Home Názory ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Až si pro mě přijdou

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Až si pro mě přijdou

Náš národ je nevyčerpatelná studnice humoru. Ten se z nás nevytrácel ani v těch nejhorších dobách naší historie.

Zatímco se ve Francii stávkuje za zachování hranice 62 let odchodu důchodu, kterou francouzská vláda chtěla zvednout na 64, tak u nás odbory mlčí, i když naše pětikoaliční vláda plánuje odchod do důchodu v 68 letech. I když mlčí ti, co by měli velice hlasitě hovořit, tak lidé neztrácejí humor a kdosi upravil text písně, kterou zpívá Michal Prokop na: »Až si pro mě přijdou funebráci, nebudu doma, budu v práci«.

Takže stalo se to, co každý z nás, rozumně uvažujících, předpokládal. Při obsazení všech ústavních funkcí ve státě novodobou národní frontou (také pět stran měla Národní fronta v ČSFR) se současní vládci »nezakecali« a jedou od první chvíle na plné obrátky. Zvýšení odchodu do důchodu (to postihne ty, co novodobou NF většinou volili), omezení zákonných valorizací důchodů tím, že se vytvoří zákony nové, omezující valorizace a fakticky sníží koupěschopnost seniorů (tím zase vláda trestá seniory, kteří většinou nevolili tak, jak vláda chtěla). Ale v podstatě to postihne i ty, co »přemlouvali dědka, bábu«, podle návodu herců Mádla a Issové, protože milá babička už jen tak tak s penzí vyjde a už jí nezbyde na milovaná vnoučata, kterým většinou kolem termínu výplaty jejího důchodu zrovna jako na potvoru dojdou peníze.

Zapláčou i OSVČ, kterým jsou povinně naordinovány datové schránky, zvláště ti, co se živí rukodělnou prací a mnohdy si s internetem ne příliš dobře nebo vůbec nerozumí. Budou si muset na komunikaci s úřady, včetně těch finančních, sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven najmout nějakého počítačového specialistu (všechny tyto úřady pracují s rozdílnými software a ti, co už si datovou schránku pořídili a pokouší se nyní s těmito úřady komunikovat pomocí datových schránek, nemohou tomuto systému přijít na jméno).

A když si takového specialistu najmou, tak budou muset náklady na komunikaci svých datových schránek s úřady zakalkulovat do ceny, kterou naúčtují zákazníkovi.

Řekněte mi, není toto cesta zase k starému dobrému melouchaření? Co si takový fachman v mladším důchodovém věku bude kazit náladu nějakou datovou schránkou. Živnost ukončí a bude »makat« dál při pobírání důchodu bez neustále se zvyšující »buzerace« vlády, složené z těch, co minulý režim nezažili a nevědí, že si český, moravský a slezský člověk poradí se vším, nebo z těch, kteří byli profesory a takovými »prkotinami« jako oprava nefungujícího záchodu, neustále kapajícího vodovodu, děr ve střeše domu, atd. atd., se nezabývali.

Zapláčou i voliči KDU-ČSL, kteří mají většinou svépomocí vystavěné rodinné domky, a nyní jim bude razantně zvednuta daň z nemovitostí. Těch věcí je víc. Vláda se nemusí ohlížet na občany, protože volby do PS jsou až na podzim 2025. Času na to sešněrovat všechno, uvrhnout obyvatelstvo do bídy a neohlížet se na potřeby lidí, je dost a dost. Tak se mi do hlavy vkrádá další melodie s textem: »Tak už máme, co jsme chtěli« z padesátých let.

Já jako skladatel se ovšem musím sklonit před geniální melodií Václava Dobiáše a textem básníka Františka Halase. Budeme si muset vyhrnout rukávy, abychom přežili.

A po přečtení manuálu ministerstva vnitra »KRIT« si i já budu muset dát pozor, »aby si pro mě nepřišli« pro podání vysvětlení, jak jsem to s tímto článkem myslel.

Petr Hannig, předseda pol. str. Rozumní, bývalý prezidentský kandidát

41 KOMENTÁŘE

 1. Osobně pořád počítám s věkem odchodu do důchodu 60 let. Zdroje jsou (svou prací jsme je vytvořili), nárok na to máme (odvádíme dlouhá léta do systému nemalou část svých příjmů), jenom musí konečně přijít nějaká normální vláda a ty současné šílenosti zarazit.

