Home Zahraničí Rodiče v USA se bojí masové střelby, ale pravděpodobnost, že budou děti...

Rodiče v USA se bojí masové střelby, ale pravděpodobnost, že budou děti zastřeleny doma, je třikrát vyšší

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Střelba ve školách Sandy Hook, Parkland a Uvalde vyvolala v rodičích strach. Ale doma je to pro děti mnohem nebezpečnější, pokud jde o zbraně, píší ve svém článku americké noviny US Today. Za posledních pět let se v USA stalo obětí domácího násilí 866 dětí, to je několikanásobně více než počet obětí masové střelby ve školách. Na vině jsou finanční obtíže a zbraně jako samozřejmost.

Angela Brooksová nikdy nezapomene na videohovor od své desetileté vnučky Nie’Mae. »Řekla: ‚Babi, prosím, pomoz nám. Maminka je mrtvá,‘« vzpomíná 58letá Brooksová, zdravotní sestra v St. Louis. Brooksová tomu nevěřila. Pak Nie’Mae otočila telefon a ukázala jí tělo na podlaze. Byla to Brooksové dcera, čtyřicetiletá Chasity Cooperová. Zastřelil ji její bývalý přítel, řekla Nie’Mae. Několik metrů od něj leželo bezvládné tělo Doryan Bryantové, Cooperovy šestileté dcery, Nie’Mae a její šestnáctiletá sestra Zoryia byly také postřeleny, ale přežily. »Žádná matka, babička, prababička, sestra, bratr by nikdy neměli vidět své dítě ležet v kaluži vlastní krve,« řekla novinám Brooksová.

Podle nedávného průzkumu Pew Research Center se více než dvě třetiny rodičů obávají, že by ve škole jejich dětí mohlo dojít ke střelbě. Domov je však pro děti mnohem nebezpečnějším místem.

Podle analýzy údajů neziskové organizace Gun Violence Archive, kterou provedla organizace The Trace, bylo v pěti letech končících rokem 2022 při incidentech spojených s domácím násilím postřeleno nejméně 866 dětí ve věku 17 let a mladších; 621 z nich zemřelo. Ve stejném období bylo ve škole zastřeleno 268 dětí, z toho 75 smrtelně, vyplývá z analýzy údajů z CHDS School Shooting Safety Compendium, federálně financovaného sledování, které bylo spuštěno po masové střelbě na střední škole Marjory Stoneman Douglas v Parklandu na Floridě v roce 2018.

Při domácích násilnostech bylo zastřeleno třikrát více dětí než při střelbě ve škole a osmkrát více jich zemřelo. Většinu těchto dětí úmyslně zastřelil rodič, nevlastní rodič nebo opatrovník, tedy osoby, od nichž se očekává, že je budou chránit, upozorňuje US Today.

Většina násilí byla skrytá, často se odehrávala v domácnostech po celé Americe a média o ní informovala jen ve zlomku případů. Průměrný věk obětí v pětiletém období byl 10 let; 167 obětí bylo mladších pěti let. Jedna oběť byla novorozenec.

Například v Miami Lakes na Floridě zabil 8. února 2022 muž svého devítiletého syna a dvanáctiletou dceru hodinu poté, co na Facebooku zveřejnil jejich společnou fotografii. Jejich těla našla matka dětí.

V Lawrenceville ve státě Georgia 17. dubna 2021 zabil muž svou jedenáctiletou dceru a poté sebe. Několik hodin předtím napsal svému bratrovi, že je naštvaný, že jeho přítelkyně šla na večírek bez něj.

Ve městě Yoder v Coloradu 23. června 2020 muž držel své tři děti pod hrozbou střelné zbraně a zeptal se jich: »Chcete, abych vás zabil?«, načež smrtelně postřelil svého šestiletého syna do krku.

V New Paris v Pensylvánii 31. října 2019 zabil muž svou manželku a dvanáctiletou nevlastní dceru zbraní, kterou si ráno koupil. Soudce, který ho odsoudil na doživotí, označil jeho čin za »čiré zlo«.

První celý rok pandemie covid-19 byl obzvláště smrtící, napětí v rodinách rostlo a děti byly odděleny od školy a dalších aktivit mimo domov, kde se problémy doma mohou dostat až k úřadům. Počet dětí mladších 18 let zastřelených při domácích incidentech vzrostl od roku 2019 do roku 2020 o 61 %, což je mnohem více než celkový nárůst dětských obětí střelby v tomto období (35 %).

Právě v době, kdy pandemie vrcholila, se Chasity Cooperová rozhodla opustit svého přítele: 10. října 2021.

Den předtím Cooperová zavolala své matce, že se konečně rozhodla ukončit čtyřměsíční vztah se čtyřicetiletým Josephem Jonesem, který byl poznamenán nevěrou a zneužíváním. Chtěla Jonesovi jen vyplatit peníze, které mu dlužila, a rozloučit se; pak odjede do Atlanty, kde si domluvila pobyt u příbuzných.

Brooks jí řekl, aby odjela a už se nikdy neohlížela. »Vždycky za tebou můžu přiletět,« vzpomíná si, jak jí ten den říkal do telefonu, »ale jediná možnost, jak se sem vrátíš, je v pytli na mrtvoly«. Dohodly se, že Cooperová a její dcery stráví noc v Brooksově domě, než se vydají na cestu do Atlanty. »Objednám pizzu,« řekla Brooksová dceři.
Nie’Mae později policii řekla, že se Jones hádal s Cooperovou, když ji zastřelil, pak vtrhl do ložnice a namířil zbraň na děti. »Proč jste všichni ještě tady v mém domě?« vzpomněla si, že jí řekl. »Vaše máma je mrtvá.«

Zahájil palbu, přičemž Zoryiu zasáhl do ruky a lokte a Doryana zasáhl čtyřikrát do břicha. Nie’Mae byla poraněna, když se vrhla na Jonese a vylekala ho na tak dlouho, že ho vytlačila z místnosti a zabarikádovala dveře komodou.

Když přijela policie, našla Jonese sedět na gauči a kouřit cigaretu; řekl jim, že už bylo na čase, aby Cooperová »odešla«.

Jones byl obviněn z vraždy a napadení. Brooksová se domnívá, že se dozvěděl o partnerky plánu odejít, ale její dcery tvrdí, že jejich poslední hádka se týkala toho, jak nepořádný byl podle něj dům.

Smrtící domácí násilí

Pokud vás v Americe postřelí jiný člověk, máte mnohem větší šanci, že přežijete. Dvě třetiny zastřelených se vrátí domů. U dětských obětí domácího násilí se tyto výsledky obracejí. Dvaasedmdesát procent dětí ze souboru dat The Trace na následky zranění zemřelo. Střelba při domácím násilí na dětech je smrtelnější než jiné druhy násilí se zbraní, mimo jiné proto, že střelec si oběti vybral a nezačal střílet bez rozmyslu.

»Pokud má někdo v úmyslu zabít svou rodinu, střílí cíleně a dává si záležet na tom, aby zabil,« řekla listu April Zeoliová, docentka zdravotnického managementu a politiky na Fakultě veřejného zdraví Michiganské univerzity.

Pokud útočníci sdílejí se svými oběťmi společnou domácnost, je také pravděpodobnější, že budou střílet zblízka. Často v tom hrála roli finanční krize nebo psychické zhroucení – nebo obojí.

V říjnu loňského roku zastřelil muž z města Broken Arrow v Oklahomě svou ženu, jejich šest dětí a sebe. Podle rodinných příslušníků byli manželé ve velkém finančním stresu. Na základě žádosti o bankrot z roku 2020 byli oba chronicky nezaměstnaní, pobírali státní podporu a tížily je dluhy ze studentských půjček.

»Mezi tím málem osobního majetku, který měli na své jméno, bylo devět střelných zbraní,« uvedl místní deník Tulsa World.

Podle analýzy The Trace se počet zastřelených dětí v důsledku domácího násilí během prvního roku pandemie zvýšil téměř dvakrát více než počet ostatních zastřelených dětí. Odborníci to považují za šokující, ale nikoli překvapivé.

Poukázali na řadu možných příčin, mezi nimiž je na prvním místě prudký nárůst prodeje zbraní v souvislosti s pandemií, díky němuž se do amerických domácností dostalo o miliony střelných zbraní více – jen v roce 2020 jich bylo 19 milionů. Současně rodiny uvízly společně doma a zavírání podniků vyvolalo finanční stres, což je v již tak špatných situacích potenciálně smrtící směs.

»Když nezaměstnanost zasáhne místa s menší sociální podporou, je to opravdu těžké,« řekla Shannon Frattaroliová, ředitelka Centra pro výzkum a politiku zranění na Bloombergově škole veřejného zdraví Johnse Hopkinse. »Když máte situaci, kdy jsou lidé zoufalí, zoufalí, nevědí, co je čeká v budoucnu, nevědí, jak zaplatí nájem nebo dají jídlo na stůl, a dáte je do kontextu, kde jsou zbraně často považovány za řešení a jsou snadno dostupné, je snadné si představit, jak se k nim lidé obracejí,« uzavřela.

(cik)