dvě třetiny více vyložených šancí. Dali jsme šťastný první gól a svým způsobem jsme se klepali o výsledek až do konce. Jsme rádi za tři body. Malinko se to asi uklidnilo po druhé brance, ale do té doby to bylo strašně vyrovnané,« zhodnotil duel trenér Sparty Miloslav Hořava.

Vedoucí dva týmy nadále válí

Vedoucí Pardubice zvítězily v Brně 4:1 a v čele tabulky si udržely dvoubrankový náskok před Vítkovicemi, které sehrály o zápas více. O své čtvrté výhře v řadě rozhodli Východočeši dvěma brankami v úvodu druhého dějství a pojistili ji trefou do prázdné branky při power play domácích. Pardubice porazily Brno podruhé v sezoně, poprvé ale s plným bodovým ziskem. Kometa po druhé porážce za sebou klesla na 10. místo o skóre za Litvínov. »Vstoupili jsme do utkání velmi dobře, dali jsme první gól, což byl náš dílčí cíl. Hráli jsme dobrý hokej, měli jsme pohyb, soupeře jsme zatlačili, pokračovali jsme ve druhé třetině dvěma góly, tým se zklidnil, hráli jsme agresivně, systémově. Brno se dostalo na koně kontaktním gólem, nás podržel brankář Will a jsem rád, že si vezeme domů tři body. Byl to poslední zápas, který jsme vedli my asistenti, v pondělí se k týmu připojí Radim Rulík a povede tým v úterním šlágru proti Spartě,« nalákal pardubický Marek Zadina.

Vítkovice dnes vyhrály na ledě Karlových Varů 3:1 a připsaly si třetí venkovní triumf za sebou, pokaždé navíc uspěly s plným bodovým ziskem. Ostravané se tak nadále drží v závěsu za Pardubicemi. Západočechům ještě nepřenechali v sezoně ani bod. Domácí, kteří vyšli podruhé za sebou naprázdno, se prosadili až v samém závěru za stavu 0:2. »Vítězství jsme si asi zasloužili, i když jsme nakonec našimi chybami a zbytečným vyloučením domácím nabídli infarktový závěr. Získali jsme ale všechny tři, za což jsme rádi,« řekl vítkovický kouč Miloš Holaň.

Dnes se dařilo také třetímu Třinci, který deklasoval na svém ledě Plzeň 6:1. Obhájce titulu vedl 3:0 už v čase 7:03 a v polovině utkání pak 5:0. Po třech bodech si připsali Andrej Nestrašil (1+2) a Jakub Jeřábek (0+3). Vladimír Roth, jehož příchod oznámil domácí klub v den utkání, se podílel na kanonádě gólem. Jednou skóroval i Marko Daňo, který nasázel jako první v sezoně dvacet branek. O nulu připravil Ondřeje Kacetla v 55. minutě Adrián Holešinský. »Jsme rádi za výsledek i předvedenou hru. Škoda inkasovaného gólu na konci, ale kluci šlapali celých šedesát minut, což nám v posledních zápasech trochu chybělo,« uvedl Vladimír Országh, třinecký asistent.

Naopak dnes zakopla čtvrtá Olomouc, která podlehla na ledě Hradce Králové. Domácí vedli během utkání 1:0, 3:1 a 4:3, rozhodl ale až Jeremie Blain gólem na 5:4 sedm sekund před koncem prodloužení. Východočeši využili hned čtyři přesilové hry. Hanáci prohráli počtvrté za uplynulých pět utkání.

Litvínov ukončil černou sérii

Hokejisté Litvínova dnes ukončili šňůru pěti porážek. S Mladou Boleslaví sice prohrávali už 1:3, dokázali však výsledek otočit na konečných 4:3. Vítězný gól dal přesně pět minut před koncem zápasu tečí Kanaďan Giorgio Estephan. Hosty podruhé vedl jako dočasný trenér Petr Haken a poprvé prohrál. Severočechům pomohlo za stavu 1:3 střídání brankáře Zajíčka, který neměl svůj den, za Denise Godlu, jenž už žádný další gól nepustil. »Naše první třetina a inkasovaná branka v přesilovce nedodala týmu jiskru. Co asi týmu jiskru dodalo, byla i přes celosezonní kvalitní výkony Zajíčka výměna brankáře. Godla pak podržel tým v klíčové fázi, chytil trestné střílení Přibyla. Pomohlo, že po dlouhé době jsme proměnili dvě přesilové hry,« konstatoval litvínovský lodivod Karel Mlejnek.

