ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Invaze červených čepiček

Češi, Moravané a Slezané se ubránili nájezdům dědy Mráze v padesátých letech. I v devadesátých letech musel nový invazní druh, Santa Klaus se svými saněmi taženými soby, odtáhnout zpět do USA. Ještě jsme nebyli dostatečně proškoleni. Naše páteře se právě narovnaly a nevyhovovalo nám se znovu ohýbat.

Teď však již vyrostly nové generace a ty již mají své děti. Nové generace se nechaly potetovat od hlavy až k patě. Proč? To nikdo nedokáže odůvodnit. Je to zdravé? Nikoliv. Je to hezké? Viděl jsem na plážích Francie, kde se opalují Holanďané a hlavně Holanďanky, potetování a potetované už dávno předtím, než tato naprosto nesmyslná móda vkráčela pod patronací západu k nám. Vůbec to není estetické, ale to už si mohly možná všimnout na svých tělech i ti naši průkopníci a průkopnice tohoto nesmyslu, kteří, či které za honbou za vším západním byli mezi prvními.

Globální kult (skrytá globální vláda) si nechal orazítkovat, označkovat ty, které bude moci ovládat. Samozřejmě z tohoto označkovaného stáda vyjímám ty, kteří potřebují být tetovaní kvůli svému zaměstnání (tatéři), nebo tvrdému sportu, kde tetování patří k věci.

Ovšem ovlivňují tak ty, kteří potřebují mít ke svému životu vzory. Dřív to byl pro mladé muže Zátopek, překonávající rekordy, dnes to jsou zápasníci v kleci. Omlouvám se, nejsem v těchto současných sportech příliš orientován, ale tímto vysvětlením poukazuji na rozdíl přístupu k tetování vlastního těla z důvodů profesionálních a profesních a z důvodu vlastní neomluvitelné hlouposti.

Tetování byl jeden krok k podmanění davu. Další krok byl znectění a zesměšnění vlastního kulturního bohatství. Vypěstovat v lidech pocit studu nad vlastní historií. V našem případě odsuzování husitství jako banditismu. Očividné pohrdání morálkou. Normální je láska mezi stejným pohlavím. Hledání smyslu života v těch nejpodivnějších věcech.

Ale co je hlavní. Vytlačení všeho duchovního z repertoáru lidí. Lidé už nečtou. Někteří už pomalu nerozeznají, co je pravda, nebo alespoň zdání pravdy, a co je reklama. Jenom prstem projíždějí na chytrých telefonech a zírají na pohybující se obrázky. Vše je jenom povrch, nic nejde do hloubky. Představivost už není žádaná, nedokáží se soustředit nejenom na psané, ale i na mluvené slovo. Málokdo už je schopen se soustředit na jeden souvislejší děj na filmovém plátně či televizní obrazovce.

A do toho všeho se už nevejde tak nehmotný pojem, jako je Ježíšek, který přináší dárky. Jak jej mají reklamní agentury znázorňovat. To nejde. A tak je nám horem dolem vnucován obraz toho Santy, který před časem musel prozatím do ústraní, než bude národ konečně připraven přijmout naprosto vše, co mu všemocný západ připravil a předžvýkal.

Obávám se, že už nás zcela pohltily ty všude se objevující červené čepičky. Za chvíli se už do našich domácností vetře i ten vousatý Santa. Vždyť je to tak »romantické«, jak nám ukazuje přehršel filmů z vánoční nabídky Hollywoodu.

Leč přese všechno přeji všem, kteří zatím nepodlehli šílenství červených čepiček, krásné prožití Vánoc, s pokusem zachovat tradiční vánoční atmosféru v tradičních rodinách.

Petr Hannig, předseda Rozumných v Alianci za nezávislost ČR

Související články

23 KOMENTÁŘŮ

 1. S většinou souhlasím. Santa Claus je náš zkomolený Svatý Mikuláš kterého holanďani přivezli do New Amsterdamu (New Yorku) a angličanům se to libilo, o zbytek se postaral zábavný průmysl…, Světový průnik je dán globálním jazykem – angličtinou.
  máme nádhernou českou vánoční pohádku Tři Oříšky pro Popelku, Měla se natočit anglická verze a byla by úspěšná i v americe. České a slovenské rodiny na americkém kontinentu dodržují České tradice v první generaci, a snaží se předávat je svým dětem a vnoučatům, někdy úspěšně, někdy ne…..

 2. Toto se jednomu z mých internetových přátel nepodařilo dát sem do diskuze. Tak tak činím za něj:
  V naší obci se, kde se vzal, tu se vzal, objevil „svátek dýní“. Dítka z mateřské a základní školy vydlabala (nejspíše jejich rodičové) dýně, vyřezala otvory coby oči, nos, ústa a uši, a po vybavení dílek svíčkami uvnitř se konala výstavka a byl důvod k slavnostnímu průvodu. První rok jsem si říkal „ať dětičky mají další radost“, ale do roku jsem díky datu konání zjistil, že celá ta sláva není nic jiného než nenápadně sem zavlečený americký „helouvín“, tedy naše tradiční Dušičky = Památka zesnulých, a odplivl jsem si hnusem.“

  S přáním spokojených Vánoc a všeho nejlepšího v budoucnu

  Vladimír Olšanský

 3. Je mi trochu líto dnešních dětí, kterým mobilní technika vzala vlastní fantazii, kterou jsem jako dítě prožíval při četbě knih. Ten vnitřní pohádkový svět se přesunul na display či obrazovku. Jsem z katolické rodiny, kde byl děda Mráz vnímán jako cizorodý politikou vnucovaný nesmysl. Každé Vánoce jsem se těšil, čím mne Ježíšek obdaruje. Obvykle to bývala jedna hračka, později kniha a něco potřebného na sebe. Jako poděkování za dárky Ježíškovi jsme zpívali koledy. Mám na to nádherné vzpomínky, které bych přál i dnešním dětem. Byla to nádherná romantika, kterou nám rodiče vytvořili. Vánoce jsou posvátným nikoliv konzumním svátkem, na to by se nemělo zapomínat.

 4. Názory a pak invektivy, nenávist a zloba.
  JEDNOU PŘIJDE den, kdy vše krásné zadupeme.
  Snad my starší už tu nebudeme.
  JOSEFE A DALŠÍ TAKOVÍ co umíte jen bít hlava nehlava,
  pravda stejně vyhrává. Dříve nebo později.
  Pokud ne, zůstanou ZDE už jen zloději.
  Kradou lásku, PRAVDOU KROUTÍ nerespektujíc vůbec nic.

 5. No, je pravda, že ti Santové (a dědové Mrázové) jsou pro obchodníky a tvůrce reklam daleko lépe použitelní, než Ježíšek. 😉
  A někdy mi připadá, že tetování je nejvíc v módě mezi pokladními, kuchařkami a uklízečkami důchodového věku.

 6. Je jen na lidech, jak si své vánoce oslaví. Jakákoliv moralita, co je špatně a co je dobře, je úplně mimo mísu.

 7. Já si myslím, že někteří mladí neznají historii našeho národa a pak jim to co přijde ze západu ani jako něco cizího nepřijde . Oni jsou zvyklí nepřemýšlet a jen přejímat vše co jim někdo stokrát opakuje a stále ukazuje .

 8. A nejen Santa Klaus,nechápu proč se zde objevují v poslední době na vánoce při rozsvícení stromu na náměstích i ty prý… Rakouské hororové příšery,které doslova děsí malé předškolní děti.Nechápu ty kulturní pracovníky ve městech kteří tohle objednávají.To chtějí ty děti vyděsit?Co to má s našimi Vánočními zvyky společného.Máme přece své Anděly a dědu Mráze a čerty.

  • Ježíšek zestaral, vyrostl, narostly mu vousy a stal se z něho Děda Mráz. Ne my nemáme Dědu Mráze, to je jen blábol A. Zápotockého a váš vlhký sen.

 9. Žádný dárky, peníze už došly (na Ukrajinu) a tím byl splněn můj dárek – porazit na hlavu Putina, což se stoprocentně povedlo!

 10. Žádný “santa” ,”děda mráz” či “ježíšek”- zkrátka lidi – je dobré si dávat dárky pod stromeček a i jindy….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy