ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Bohužel, došlo na má slova

I když jsem v den voleb podpořil Andreje Babiše v přímém ranním vysílání na Nově, kdy jsem varoval před tím, že jedna politická reprezentace, to jest pětikoalice, bude mít všechny ústavní páky k prosazování svých cílů, pokud bude na Hradě jí blízký prezident, tak musím teď zcela racionálně zhodnotit prezidentskou volbu bez růžových brýlí.

Na podzim jsem psal, že pokud se nedostane do druhého kola s Andrejem Babišem Jaroslav Bašta, tak A. Babiš prohraje s kýmkoliv. Dostával jsem za tento názor plno kritických ohlasů a vyjádření, že je nutné volit A. Babiše hned v prvním kole. V té době jsem ještě myslel, že dostane 35 % a bude v prvním kole první. Ani to se nestalo, protože se den před volbou zúčastnil debaty na Nově.

A ještě musím zaměřit kritiku i do řad SPD. Samozřejmě jsem věděl, že J. Bašta prostě nemá sílu probojovat se do druhého kola. Postavit kandidáta, který mluví sice správné věci, ale jeho řečnické schopnosti, posazení hlasu a nemožnost svým projevem zaujmout posluchače, je velká chyba. Nějaké disidentské zásluhy v současné době nehrají žádnou roli. Přitom SPD disponuje daleko vhodnějšími lidmi, kteří by dokázali zaujmout voliče. Ať už to je velice seriózně a mužně působící Radim Fiala, či naopak bouřlivák Jaroslav Foldyna.

Tím, že prohraje A. Babiš v druhém kole s kýmkoliv, jsem myslel nejenom Petra Pavla, ale i D. Nerudovou a P. Fischera. Spousta příznivců A. Babiše mne za tato slova odsuzovala, právě tak, jako za slova před parlamentními volbami 2021, kdy jsem psal, že je nutné, aby ANO kandidovalo v koalici s Přísahou a ČSSD, a upozorňoval na to, že vyhrát volby nestačí, že je potřeba mít možnost sestavit vládu.

Do předpovídané prohry jsem zakalkuloval i schopnosti, či spíše neschopnosti A. Babiše odrážet nejenom útoky kandidáta, ale i moderátorů. Prostě ten boj nemohl vyhrát. Celá tato prezidentská volba byla předem připravovaná dlouhou dobu velice profesionálně a hlavně protibabišovsky.

Lobbistovi Petru Kolářovi, který stál za úspěchem nového prezidenta, se podařilo uspět až na druhý pokus. V prvním pokusu, kdy postavil v roce 2018 proti stávajícímu prezidentovi Jiřího Drahoše, ovšem narazil na geniálního rétora, který věděl a poznal, kdy jakou taktiku použít, jeho slovní vyjádření byla bezchybná. Myslím tím samozřejmě na také v té době už médii neoblíbeného a zatracovaného Miloše Zemana.

Jedinou možností Andreje Babiše, jak alespoň snížit téměř 18procentní propad proti Petru Pavlovi, by bylo nezúčastňovat se vůbec žádných, ale skutečně vůbec žádných debat. Lidé by si pak sami od sebe uvědomili, že se za vlády premiéra Andreje Babiše neměli proti současné situaci vůbec špatně. Myslím, že mu to dokonce prezident Zeman doporučoval. Velkou chybou byla ta návštěva školy a projevené neznalosti učiva. Samozřejmě, že to byla připravená past. Proto tam vůbec neměl chodit a vůbec do žádných debat ani ve druhém kole. Pouze neustále jezdit za lidmi.

Když ohlásil Andrej Babiš svou kandidaturu na prezidenta, předpověděl jsem, že výsledek bude 40 % pro A. Babiše a 60 % pro jeho protikandidáta nebo protikandidátku. Zakalkuloval jsem v tom mediální lynč A. Babiše a i jeho rétorickou nemotornost. Nikdo totiž nehodnotí benefity, které dopřál lidem. Zvýšení platů učitelům, zdravotním sestrám, hasičům, policistům atd. I když většina důchodců si pamatuje, že zvýšil důchody nad povinnou valorizaci, tak to nestačilo k vítězství. Většina lidí hodnotí podle zjevu (šaty dělaj člověka). A. Babiš prostě nemohl vyhrát. Lepším kandidátem ANO v diskuzích by byl třeba R. Vondráček, či A. Schillerová nebo K. Havlíček, ale ti by se třeba ani do druhého kola nedostali. Prostě proti profesionálně připravené kampani, která fakticky probíhala už dva roky, či snad déle, proti vzpřímenému vojákovi, který se zvláště v generálské uniformě nesmírně líbil ženám, proti neustálé a nevybíravé denunciaci A. Babiše skoro ve všech médiích a proti úspornému vyjadřování P. Pavla v diskuzích to byl předem prohraný boj.

