Home Prezidentské volby Vybírání čtvrté hlavy státu v plném proudu

Vybírání čtvrté hlavy státu v plném proudu

Prezident Miloš Zeman odevzdal svůj hlas v prezidentských volbách. FOTO - ČTK/Ondřej Deml

AKTUALIZUJEME

Ve 14.00 začala třetí přímá volba prezidenta. Lidé v ní rozhodují o tom, kdo se stane čtvrtým českým prezidentem a bude moci v březnu zaujmout na Hradě místo po Miloši Zemanovi. Ten svůj hlas v prezidentské volbě odevzdal dnes v lánské škole. Lidé mají o hlasování zájem. V mnoha okrscích asi dvě hodiny po otevření volebních místností hlasovala pětina voličů, na některých místech byla účast i kolem 30 procent.

Hlasovat se ve zhruba 15 000 okrsků bude dnes do 22.00 a zítra od 8.00 do 14.00. Výsledky by měly být známy do sobotního večera. Pokud žádný kandidát v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí spolu s dalším nejúspěšnějším do druhého kola. Toto finále by se uskutečnilo za dva týdny.

Prezident Miloš Zeman po volbě novinářům řekl, že za nástupce chce někoho s velkými politickými zkušenostmi. Již dříve ve volbě podpořil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Z aktuálního prvního a zřejmě následného druhého kola vzejde Zemanův nástupce v prezidentském úřadě.

Na novinářský dotaz Zeman řekl, že nový prezident by měl mít hlavně velké politické zkušenosti. »Protože člověk, který v politice prakticky začíná a tyto zkušenosti nemá, je rizikem pro všechny občany, ale také sám pro sebe. Když nemá velké politické zkušenosti, tak sice přinese něco zajímavého a nového, ale jenom ve stejném smyslu jako v matematice existují záporná čísla. A my potřebujeme spíše čísla kladná,« doplnil.

Vyjádřil přání, aby ten, kdo přijde do prezidentského úřadu po něm, nebyl automat na podpisy, aby to nebyl jenom ceremoniář, který každému uhne a každému vyhoví a aby to byl aktivní politik, který dokáže prosadit svůj názor.

Hlasování v přímé volbě označil za nesmírně zásadní. Občané tak jsou podle něj vtaženi do politiky a musí přemýšlet, komu dají svůj hlas. A když se tohoto práva vzdají, tak vlastně kapitulují, řekl. Jako druhý důvod uvedl, že v přímé volbě nemohou prakticky existovat intriky, protože voličů je několik milionů, zatímco poslanců a senátorů 281.

Čeští občané hlasují v prezidentských volbách už například v Sydney v Austrálii. FOTO – ČTK/Twitter/MZV ČR

Zatímco v ČR hlasování teprve začíná, na americkém kontinentu bude končit. Volební místnosti na ambasádách se tam kvůli časovému posunu otevřely už ve čtvrtek.

Své hlasy pro kandidáty na prezidenta České republiky mohou postupně od dnešních ranních hodin odevzdávat i Češi žijící v Asii a Austrálii, volební místnosti se už otevřely v Sydney, Pekingu či Tokiu. Češi už od čtvrtka hlasovali na zastupitelských úřadech na americkém kontinentu.

Od 14.00 místního času (4.00 SEČ) mohou dnes volit i čeští občané žijící v Austrálii, pro které je hlasovací místnost připravena na velvyslanectví v Canbeře nebo na konzulátu v Sydney. Jako první dnes v tomto městě odvolila 32letá Natálie Fisher, která se na místo dostavila zhruba půl hodiny před otevřením volební místnosti.

»Na konzulátu se zrovna otevřelo a utvořila se tam docela dlouhá fronta, která stála až za roh. Přišlo okolo 30 lidí,« řekla k úvodu voleb Fisher. Většina voličů podle ní přijde hlasovat až v sobotu, kdy na to budou mít více času. V Austrálii Fisher žije osm let, letos tam volila poprvé, a to zejména kvůli skandálům některých kandidátů. Je podle ní důležité podílet se na volbě prezidenta, který by měl ČR v zahraničí důstojně reprezentovat.

K prvním přímým volbám prezidenta ČR se v roce 2013 v cizině přihlásilo na 7200 voličů, v předchozích volbách v roce 2018 jich bylo v registračních seznamech zhruba 9000 a letos se registrovalo do těchto voličských seznamů po celém světě 14 370 občanů ČR. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8900 lidí a ve druhém 10 700 voličů.

Spolu s prezidentskými volbami se v desítce obcí uskuteční místní referenda. Budou se konat v osmi krajích a také v pražských Řeporyjích. Většinou se týkají plánované výstavby, v Kladně bude předmětem referenda zákaz hazardu ve městě.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here