Ve zbývajícím dnešním duelu hokejisté Liberce podlehli na svém ledě Českým Budějovicím 2:3 v prodloužení. Bílí Tygři tak nenavázali na vítězství proti Olomouci a Spartě, na domácím ledě neuspěli po čtyřech výhrách v řadě. Naopak hostující Motor se dočkal úspěchu po třech vystoupeních bez bodového zisku. Jihočeši skórovali jako první, pak prohrávali, ale v čase 61:51 rozhodl útočník Lukáš Vopelka. »Utkání jsme nevyhráli, takže nemůžeme být spokojení. Na druhou stranu musím dát kredit soupeři, který odehrál výborný zápas podobným stylem, jaký se hraje v play off. Bylo vidět, že hrají opravdu o život, ve většině utkání nás přepracovali,« pravil liberecký trenér Patrik Augusta.

Jeho protějšek Roman Fousek dodal: »Povedl se nám vstup do utkání, což pro nás v předchozích zápasech neplatilo. V závěru první třetiny nás zbrzdila oslabení, ale i přes dva inkasované góly jsme se nesesypali. Hráči plnili naše pokyny a přineslo nám to ovoce v podobě vyrovnávacího gólu. V prodloužení jsme byli odměněni bodem navíc. Je to pro nás velké povzbuzení do dalších zápasů.«

* * *

HC Sparta Praha – Rytíři Kladno 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 16. E. Thorell (Kempný), 42. M. Jandus (E. Thorell, Horák), 48. Safin (Kempný, Mikliš), 58. P. Kousal (E. Thorel, Horák). Rozhodčí: Hejduk, Jaroš – Špůr, Zíka. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 14 292.

HC Kometa Brno – HC Dynamo Pardubice 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 47. Flek (K. Pospíšil, Kučeřík) – 8. Sedlák (Cienciala, J. Kolář), 21. R. Kousal (Radil, T. Zohorna), 25. J. Kolář (Rohlík, Herčík), 60. T. Zohorna (Čerešňák). Rozhodčí: Šír, Stano (SR) – Rampír, Synek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 6467.

Mountfield Hradec Králové – HC Olomouc 5:4 v prodl. (1:1, 3:3, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Lev (Rosandič, Lalancette), 26. Jergl (McCormack), 27. Kevin Klíma (Lev), 34. Perret, 65. Blain (Cingeľ) – 20. P. Musil (Kunc, Plášek), 31. Navrátil (Kusko, Klimek), 32. Dujsík (Kusko), 40. P. Musil. Rozhodčí: Kika, Obadal – Gebauer, Axman. Vyloučení: 2:6. Využití: 4:1. Diváci: 4142.

Bílí Tygři Liberec – HC Motor České Budějovice 2:3 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 15. J. Vlach (Ordoš, Filippi), 18. Flynn (A. Najman) – 13. Gulaš (Čachotský, Pech), 35. Percy (Čachotský, Pech), 62. Vopelka (Vráblík). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Kajínek, J. Svoboda. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 5656.

HC Energie Karlovy Vary – HC Vítkovice Ridera 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 59. Gríger (Stříteský, T. Rachůnek) – 15. Mueller (Krieger, Roberts Bukarts), 36. Chlán (Gewiese), 60. Lakatoš. Rozhodčí: Horák, Pražák – Brejcha, Malý. Vyloučení: 4:5, navíc Černoch 10 min. – Koch 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 2723.

HC Verva Litvínov – BK Mladá Boleslav 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Hlava (P. Zdráhal, Freibergs), 30. Demel (P. Zdráhal, Š. Stránský), 36. M. Sukeľ (Abdul, Kudrna), 55. Estephan (Freibergs, Abdul) – 4. Dvořáček (Fořt), 29. Bernad (Přibyl, Lantoši), 29. Lintuniemi (Šťastný, Jánošík). Rozhodčí: Hradil, Sýkora – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváků: 3811.

HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Hrehorčák (M. Roman), 4. Roth (Marcinko, J. Jeřábek), 8. Nestrašil (J. Jeřábek, L. Hudáček), 27. Chmielewski (Marinčin, Nestrašil), 30. Zahradníček (Dravecký), 40. Daňo (J. Jeřábek) – 55. Holešinský (Piskáček, Rekonen). Rozhodčí: Cabák, Jeřábek – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:1. Diváci: 3704.