Ale život jde dál. Doufám, že se přední činitelé hnutí ANO v čele s A. Babišem poučí a příští parlamentní volby se spojí v koalici s názorově blízkými stranami tak, aby nejenom hnutí ANO vyhrálo, ale aby sestavilo vládu, která bude pro občany přínosem.

Petr Hannig, předseda pol. str. Rozumní a bývalý prezidentský kandidát

Související články

20 KOMENTÁŘŮ

 1. Ale život jde dál. Doufám, že se přední činitelé hnutí ANO v čele s A. Babišem poučí a příští parlamentní volby se spojí v koalici s názorově blízkými stranami tak, aby nejenom hnutí ANO vyhrálo, ale aby sestavilo vládu, která bude pro občany přínosem.
  ———————————————————————————————————–
  Bude nějaké příště????? Obávám se, že jsme až po krk zabředli do hnoje, ze kterého jsme před třiceti lety o sametu s velkou slávou vylezli. [Link deleted] Teď už bude následovat pouze VOLNÝ PÁD…….

 2. Babiš by nebyl o mnoho lepší, což ukázal už jako premiér, standardní prorežimní euroatlantický politik. ANO nepředstavuje ke Slepenci alternativu, podřízenost České republiky Washingtonu je nezpochybnitelná, tvrdil Babiš před volbami (tedy jinými slovy, ale význam byl právě tento). Ostatně ani Zeman nebyl jiný. Ten měl pouze dvě přednosti: neuznával tzv. Kosovo a omluvil se za agresi Severoatlantického paktu v roce 1999.

 3. Možná stojí za povšimnutí, že i bez Prahy by Petr Pavel na Babišem zvítězil o 10%. Jeho vítězství tak zdaleka není jen vítězstvím “kavárenských povalečů”. Volila ho i vzdělaná “vesnice”. Zvítězila touha po změně.
  V minulých volbách volali Zemanovi voliči po respektování demokratické přímé volby. Prosím, respektujte demokratickou vůli většiny i teď a ne jenom když se vám to hodí.

  • Opakuji se, ale je to naopak pravice, včetně poglavnika Paveliče, kdo soustavně nerespektuje výsledky svobodných voleb. Vzpomeňme jenom na nebohou Ukrajinu.

 4. Od našich elit se vyžaduje poslušnost k pokynům ze zahraničí a naše elity poslušné jsou. Elitám se to vyplácí, národu už méně. Kolonizace naší země postupuje a zdá se, že v suveréní pozici nás západ nechce, to by raději naši samostatnost ukončil a místo pod RU bychom pak byli pod globalizovanou EU. Jiný výhled, např. naše suverenita, je nereálný. Teď budeme rádi, když nebudeme muset bojovat ve válce proti Rusku. Protože Západ se rozhodl dokončit Hitlerův projekt DRANK NACH OSTEN.

  • Můžete pro příklad jmenovat nějakou zemi naší velikosti, která je podle vás suverénní? Abychom měli představu, co si pod tím myslíte. Jistě takovou ve světě najdete, protož jinak to jsou jen prázdná slova.

   • Rafinovaný dotaz, protože ty suverénní země za svou svobodu a nezávislost brutálně platí, ekonomickou blokádou a vojenským ohrožením. Ale je to věc priorit. Někdo dává přednost svobodě, někdo je raději jak prase na krmníku. I s tou zabíjačkou na závěr.

 5. Podařilo se odstranit levici a v současnosti přehrát i umírněnou pravici. Vítězem je konglomerát sudeťáků a amíků. Protože Babiš i Okamura nejsou levice ,tak současný stav společnosti zůstane zakonzervován. Pavel bude stejný mouňa jako Fiala a tím bude v republice stále mlhavo.

