Home Domácí Roboti v čele vlády by nadělali méně škody než současný kabinet

Roboti v čele vlády by nadělali méně škody než současný kabinet

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Vládní takzvaný ozdravný balíček připraví průměrnou čtyřčlennou rodinu o zhruba sto tisíc korun ročně. Po dnešním jednání stínové vlády ANO to novinářům řekla předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová. Stínový premiér Karel Havlíček míní, že ČR by na tom byla lépe, kdyby ji místo nynější vlády řídili roboti.

»Peněženka čtyřčlenné rodiny s dvěma dětmi ve školce, stavebním spořením, třípokojovým bytem a živnostenským listem bude odlehčena o dobrých sto tisíc korun,« prohlásila Schillerová na konto vládního balíčku. Zástupci stínové vlády kritizovali také pětidenní lhůtu, kterou dostali na připomínky. Schillerová připomněla, že se jedná o novelizaci 57 převážně daňových zákonů na 650 stranách. »Od vlády, která se tolik zaklíná strategickou komunikací, to nelze vnímat jinak než výsměch všem sociálním partnerům, byznysu, odborné veřejnosti ale i opozici,« uvedla předsedkyně klubu.

Podle Havlíčka se vláda zcela záměrně snaží minimalizovat odbornou diskusi a připomínky relevantních institucí. »Proto to představili velmi obecně a zamlčeli celou řadu věcí, proto to dali nyní pouze na pět dní,« řekl. Schillerová považuje materiál za »čistokrevný« daňový balíček, který pouze zvyšuje daně. Není tam podle ní jediný paragraf, který by se věnoval úsporám na provozu. »Zůstává jen 73 miliard úspor ročně, které získají tak, že zvýší občanům a firmám daně,« dodala. Balíček podle ní obsahuje řadu »nášlapných min« pro domácnosti, podnikatele i firmy. »Bude mít výrazný dopad na peněženky občanů i na konkurenceschopnost republiky,« uvedla Schillerová.

Havlíček je přesvědčený, že kdyby v čele státu stáli roboti se základy umělé inteligence, tak by ho řídili lépe než současná vláda. »Kdyby roboti řídili naší zemi, tak nemáme takovou inflaci, takový růst cen energií a nemáme takové zmatky v rozpočtu,« uvedl.

Další ožebračování důchodců

Hnutí také kritizovalo, že vláda ve středu »v tichosti« schválila novelu se zpomalením valorizace penzí. »Vláda bez velké pompy odsouhlasila další ožebračování důchodců,« řekla Schillerová. ANO podle ní připraví pozměňovací návrhy a ve Sněmovně neumožní jakékoliv zkracování lhůt či jiné odchylky od standardního legislativního procesu.

Kabinet neměl důchodovou novelu ve středu v oficiálním programu, o jejím schválení později informoval ve výsledcích zasedání a v tiskové zprávě.

Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Výdaje na penze prudce rostou, nyní tvoří přes 30 procent státních výdajů. Loni se vyplatilo bezmála 600 miliard korun, letos by to mohlo být zhruba o 90 miliard víc. Deficit důchodového pojištění by tak mohl činit kolem 80 miliard korun.

Černochová si na obraně řeší osobní spory

Hnutí je nespokojeno také s působením Jany Černochové (ODS) v čele ministerstva obrany. »Řeší si svoje osobní spory,« uvedl místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička. Odkazoval při tom mimo jiné na zprávy o sporech ministryně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.

Kabinet ve středu podpořil nákup 246 pásových strojů CV90 za 59,7 miliardy korun. Růžička kritizoval, že o chystaném schválení nákupu neměl sněmovní branný výbor informace. Výbor se podle Růžičky záležitostí naposledy zabýval v lednu či únoru na uzavřeném jednání. Nesedí podle něj ani počet, ani cena strojů, o kterých tehdy ministryně obrany mluvila.

ANO také kritizuje, že v ceně není servis vozidel. »Na servisní služby bude třeba další desítky miliard, které nejsou jasně specifikované,« uvedl Růžička. Podle něj patří vozidlo konstrukčně do 90. let. »Je to, jako kdybychom do felicie z 90. let namontovali nové technologie z dnešního superbu,« řekl.

ANO bude podle něj usilovat o mimořádné zasedání výboru. »Z důvodu nekomunikace ministryně a zatajování informací k uvedenému nákupu BVP se pokusíme svolat mimořádný výbor pro obranu, abychom se dozvěděli skutečný stav věci,« uvedl Růžička.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here