Home Názory ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Nejde jenom o důchodce

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Nejde jenom o důchodce

Jak zásadní je dnes to, že se před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 strany a hnutí, které stojí na straně obyčejných lidí, nedokázaly chovat rozumně. Na rozdíl od těch, které stojí za zájmy nejbohatších. Už jsem o tom psal několikrát a stále na to budu upozorňovat, protože takové zásadní chyby v uvažování stále pokračují. ANO se skutečně mohlo v roce 2021 spojit do předvolební koalice s ČSSD a KSČM. Samozřejmě, že stále existuje nechuť mnohých významných členů ANO se jakkoliv »špinit«, byť jen účelovým spojením do volební koalice.

Ovšem, tyto nechutě na druhé straně politické bariéry inteligentně překonalo předvolebně hnutí STAN a spojilo se s nespojitelnými Piráty. A ostatně nakonec i pravicové ODS a TOP 09, které kooperují ve vládní koalici s Piráty, jejichž názory jsou mnohdy i nalevo od KSČM.

O tom, že se ANO mohlo spojit do předvolební koalice s Přísahou, jsem psal v různých článcích už nespočetněkrát.

Mezi vlasteneckými a levicovými stranami a hnutími existuje vždy spoustu výhrad k možnosti »pošpinění«, pokud se spojí s nějakou jinou stranou nebo hnutím do předvolební koalice. Což na straně nyní vládnoucích stran není. Jednají čistě pragmaticky a to je posunuje k vítězství. Vůbec jim nejde o názor občanů v době, kdy na obzoru nejsou žádné další volby.

A tak jim vůbec není zatěžko udělat neobyčejně odporný krok vůči těm, kteří se v podstatě nemohou bránit stávkou, nebo čímkoliv podobným. Pouze svým hlasováním ve volbách. Důchodcům a invalidním důchodcům.

Mají převahu v Poslanecké sněmovně, nyní už 109 hlasů, a je jim zcela jedno, jestli se opozice postaví na zadní, protože zcela jasně vědí, že to opozice stejně dřív či později vzdá, protože konec konců jim osobně nejde o nic. Naopak, platy všech poslanců, ať vládních, či opozičních, se valorizovaly.

Prezident Zeman, ať už dnes s jeho postoji z poslední doby souhlasíme či nesouhlasíme, dnes na Primě zcela pravdivě řekl, že pokud to opoziční poslanci mysleli doopravdy a chtěli pro důchodce zajistit zákonnou valorizaci, tak měli Sněmovnu zablokovat až do 22. března. Že takto se jedná pouze o tah, jehož účel se má zhodnotit v následujících volbách.

Velmi trefně o tom píše Matěj Stropnický (zde).

A teď putuje tento návrh na snížení valorizace do Senátu. Jak to tam dopadne je určitě všem jasné. Vládní koalice tam má minimálně 90% převahu.

Proč ji má? Protože si prostě za to lidé mohou sami. Stále píšu, že Senát je nezrušitelný a přesto Tomio Okamura dnes v debatě na Primě tvrdí, že SPD je za zrušení tohoto zbytečného tělesa. Ví moc dobře, že to není možné, to zaručuje vždy ta třetinová rotace. Ale hezky se to poslouchá. Neustále proto kvůli takovýmto projevům svých politických miláčků lidé NEBUDOU chodit volit do Senátu, protože nesouhlasí s jeho existencí. Ovšem ti, co v poslední době vyhráli všechno, ti bohatí, volit do Senátu chodí a chodit budou.

Stále se, jako předseda Rozumných, neustále snažím na to lidi upozorňovat, ale je to házení hrachu na stěnu.

V mé facebookové skupině Petr Hannig – FANKLUB jsem zveřejnil rozhovor docenta Radima Valenčíka s vlasteneckým filozofem Petrem Hamplem, který píše, že všechny demonstrace jsou spíše kontraproduktivní, protože se na nich objevují lidé, jejichž výroky zneužívají současné vládě nakloněná média. Takovíto lidé odradí většinu, která se moc o politiku nezajímá, ale řekne si, když tito, médii prezentovaní účastníci demonstrací, mnohdy používající vulgární slova, představují to, za co demonstrují, tak hlas dám té druhé, zřejmě rozumnější straně.

Proto ve svých článcích demonstrace nepodporuji. Ale když už budou, tak by ti, co budou na pódiu, měli neustále před každým a za každým příspěvkem vyzývat lidi, aby chodili volit i do Senátu. Protože to by byl jediný pozitivní výsledek jakékoliv demonstrace, kdyby tzv. obyčejní lidé změnili složení Senátu. To by pak i zamítnutí snížení valorizací penzí mělo šanci a důchodci by dostali to, co jim po právu zákonitě náleží.

Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát

23 KOMENTÁŘE

 1. ANO ani ČSSD nestojí na straně obyčejných lidí a komunisté se za Filipa kolaborací s těmito stranami ušpinili dostatečně.
  Naopak je logické, že se spojily současné vládní strany, vždyť mezi nimi neexistují žádné zásadní rozdíly. Není pravda, že by Piráti byli levicoví. Je to pravicová strana stejně jako ODS.

   • Ať se klidně spojují programově blízké strany.

    Třeba ANO a ČSSD mají společné „euroatlantické směřování“.

    S KSČM by se pak mohly naopak spojovat strany, které např. chtějí socialismus a odmítají Severoatlantický pakt (včetně všech jeho útočných válek, zatím naposledy té na Ukrajině). Jsou ještě další takové strany?

 2. Senát samozřejmě je zrušitelný. Takoví majdančíci by ho zrušili jedna dvě, kdyby chtěli. Ale je zrušitelný i demokratickou a civilizovanou cestou. Jeho odpůrci by měli stavět společnou kandidátku a snažit se tam navolit senátory, kteří ho časem zruší.

 3. Dnešní důchodci (jsem jím i já) se mají tak dobře, jak se nikdy neměli. S manželkou jsme dnes tak jako minimálně 2x týdně vyrazili na běžky Bedřichov – Olivetská hora – Hřebínek Krásná maří – knajpa – Rozmezí – Kristiánov – Nová louka – Bedřichov. Autobusem do Bedřichova z Jablonce tam a zpět za 54 Kč. Autobus i Jizerky plné seniorů pečujících o své fyzické a duševní zdraví. Senát jim je šumafuk. Zvýšení penzí neřeší, protož jsou rozumní a nechtějí zadlužovat své děti a vnuky. Radím všem. Zanechte planých řečí a běžte se raději kochat do přírody, pokud na to ještě máte. To je to nejrozumnější, co můžete udělat.

  • Víte, Karle, v čem mají Vaše argumenty bolest? Mluvíte o sobě a několika Vám, podobných, ale důchodců je daleko více a ne všichni jsou na tom tak, jak píšete Vy… Což Vy si ovšem buď vědomě nepřipouštíte, nebo záměrně opomíjíte. Nevěřím, že byste si myslel, že se tak, jak píšete, mají všichni senioři 🙂
   Z

   • Soudruhu Kupský, co je na tom tak nedosažitelného udělat si 2x týdně výlet ve dvou za 54 Kč? Zkuste mi to vysvětlit. Nehledě na to, že řadě těch seniorů, které na horách potkávám, je více než 70 let a ti mají i ten autobus zadarmo.

    • Karle, vy jste fakt tragéd! Moc dobře víte, že jsem nereagoval na Vašich 54 korun jízdného, ale musíte se na tom točit… Nevěřím tomu, že je nad rámec Vašeho chápání, že po tolika Vašich glosách, jak dobře se Vy jako důchodce a plno jiných důchodců máte, si právě teď budete myslet, že mi jde o nějakých 54 korun 🙂
     Pokud by tomu tak ovšem bylo, nevím, co je smutnější – zda Vaše nechápavost, nebo záměrná jednokolejnost… V každém případě by nebyla dobrá zpráva, kdyby na této Vaší úrovni (kterou tu opakovaně předvádíte) ta většina důchodců, o které tu opakovaně básníte, opravdu byla…

  • Za socialismu mohli důchodci i pracující téměř každý rok konstatovat, že se mají tak dobře, jako se nikdy neměli. A tehdy to i byla pravda a týkalo se to naprosté většiny důchodců i pracujících. I tehdy chodili do přírody a využívali slevy na dopravu. Slušné důchody a mzdy, to není nějaký milodar, na to máme nárok. Ovšem současný režim všechno rozkradl, to je ten problém.

 4. Nejhorší je nedělat nic. Demonstrace nepodporujete, jak tedy se máme bránit proti zvůli vlády? Nadávat na Facebooku opravdu nestačí.

  • Chodit ke všem druhům voleb. I k senátním. Tam chodí jenom cca 10% voličů, právě většinou těch, co jsou pro zkracování zákonných valorizací, to jest příznivců současné pětikoalice.

  • A já, jak jste si všiml, nenadávám. Neustále vyzývám, aby lidé chodili ke všem druhům voleb. Vždy a ve skoro každém článku.

 5. Jak to že nejde senát zrušit? Jednou vznikl, může i jednou zaniknout! To, že se tomu budou politici bránit neznamená, že senát musí být na věčné časy a nikdy jinak! I vláda jedné strany šla zrušit, jakkoli se to zdálo nepravděpodobné! Ne že to nejde, ale nechce se. A když se nechce, je to horší, než když to nejde!

  • Rozum do hrsti. Senát se obměňuje tak, že vždy jedna třetina. Nikdo z těch, co v Senátu sedí si velmi výživný rybník nevypustí.

   • No jo, nejde to! Ale jak by vypadala naše civilizace, kdyby si lidé řekli „nejde to“? Kdyby si lidé řekli, “ Republiku? Nejde to“! Nebo v roce 1989, “ Svobodu? Svobodné volby? Nejde to!“ Opravdu si myslíte, že jsme se Rakouska zbavili jen účastí ve volbách? Že jsme si v roce 1989 svobodu zajistili ve volební místnosti? Ale no tak!

    • civilizaci už nezachráníme. Je třeba zachránit nás a věřte, že se na nás chystají ještě horší věci než je ukrajování z výše důchodů. Pozor na změnu zákonů o daních z nemovitostí. To by byla cesta k feudalismu. Proto chodit k volbám i do Senátu.

  • Každé volání po zrušení Senátu, způsobuje to, že lidé, většina těch, co chodí na demonstrace, do Senátu nechodí volit. Chodí ti, kteří vědí, že Senát je nezrušitelný a jeho „správně“ deseti procenty zvolené obsazení, bude podporovat jejich zájmy. A pak to vypadá, tak, jak popisuji v článku. Myslíte si, že Senát bude hlasovat v otázce valorizace důchodů proti vládě?

Comments are closed.