 6. Ani fatální frustrace z debaklu Babiše ( škoda , že se nestřetl s Nerudovou, ta by si s ním vytřela pozadí více než Pavel) nemůže omluvit Hannigovu myšlenku o možném kandidátovi na prezidenta v osobě ruské onuce, kamaráda Nočních vlků Jaroslava Foldyny. Předvolební návštěvou na “základce” si Babiš nadělal do bot, pouze ovšem prokázal, že v mládí její návštěvu zanedbával, jinak by Cheb nezařadil do Královéhradeckého kraje a také by se velkouzenář z Prešpurku naučil česky… 9.března po inauguraci nového prezidenta snad budeme moci udělat tlustou čáru za jeho předchůdci a jejich počiny, které nás dovedly k rozdělené zemi. Kdo není politicky negramotný dobře ví, že počátek přetrvávajícího marasmu nese jména Klaus – Zeman a letopočet 1998, kdo neví o čem je řeč, ať zaleze do nory a drží zobák…

  • To už není normalizace a možná už ani ne padesátá léta, to už je argumentace SS a SA po 30 lednu 1933 a umocněná zmocňovacím dekretem 23. března 1933 Ermächtinungsgesetz.
   Zalézt donory a držet zobám. A co pak? Zákaz jezdit tramvajemi, chodit po chodníku, pak Terezín a nakonec Osvětim. Tak to vidíte? Demokrate?
   Takové uvažování, to snad není možné.
   Vůbec nemám frustraci z neúspěchu Babiše. Bylo mi to naprosto jasné, že neuspěje proti nikomu, a kdybyste četl ten článek, tak byste to věděl. Ale Vy diskutovat nechcete. Vy chcete zakazovat, nařizovat. Ještě že už jsem svůj život prožil částečně v demokracii a svobodném podnikání a i v normalizaci, která byla stokrát demokratičtější, než chcete zavést vy, vítězové novodobého “Vítězného ledna”. Teď mě to došlo. I der Führer, ten, který taktéž ordinoval Ordnung und Ruhe, ovládl kancléřství též v lednu.

   • Pokud nejste schopen se vyjádřit věcně k obsahu diskusního příspěvku ( jde o poslední větu) tak nemelte nesmysly o SA a SS. Myšlenka, že Hitler ovládl kancléřství v lednu a Pavel Pražský hrad též v lednu se blížíé duševním pochodům sv. Václava a dalším zdejším údajně “levicovým” cvokům….

    • reagoval jsem pouze na to, že ti, kdo mají jiný názor než Vy, mají zalézt do nory a držet zobák. Tomu, kdo takto uvažuje není třeba psát víc.

  • Pane Harfa máte naprostou pravdu, škoda jen, že si Vaše komentáře kazíte výroky o “zalézání do nor a držení zobáků”. Tím jim právě nahráváte, že mohou své komentáře stáčet pouze na tyto Vaše někdy zbytečná slova.
   Jestli pan Hannig mluví o předem připravené pasti ve škole v podobě otázek “mohl by jste vyjmenovat planety naší Slunečné soustavy a kolik žaludků má kráva”, tak to je již hodně úsměvné.
   A právě nyní máme velkou šanci na lepší budoucnost a demokracii i na to, že se náš národ lépe stmelí (né jak píše níže pan Aleš). Pan Pavel má mnohem větší šanci sjednotit náš národ a dostat na svoji stranu lidi, kteří jej nevolili, než Babiš, který i kdyby vyhrál, tak by na svoji stranu nikdy nezískal masy lidí, které ho nevolily, protože tito lidé moc dobře vědí, co je to za člověka!

 7. Víte už je to jedno zvolen a vyhrál Petr Pavel, musíme mu věřit, že bude dobrým českým prezidentem. Je to voják a určitě nedovolí, aby byli nepokoje a zklidní ty mladé nerozumne lidi. Když si ho zvolili tak by ho měli poslechnout a chovat se k voličům pana Babiše slušně. Hlavně ke starým lidem. U mě pan Babiš neptohral, naopak vyhrál. Tak přeji novému prezidentovi hlavně zdraví. Děkuji

 8. Již v posledních parlamentních volbách, které tak dohnojil zrádce demokracie Rychetský, když za předvolebního pochodu povolil politické protibabišovské koalice měla ANO vidět, že proti takové přesile nemá šanci. Babiš to zkusil a neuspěl. Teď se to bohužel opakovalo. Jeden proti všem nemá šanci a pětišmejdi si chrochtají, že mají veškerou moc ve stále. Milion chvilek, to protibabišovské uskupení kecalů a jim jde nyní na ruku a život běžných lidí je už nezajímá. Dosáhli čeho chtěli a nyní spí. Věřím, že do 2 let národ prozří, donutí vládu a přestaneme tupě cpát peníze na Ukrajinu a snad se pak dá ANO dohromady s jinou stranou a vyhrají volby. je to naše jediná šance, jak zase trochu žít bez utažených opasků.

 9. s panem Hannigem naprostý souhlas. Zde není demokracie a vidím to tak, že národ se nikdy nestmelí, pokud jej bude vláda zadlužovat.!!!!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy