Home Názory ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Hezounovy kydy

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Hezounovy kydy

Pamatuji si na slova mé maminky, která vždycky, když někdo pohledný udělal něco zlého, říkávala: »Jak je to možný. Takovej hezkej člověk a udělá takovou lumpárnu.« A já mé staré mamince, která se dožila 90 let, odpovídal: »Ale mami, on to udělal právě proto, že je takovej hezkej.«

Hezký chlapec to má vždycky pohodlné s děvčaty. Předcházejí si ho, snaží se jej přetáhnout na svou stranu a vyfouknout tak příležitost potenciální sokyni. Všechno má tak nějak jednoduché a zvyká si na to, že to v životě bude také takové. A ono to většinou je. Jeho slovo nic neznamená. Ostatně, ani moc nemluví, protože zjistil, že mluvením může odhalit své nedostatky, a navíc, mlčení jej činí zajímavým a záhadným. Záhady lákají.

Když takový člověk dospěje, tak se stává důležitou pákou pro jiné, kteří disponují velkou mozkovou kapacitou, ovšem to, co jim bylo přidáno na rozumu, to jim bylo ubráno na kráse. A tak nastupuje toto od mládí dítě štěstěny, aby se stalo onou pákou spojující mozkovny s lidem.

Navíc náš pohledný hrdina si ke své pohlednosti během života přidává snahu, být s každým zadobře. Zradit kohokoliv, ostatně mu to bude prominuto, vždyť je takový sympatický. Určitě jej k tomu někdo přinutil. A tak tento hezoun prochází bez problémů celým životem. Sem tam někomu něco slíbí, co nikdy nesplní. Ke všemu se staví tak, že jakýkoliv slovní projev, kterým něco tvrdí, jsou prostě jenom bohapusté hezounovy kydy.

A teď ze životních skutečností k politice. Nadační fond nezávislé žurnalistiky, vedený současným šéfem prezidentových poradců, prostřednictvím různých novin, hlavně týdeníku Forum24, dokázal vytvořit z prezidenta Zemana a bývalého premiéra Babiše, monstra. Navíc z prezidenta Zemana někoho, kdo musí vzbuzovat fyzický odpor. Nehezký, starý, nemocný. Po něm přece musí přijít někdo hezký, mladší a zdravý.

A povedlo se. Lidé v pražských barech odpočítávají poslední minuty prezidentování Miloše Zemana, aby huronským pokřikem vítali nového hradního pána. Vzor mužnosti, voják, dokonce generál. Zdravý jak řípa, jezdící na silných motorkách. Do prezidentského vítězství se promlčel, na rozdíl od svého oponenta, který se do své prohry »prokecal«. To prokecal mně napadlo podle hlášky »ten už se ale nezakecená.«

Nový prezident chce být pro všechny. To říká už od začátku. A praxe? Důchodci byli ochuzeni o valorizaci svých důchodů. V rozhovorech tvrdí, že odnětí valorizace důchodů je pro něj problematické. Že neví, zda-li tuto vládní záležitost podepíše či nikoliv.

Přichází k němu delegace opozice, Karel Havlíček a Alena Schillerová. Přesně mu vysvětlují, že jsou tři aspekty, které narážejí na neústavnost zákona (nebo novely, přesně nevím) o omezení valorizace důchodů.

Ačkoliv jak Senát, tak prezident mají být zárukou ústavnosti, tak onen zákon podepisuje s tím, že pokud nepodá ústavní stížnost opozice, tak jí i po svém podpisu podá sám. Mám takový dojem, že to je kocourkov. Nechci hlavu státu, ke které jako k symbolu mám náležitou úctu, nějakým slovním výrazem dehonestovat. Ale pokud si myslel, že to je neústavní, tak to měl vetovat. Toto je ovšem buďto čirý alibismus, nebo právě taková ta nezávazná slova hozená do éteru. Škoda, svým vetem se mohl skutečně stát prezidentem všech a ne jen prodlouženou rukou pětikoalice.

Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát

19 KOMENTÁŘE

 1. každý se drží svého koryta a na obyčejný lid kašle Je to hnus co předvedl Fiala P.P a ostatní i oni budou starý už nejsou mladíci ale na rozdíl poctiví občan nekrade ,nelze.Co se to stalo že lidi lžou a kradou .jak můžou jít pak k soudu? Tam se musí mluvit pravda .Proč mladí okrádají starý?My důchodci nás rodiče vedli k poctivými životu nekradli,mluvili pravdu rodiče Bi nás potrestali.Tahle mládež stojí za hovno zlí na nás starší.Hruza on jim to Pávek spočítá nevěřím jemu ani médiím .Hnus co je to za vládu a toho zmetka Rakušana znám osobně je to zmetek a chcipak.

  • Myslím si, že vláda si chce poštvat proti sobě všechny. Teď přišla s nápadem, že se vysokoškolákům nebudou započítávat léta studií do odpracovaných let do důchodu. V podstatě jim to patří, protože téměř všichni mladí volili pětikoalici a proti Babišovi v prezidentské volbě.

  • Už se mu to pomalu, ale jistě daří. Vysokoškolská studia se nebudou započítávat do odpracovaných let (35) potřebných k získání důchodu. Ale. co si budeme povídat. Patří jim to. Bude to zpětně od roku 2010. Mají co si zvolili.

 2. Prezident Pavel není zas tak hloupý, aby nevěděl, že ústavní stížnost může podat pouze jako přehlasovaný. Pokud ale zákon podepsal, parlament již znovu o zákonu hlasovat nebude a prezident tím již není aktivně legitimován podat v té věci ústavní stížnost. Prostě věší občanům bulíky na nos. Tak si dnes představuje naplnění svých předvolebních slibů o tom, že nabízí řád a důstojnost, že lží a chaosu, prý již bylo dost (rozuměj za Babiše). Stejně tak lidovci Jurečkovi nebylo před volbami, 30. listopadu loňského roku stydno adresovat do každé schránky jím podepsaný dopis důchodcům, o tom, jak ohromně si v roce 2023 na důchodech polepší. Přitom už plánoval, jak jim důchody odrbe.

  • Vždyť píšu: Kydy. Dělají si s námi co chtějí. Ty důchodkyně, co volili Petra Pavla protože je tak hezký ( a bylo jich dost, sám jich několik znám) mají, co chtěli.

   • Ano, nicméně takové důchodkyně volby nerozhodlly. Já jsem oprpti tomu byl přítomen rozhovoru dvou pěkně nažhavených důchodkyň. Jedné jsem se pak, když trochu vychladla, zeptal, zda má potomky a jak volili. Dozvěděl jsem se, že se s ní už vůbec nechtějí bavit. Větší a větší měrou se již stává tím pomyslným jazýčkem na vahách u voleb vliv mladých prvovoličů, kteří jsou již kompletně zpracováni velmi sofistikovanou propagandou, se kterou nedokážeme bojovat, i kdybychom měli jak. A to nemáme, protože se s námi mladá generace vůbec nechce bavit. Zkušenost je asi zkrátka nepřenositelná a každý si musí nabýt hubu sám a mnohokrát, a není vůbec jisté, že pak pochopí a uzná, že skočil na špek.
    Kvůli důchodům lidé plní náměstí, fajn, je to dobře, ale obávám se, že už je pozdě. Před třiceti lety, kdy nám velmoci rozbily Československo, kdo demonstroval proti, kdo podal žalobu k ústavnímu soudu? Nikdo. Již tehdy byla velká část československého průmyslu, který měl ve světě nějaký zvuk, zlikvidována a navíc byla přijata taková opatření, aby již nikdy nemohl vstát z popela, alespoň ne v bývalé slávě. Kdo se účinně postavil proti? Ano, pár jednotlivců se vyskytlo, ale u jednotlivců to zůstalo. A soudy? … jednou jejich roli zhodnotí historie. Věřím, že objektivně. Dnes bych si na soudy nevsadil. Na historiky už vůbec ne.

 3. Prezident má právo VETA,přímá volba mu navíc dodává mimořádný kredit.Jestlize má o zákoně velké pochybnosti, měl zákon věnovat.Tim,že shodil odpovědnost na někoho jiného,potvrdil,že jeho vlastní zájem,udržení velkého koryta,je pro něj nejdůležitější. Postižená skupina obyvatel nemá praktickou možnost bránit se.Duchodci nemohou stávkovat,valná většina z nich nemůže ani účinně protestovat,mnozí se nedoziji ani příštích voleb.Vykaslat se na ně, je ta nejschudnejsi cesta?Ty ma náš generalprezident nejraději.

  • Však ono se něco stane. Škoda že nejsou obecní volby. To by lidovci a Starostové začali být pro pětikoalici rizikovým faktorem :navíc naprosto nechápu, jak Piráti mají stále 11% volebních preferencí. Ti naši lidi jsou opravdu na hlavu padlí. Piráti hlasovali v EU pro zákaz výroby malých vozidel už od roku 2027 či dokonce 2025.

 4. V senátu má momentálně většinu pětikoalice a tím pádem je zbytečný,vždy schválí to,co pětikoaliční vláda navrhne,tak jako v případě snížení důchodů.U nového prezidenta je to stejné i když se slovy tak trochu snaží aby to vypadalo jinak….nicméně schválil snížení důchodů velmi rychle a to mluví za vše,čí to byl prezidentský kandidát a komu slouží.Ta jeho narážka na platy politiků je jen divadlo pro jeho voliče,protože s tím návrhem přišla opozice už mnohem dříve.

  • A proto je třeba chodit volit do Senátu. Už jednou byl Senát oranžový a to v době premiérování Jiřího Paroubka. Stalo se tak jako pozitivní odezva na zrušení poplatků u lékaře vládou Jiřího Paroubka. V tu dobu byli v Senátu u komunističtí senátoři. Je třeba ignorovat ty výkřiky Tomia Okamury, že je třeba Senát zrušit. Ví moc dobře, že to je nemožné. Je to opět pro nábor volebních hlasů pro jeho hnutí a pro další peníze do stranické kasy. Už je konečně třeba, aby se lidé nebáli volit, nebo spíše nestyděli volit komunisty (i když já sám jsem nikdy komunistou nebyl a nejsem), ale to je na rozdíl od různých křiklounských stran jediná, která pro lidi, jako „tichý společník“ Babišovy koalice něco dobrého udělala.

   • Je to tak a je to smutné,že po víc 30 letech plundrování této země jsme dospěli tam kde jsme nyní,kdy zákony jsou měněny jak se komu momentálně hodí a sliby jsou jen na papíře před volbama a po volbách je vše opačně…český občan je až někde na posledním místě,jen aby platil a správně volil….

 5. Pane Hannigu, klidně jste mohl skončit po prvním odstavci. Po jeho přečtení bylo okamžitě zřejmé, o kom bude řeč a kam se vaše prý rozumné pondělí bude ubírat. Přesto tím srovnáváním vizuálního vzhledu člověka s jeho morálním profilem, jež je na úrovni primitivních vtipů o blondýnách, jste překvapil. No ale aspoň teď víme, proč jste si do svých hudebních harémů v 80. letech vybíral vždy hezké mladíky a slečny.
  A k tomu Ústavnímu soudu. Marně přemýšlím, k čemu tato ctihodná instituce vlastně je, když téměř každý hejhula (nemyslím konkrétně Vás) v tomto státě ví předem, jak by měli ústavní soudci rozhodnout. Pan prezident uznal, že to není v jeho kompetenci a rozumně se v tomto případě stáhl do pozadí. S tím, že je to podle názoru většiny žen fešák, což nakonec byl i Zeman, než se propil k deliriu, to jistě nemá nic společného.

  • Bylo to v kompetenci Senátu (senátor Canov ze Starostů to náležitě vysvětlil), navíc Senát má být zárukou ústavnosti a bylo to i v kompetenci prezidenta, který má přece tým poradců, jehož členy by měli být i erudovaní ústavní právníci. To by nakonec skutečně mohl být Senát rozpuštěn. Ten je v našem ústavním systému jako pojistka ústavnosti.

  • Píše p. Brázda:
   „Pan prezident uznal, že to není v jeho kompetenci a rozumně se v tomto případě stáhl do pozadí.“ ?
   Prezident Pavel přece podepsal, ne že ne. Jiný postup – nepodepsat, aniž by to odmítl nebo schválil.

  • Dost by ses divil, kolik lidí už v roce 1990 volilo ODS a Václava Klause JEN proto, že má hezkou kravatu. Nepřeháním ani nezkresluju. S Pavlem je to totéž.

Comments are closed.