  • Měl bys vzít v úvahu,že se z nás stala kolonie,kde bosové ODBORŮ jsou přívrženci kapitálu a jsou de fakto proti myšlence odborů. Za 30 let se bosové nechali zkorumpovat tak,že dnes ani neví která bije.

 2. Petře Hannigo, je to i pro vás určitě smutné čtení komentářů např.od Brázdy, který vás tu cpe do škatulky brečáka a ublíženého chlapa, kterému nejsou všechny vymoženosti dost a co nám tato úžasná jeho vláda sebrala, nedokážete náležitě ocenit a obětovat se pro jejich debilní nápady rvát naše peníze a léky do černé díry zvané Ukrajina.. Ke fakt, že on je musí vychvalovat, protože to vidí denně ve zprávách, v novinách i ostatních médiích a jeho důchodcovská a asi životem opotřebovaná šedá kůra mozková už reagovat sama nedokáže. jeho komentáře jsou smutné čtení.

  • Pane Kumstáte, na rozdíl od vás, já vám váš názor neberu. Buďte proto tolerantní i vy k jiným názorům a nenazývejte mě demagogem. Nevím jak vy, ale já jako důchodce nemusím nic povinně vychvalovat. To co tu tvrdím, vychází z mého přesvědčení. Jak je patrné z výsledku voleb, podobný názor má většina obyvatel této republiky a to především ta vzdělanější část. Prosím, respektujte výsledky voleb.

   • To váš režim nerespektuje výsledky svobodných voleb (na Ukrajině), to váš režim vyhrožuje vězením zastáncům protivládních názorů, to váš režim cenzuruje nepohodlné weby.

 3. Mě naopak od mých předřečníků děsí to přízemní čecháčství lidí, kteří neumějí nic jiného než brečet, že se o ně stát nestará, ačkoliv za humny jsou zabíjeny ruským agresorem nevinné oběti včetně dětí. Vy všichni, co tu píšete, máte snad hlad nebo nemáte střechou nad hlavou? Nemáte kvalitní zdravotnictví, sociální služby, bezplatné školství? Vězte, že to ve většině světa zdaleka není samozřejmost.

  • Brázdo, větší demagogii jsem dlouho nečetl. Pokud jste z líhně pětišmejdů, tak mi už svítá. Vláda nás dusí, my statečně odvádíme daně a všechny zákonem dané poplatky a máme držet pusu, když naše pracně vydělané peníze jdou do černé díry zvané Ukrajina, kde si je vláda a oligarchové rozkradou? To jste upadl na hlavu.

  • Jako bych slyšel agitátory protektorátu Čechy a Morava…….ZATÍMCO VOJÁCI TŘETÍ ŘÍŠE U STALINGRADU HRDINNĚ POKLÁDAJÍ SVÉ ŽÍVOTY NA OBRANU EVROPY PŘED BOLŠEVICKÝM RUSKEM, VY TADY V ZÁZEMÍ MÁTE KLID, BEZPEČÍ, JÍDLO A JEŠTĚ SI DOVOLÍTE POSLOUCHAT ŠTVAVÉ PROMOSKEVSKÉ A PROLONDÝNSKÉ RÁDIO A PÁCHAT DIVERZI V TOVÁRNÁCH ŘÍŠE. Že se nestydíte, Vůdce Fiala, pardon překlep, Hitler jenž myslí ve dne v noci na Vaše blaho, by hořce zaplakal, jakože se pravdomluvný Goebbels jmenuju…… :-)))

   • Uhodil jste v komentáři hřebíček na hlavičku. Možná, že by nebylo od věci si pustit nějaké filmové týdeníky z té doby.

  • Nejsem brečící čecháček, ale dovedu počítat. Nikdy jsem nebrečel. Lidé se musí bránit. Musí se bránit včas. Jinak se zneužije příležitosdtí války a krize a okradou nás o všechny úspory a občanská práva.

 4. Hodně mi to připomíná 50 léta minulého století. Ty sice znám jen z vyprávění, zažila jsem mírnější období vlády jedné strany. Jeden podstatný rozdíl tady je. V 50 letech zuřila totalita, která budovala, teď přichází totalita, která naopak demoluje. V totalitě, která buduje, se dá přežít, když je člověk co nejméně viditelný, ničeho si nevšímá, tiše si jde po svém, nikoho neprovokuje, nevyčnívá z řady, tak to přečká. V totalitě, která buduje, se člověk má po materiální stránce stále lépe. Zapojí se do budování (je to i pro něho užitečné) a krušné přežije, protože ví, že se bude mít lépe. To však neplatí v současné době. Snaha přežít připomíná krysí kolo, mnozí, ti nejzranitelnější už v něm šlapou a ti, kdo už to nezvládnou, často padají z oken různých úřadů. O tom se moc nepíše. V krysím kole je krysa zavřená do šlapacího kola, které nejprve někdo roztočí, aby dal kryse motivaci pořádně šlapat. A krysa šlape, běží, běží a čím více běží, tím více se kolo zrychluje. Krysa dostává strach a zrychluje dokud nepadne a nechcípne. Stejně tak dopadneme my, když se snažíme ze všech sil přežít. Že rychle klesáme ke dnu, o tom svědčí i tento článek., který by vypadl úsměvně, kdyby situace nebyla tak vážná. Sociální pracovníci mají pomáhat klientům s řešením jejich existenčních potíží a přitom ne vlastní vinou musí sami řešit ty svoje. Hodně mi to připomíná vtip, kdy se alkoholik hlásí na pozici terapeuta v odvykání od alkoholu a jako svoji kvalifikaci uvádí svou závislost na alkoholu. Na námitky reaguje slovy, že se nikdo jiný nedokáže tak vcítit do potřeb klienta a pochopit ho, jako on . Během terapie mu bude blízko tak, jako nikdo jiný, v problému alkoholismu budou spolu a společně budou hledat cestu ven. Ten článek je zde. [Link deleted] Víme, že letíme ke dnu, co však nevíme, jak to vyřešit, jak z toho ven.

 5. Mne jen neustále udivuje nekonečná tupost některých jedinců, kteří pějí nadšené ódy na likvidační komando pětispolku. Naco ta tlupa darmožroutů sáhne, tam sto let tráva neroste. Ať jsou to energie, bezpečnost, důchody……Vždy si říkám ŽE TEĎ UŽ KONEČNĚ MUSÍ U VĚTŠINY LUIDÍ PROPUKNOUT PUD SEBEZÁCHOVY……a ono nic. Zatímco otrokáři práskají bičem na galérách, snižují příděly jídla a nařizují zvýšení rychlosti veslování, spousta galejníků místo vzpoury nepochopitelně hýká nadšením z nových a nových dementních „rozkazů svých pánů“.

  • To nás naučila doba covidová. Ta v nás vyvolala pocit bezmocnosti, závislosti. Trpěli jsme pod různými nesmyslnými, protichůdnými proticovidovými nařízeními, byli jsme izolováni, omezováni, žili jsme strachu, nejistotě, s nadějí jsme vzhlíželi, kdy konečně budeme smět někam jít, kdy odložíme roušky, respirátory…
   Když jsme byli hodní, tak nám na chvíli něco dovolili a potom nám to zase sebrali. Ten pocit bezmocnosti, závislosti v nás přetrval, uhnízdil se v nás, proto mlčíme a čekáme na náraz do zdi. A to bude něco, bude to podobné, jako když někdo rozzuří vola. Pořád nic a po určité době ten pohár snesitelnosti přeteče a klidný, mírný vůl se rozzuří a nebude síly, která ho zastaví. Lidé už se začínají probouzet.

   • Nezdá se mi, že by se lidé probouzeli. O tom svědčí i volba presidenta, kde zvolili stejnou loutku, jaké jsou ve vládě. Tím si vlastizrádná sebranka upevnila moc a nyní jim v plnění úkolů likvidace našeho státu již nebude nikdo překážet. Lidé zblblí mainstreamem ukázali, že jsou hloupé nemyslící stádo a za blbost se platí. Bohužel budeme platit všichni. I ti co vidí, že to co nám vládne, jen škodí a vede náš stát ke krachu.
    Až to stádo zjistí o co jde, bude pozdě. Jsme nyní v podobné situaci jako v letech 1938 nebo 1948. Nastupuje podobná, ovšem mnohem horší totalita, která si upevňuje moc. A až si ji upevní budeme na tom hůř jak otroci.
    Jsem rád, že jsem už starý a nebude se mě to týkat. Naštěstí jsem prožil půl života před zlodějským převratem, kdy jsme se měli dobře, jen jsme to nevěděli a chtěli něco víc. Pak svobodná devadesátá léta.
    Teď už to nějak dožiju, ale chudáci moje děti a vnoučata…..

  • Čekám jen, kdy do základů vyhnije Milion chvilek, který akorát neměl rád Babiše, protože podle nich za vše mohl. Teď drží pusu,l bývalý majitel křičíc, že půjde do parlamentních voleb a ukáže nám všem, jak se řídí stát, vychcípal hned na startu, protože žádnou podporu a peníze nedostal. Čekám, že někdo pozvedne prapor odporu proti vládě, které křikloun Rychetský dopomohl ke korytu (pětišmejdi dohromady jen těsně porazili ANO a většina z nich by se sama nad hranici 5% nedostala). Snad už se najde někdo, kdo spojí národ a vypakujeme ty samozvance a korytáře ze Strakovky, aby už nemohli škodit národu.

  • Zlatá slova. Jsem rád, že i když můj článek je psán s nadhledem a také s humorem ( jak je nám Čechům a Moravanům vlastní), tak jste vyhmátl ten trpký podtón.

 6. Souhlas s panem Hannigem. U mně je problém že považuji za hnůj jak Burešovo ANO tak celou tu fialovou pětikolku. Perspektiva Čechů je velmi chmurná. EU se proměnila v RVHP kde o všem rozhodovali Rusové tady Brusel. Navíc Brusel nám tlačí migranty ode všad které většina lidí u nás nechce to bruselské “ demokraty “ v celku nezajímá. A nejde jen o migranty Brusel chce rozhodovat o všem.

  • Můžete říci, jaké migranty mimo Ukrajinců, kteří k nám ovšem nechodí z vůle Bruselu ale Moskvy, máte ve svém okolí a musíte se s nimi potýkat?

   • Zatím jako zázrakem tu máme jen ty Ukrajince. Otázka je, jak dlouho to vydrží. Pořád čekáme, až se něco stane. Ano, Rusko zvítězí, ale my už do té doby můžeme být ve sračkách.

    • … a ti Ukrajinci, samozřejmě ze západní Ukrajiny (ti z východní utíkají do Ruska a Běloruska), se o válce a jejích vinících vyjadřují dost „zajímavě“. Napsat to tady, riskuji v dnešní „svobodě“ tak 8 let vězení…

   • Aj, zase Brázda perlí. Kdyby nebylo Babiše a minulé vlády, tak jsme si nechali diktovat kvóty Brusel, a pak byste je měl Brázdo skoro už i doma v ložnici. A až by si dovolovali na vaši manželku, protože ženy jim slouží jen k ukojení chtíče, tak byste mluvil jinak. Ale fakt, ty pětišmejdské manýry z vás jen čiší a rychle jste zapomněl, co nám Němci a Italové chtěli diktovat.

 7. 1. Do důchodu v 68 půjdou lidé poprvé za 38 let, v 67 za 26, v 66 za 15. Je zajímavé, že většinou se nad tím zvýšením rozčilují lidé, kteří jsou už dávno v důchodu nebo k němu nemají daleko a jichž se to určitě nedotkne.
  2. Datové schránky jsou zcela jistě levnější než listovní zásilky a jejich administrace je nepoměrně rychlejší. Počítačová gramotnost patří k základním dovednostem, které člověk musí získávat už od první třídy základní školy. Boj proti digitalizaci, je boj předem prohraný.
  3. V důchodu ať si každý melouchaří, jak chce. Nevím, co je na tom špatného. Naopak.
  4. Nikdo do bídy nikoho nevrhá. Sám jsem senior a když vidím, že se mi za minulý rok zvedl důchod o 5,5 tisíce (+manželce o 4,5), tak je mi jasné, že to udržitelné bez zásahu do příjmů státního rozpočtu není.

  • Je pěkné,že vidíte,že si na pozdější nárok na starobní důchod stěžují ti,kterých se většinově nedotkne. V tom máte pravdu. Ti,kterých se dotkne, mají ale obavu,že jim věková hranice může být ještě několikrát zvýšená,tedy se nemusí důchodu ani dožít . Jsou nyni ještě mládí a v kondici,tak to neřeší. Na druhou stranu mluvíte o digitální gramotnosti jako o samozřejmé věci. Myslíte,že to tak musí být u starého ševce,který opravuje boty na dědině. Nebo instalatéra tamtéž?“Melouchaření“ Petikoalice podpořila už zrušením EET. Takže daně a odvody budou opět platit jen rození poctivci ,kteří se tím znevyhodňují proti „optimalizujicí“ většině.
   Ze zvýšení důchodů, které uvádíte za vás a manželku,je vidět,že patříte k těm s nadprůměrnými důchody. Jistě ale víte,že v tomto směru patříte mezi důchodci k menšině. I mnozí z těch,kteří celý život poctivě pracovali, mají důchod podprůměrný a tím i podprůměrnou valorizaci.

   • Paní Svobodová, máte naprostou pravdu. Jak může pan Brázda tady cokoliv tvrdit o důchodcích, když se mu za rok zvedl důchod o 5 a půl tisíce. Já sám nejsem nějaký chudák, byl jsem velmi úspěšným skladatelem, jehož písně se hráli a hrají v rádiích a televizích a přesto vidím roční vzestup o 5 a půl tisíce, jako utopii.

  • Vy nechodíte nakupovat? Nevidíte, jak se všechno zdražuje? Nevidíte, jak mnohé podniky krachují? To není vrhání do bídy, když si naše vláda půjčí vysokou částku na pomoc Ukrajincům? Kdo to asi bude platit? Vláda to nebude.

  • Jenže tu vychvalujete tuto šílenou vládu a po vzoru Fialoviče a Stanjury vychvalujete je, že oni vám přidali. Blbost. Přidala vám vláda Babiše, což jste rychle zapomněl. Pětišmejdi vám nepřidali ani korunu!!!!!!!

  • To jsou inflační peníze, těch vám vaše vláda může natisknout libovolně, to je naprosto udržitelné. Ale okrádá tím zodpovědné lidi o úspory.

  • Pane Brázdo, pokud se Vám zvedl důchod za rok o 5 a půl tisíce. tak jste musel být komunistický funkcionář, jinak si to nelze vysvětlit. Nebo jste v devadesátkách vytuneloval banku a přihlásil to do důchodového pojištění.

  • Karle Brázdo, rozčilují se nad tím lidé, kterým ještě záleží i na druhých, nejen na sobě. Jinak peněz na penze šedesátiletých je dost, úplně by stačilo, aby daně firem vlastnících český průmysl zůstaly v republice. Jo, a pro vás, kteří si neumíte udělat představu – v podstatě 1 (slovy jJEDNA) stíhačka nebo tři tanky je cena za jednu nemocnici. Nebo za tři školy…

  • To není otázka věku. Spousta mladých volila rozumně, zatímco někteří věkovití, např. „Karel Brázda“, již tolik rozumně ne.

 8. Teď když je tu, co jste chtěli, všichni voliči 5 kolky a PP, tak si to užívejte. Ale nic netrvá věčně a ostatním už se to nelíbí ……

  • Milá paní, mně se především nelíbí, že Pětikoalice, kterou jsem volil jako pravicové seskupení, se pravicově nechová a rozdává peníze všude, kde vidí nataženou dlaň.

   • Protože jste hloupě naletěl propagandě. Zodpovědně hospodaří komunisté, ti měli nízké daně i dluhy a vyrovnané rozpočty. Pravičáci jen rozkrádají ve prospěch horních deseti tisíc.

 9. »Až si pro mě přijdou funebráci, nebudu doma, budu v práci«. 🙂 nebo 🙁 ?
  A kdo by přinášel „zlatýmu davosu“ ty prašulky….

Comments are closed.