Reveň čili rebarbora. Dejte této zelenině šanci!

Tuto historicky starou bylinou (údajně ji znali a používali naši předci již tři tisíce let před naším letopočtem) je dobré připomenout právě teď, protože se sklízí zhruba od počátku května do (a to nejpozději) 24. června, na svátek sv. Jana. Potom je už rebarbora tak říkajíc – nic moc, protože se v ní zvyšuje obsah kyseliny šťavelové. Roste na nejedné zahrádce a sklízí se průběžně. Tedy jen řapíky, listy jsou totiž jedovaté. Je dobré vědět, že reveň je skvělá pro zdravý zažívací systém.

Naši předci reveň používali jako lék na zácpu, na problémy s játry nebo žlučníkem či na špatnou pleť. Řapíky vytrhávali, nestříhali je a ani neodřezávali. Reveň někteří léčitelé považují za lék podporující milostnou aktivitu. Proto zkuste koláč, kterýprý lásce přeje. Na těsto budete potřebovat čtyři hrnky polohrubé mouky, hrnek pískového cukru, půl kostky másla, čtyři žloutky, 50 g droždí, 500 ml mléka, po lžičce strouhané citrónové kůry a soli, špetku vanilky nebo lžičku vanilkového cukru. Zprvu připravte z droždí klasický kvásek. Přidejte ho do mouky spolu se žloutky, vmíchejte zbytek mléka, rozpuštěné máslo, citrónovou kůru a sůl. Těsto důkladně propracujte a nechte vykynout. Z těsta vytvořte koláče a naplňte je očištěnou revení, pokrájenou na kousky či kolečka. Posypte cukrem, aby se reveň »vypotila«, posypte drobenkou (lžíce másla, dvě lžíce krystalového cukru, půl hrnku polohrubé mouky, dobře propracujte). Okraje těsta potřete rozšlehaným žloutkem. Pečte v dobře vyhřáté troubě asi půl hodiny.

Reveň v kuchyni má zvláštní postavení. Ač zelenina, využívá se jako ovoce. Je skvělá pro náplně knedlíků a koláčů. Zpracovává se i do kompotů a nakládá jako ovocné víno. Vyrábí se z ní džem, u něhož labužníci oceňují lahodně pikantní nakyslost stejně jako u ovocných polévek a omáček.

Jak reveň očistit?

Ať už ji připravujete k vaření, pečení nebo ke konzervaci, vždy z řapíků stáhněte slupku. Začněte od spodního silnějšího konce směrem nahoru. Poté reveň pokrájejte. A můžete z ní připravovat báječné lahůdky, jimiž nepohrdnou děti ani dospělí. Nejčastěji ve sladkých pokrmech, v plněných i drobenkových koláčích či dortech. Pokud ji podusíte, můžete rebarboru podávat jako přílohu k pečeným masům nebo k rybám. V trojobalu (hladká mouka, vyšlehané vejce, strouhanka) obalené špalíčky reveně a na tuku osmažené jsou skvělé i jako příloha, například místo brambor. Osmaženou ji můžete dávat jako přílohu k rýži či těstovinám, ano, místo masa. Lahůdka!

A teď něco pro labužníky! V čase bohatých reveňových »žní«, totiž již za pár dní, připravte báječnou (opravdu báječnou!) reveňovou omáčku. Připravíte ji ze tří hrnků na malé kostky nakrájené rebarbory. Přidejte hrnek šťávy z pomeranče, šálek (asi 120 g) cukru, lžíci strouhané pomerančové kůry, lžičku jemně pokrájené chilli papričky (bez semínek), lžíci olivového oleje, dvě jemně posekané šalotky. Na oleji krátce zpěňte šalotku a přidejte ostatní ingredience. Uveďte za stálého míchání k varu, stáhněte plamen, stále míchejte a vařte do zhoustnutí. Omáčkou přelijte pečené nebo grilované maso. A pečené či smažené ryby? Přelité touto omáčkou jsou skvělé!

Reveňová limonáda či zavařenina

I když je rebarbora výborná i v syrovém stavu (oloupanou nám ji babičky dávaly v červnu jen tak na zakousnutí, ale opravdu jen pár kousků), nejlepší je tepelně zpracovaná. Až na reveňovou limonádu. Na 500 ml použijte 150 g na malé kousky pokrájených očištěných řapíků, v mixéru je rozšlehejte, přidejte dvě lžíce medu, zalijte jablečnou šťávou (koupený džus stačí) a nalijte do sklenice s kostkami ledu, nebo se studenou vodou. Velmi osvěžující! Ale pozor! Pijte limonádu uvážlivě. Reveň má totiž projímavé účinky. Místo jablečného moštu zkuste použít celerovou či mrkvovou šťávu se špetkou soli. Velmi zajímavé a chutné! A v květnu i v červnu je celere a mrkve dost a dost. Ostatně, můžete celerovou i mrkvovou šťávu koupit již připravenou.

Anebo zkuste reveňovou zavařeninu. Reveň omyjte, oloupejte, nakrájejte na špalíčky dlouhé dva až pět centimetrů, promíchejte se želírovacím cukrem, lžící medu, přidat můžete i hrnek ovocné šťávy, promíchejte a zvolna uveďte do varu. Dobře míchejte a vařte zhruba 10 minut. Naplňte sklenice, uzavřete je a obraťte dnem vzhůru, dokud zavařenina nevychladne. Později, v čase podzimním a zimním, použijte zavařeninu na koláče nebo do buchet.

Jak rebarboru nakupovat?

Na trhu se prodává, či v tomto obtížném čase bude prodávat obvykle ve svazcích. Je jedno, jakou mají řapíky barvu (obvykle zelenou, růžovou či červenou). Důležité je před zpracováním reveň oloupat. Odřízněte kousek nahoře i ve spodní části a pak zdola (od silnější části řapíku, jak jsme již zmínili) stáhněte ostrým nožem slupku. Poté řapík nakrájejte na zhruba 30 mm velké špalíčky. Ale, a to zdůrazňuji, nikdy nekupujte řapíky již nakrájené!

Protože rebarbora má svůj čas »limitovaný«, je dobré uchovat čerstvou reveň co nejdéle. Proto ji po oloupání a nakrájení na kousky nasypte do čisté sklenice, zalijte studenou vodou a pečlivě uzavřete. Na tmavém místě a v chladu (ideální je sklep se stabilní teplotou) údajně vydrží až půl roku. Tak praví zkušení…

Jiří Janouškovec

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy