ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Reparát

Ve středu proběhla na CNN Prima News velezajímavá debata šesti kandidátů na prezidenta ČR. Přinesla dvě překvapení. Ze všeobecného otloukánka téměř na chvostu pelotonu se stal díky svému neohroženému postoji, který se už jednou osvědčil za doby nástupu normalizace a přivedl jej na dva a půl roku v roce 1970 do vězení a přiměl podepsat Chartu 77 v první vlně, jeden z nejvážnějších kandidátů na hlavu státu. Nejstarší kandidát, 74letý Jaroslav Bašta, překypoval energií, kterou by mu mohl leckdo z mladších závidět. Jeho úsilí bylo korunováno přesvědčivým vítězstvím v anketě.

Druhým překvapením bylo, že na třetí příčce se ocitl politický nováček, podnikatel v IT Karel Diviš. Nemohu pochopit, proč pětikoaliční vláda Petra Fialy nepřehodnotí svá doporučení a místo dvou kandidátů, za kterými se táhne odér, jednak nepravostí a prodeje titulů na Mendelově univerzitě za rektorství Danuše Nerudové, či komunistické a rozvědčické minulosti generála Pavla, nedoporučí svým voličům, aby volili mladého, perspektivního a hlavně kauzami nezatíženého Karla Diviše. Zvláště nechápu postoj Pirátů, kterým by tento kandidát měl být obzvláště blízký.

Až se mě zdá, že pětikoalice potřebuje vydíratelného/vydíratelnou prezidenta/prezidentku, se kterým/kterou si bude manipulovat, jak chce.

Na druhé příčce se pro mne nepřekvapivě octnul Pavel Fischer, který na rozdíl od obou dvou mnou jmenovaných kandidátů nezaujal ničím zajímavým. Ovšem patrný byl postoj disciplinovaných katolických voličů KDU-ČSL, jejichž je Fischer, i přes jeho kontroverzní podvolení se v otázce prezidentského podpisu pod manželství pro všechny, jasným kandidátem.

Velice pozitivně působil též předseda odborů Josef Středula, ovšem ocitl se ve stínu revolučních názorů Jaroslava Bašty. Leč přesto si myslím, že Josefa Středulu budou volit ti, kteří budou zklamáni z bratrovražedného boje dvou vládou doporučovaných kandidátů Pavla a Nerudové a z prapodivného chování Andreje Babiše v závěru kampaně, kdy je neviditelný, co se velkých debat týká. Myslím si, že teď, kdy nastoupil tak přesvědčivě Jaroslav Bašta, měl jeho tým přehodnotit situaci a přimět A. Babiše alespoň nastoupit do velké debaty v neděli na ČT1. Píšu tento článek v pátek, tak se předem omlouvám, jestli nenastane v neděli změna, a A. Babiš přece jenom do velké debaty nastoupí.

Velkým zklamáním bylo vystoupení neustále se přeříkávajícího Marka Hilšera, který byl jenom slabým odvarem toho Hilšera z minulé volby. Dokázal bych si představit, že se ve volbách octne na předposledním místě před Tomášem Zimou, u kterého se v podstatě nemohu dopátrat, co jsou vlastně jeho politické preference. Ten obstarožní slogan odkazující na jeho profesi lékaře, »uzdravím společnost«, patří do výbavy senátních voleb před dvaceti lety. Zajímavé je, že na chvostu zřejmě přistanou jediní dva lékaři z pelotonu.

Ve čtvrtek jsem se zúčastnil akce s Baštou na pivo v Praze 1 ve velké restauraci Vojanův dvůr. Bylo plno k prasknutí a zažíval jsem tam atmosféru Listopadu 1989. Představitelé, členové a příznivci mnoha opozičních stran, ale i lidé, kteří se o politiku, kromě prezidentské volby, nezajímají. Bašta se tam ukázal jako zcela kompetentní. Představil svůj tým, který by si vzal na Hrad. Zazdálo se mi, jako by všichni chtěli, aby se konečně začaly naplňovat ideje Listopadu 1989. Bez těch odboček, které nás přivedly až do letošního tristního stavu. Své protestní písně zazpíval Karel Kryl současné doby, Roman Horký ze skupiny Kamelot, a prozradil o Jaroslavu Baštovi, že byl vášnivým trampem s přezdívkou Sůva. Sůva značí moudrost. Takže Jaroslave Sůvo Bašto, držím palce. Zařiďte jako poslední z pravých disidentů reparát Listopadu a vydejme se konečně na cestu, na kterou se tehdy mnozí chtěli vydat.

Petr Hannig, předseda politické strany Rozumní a bývalý prezidentský kandidát

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Bohužel výkon Bašty v nedělní debatě nebyl tak jednoznačný, jako na Primě. Příliš slov a pokusy o vysvětlování. S velkou nevolí musím přiznat, že nejlepším diskutérem byl generál Pavel, kterého samozřejmě ani omylem volit nemohu. Ale jeho výkon byl stručný. Otevřený, jmenoval by generály a profesory s komunistickou minulostí, pokud by říkal něco jiného, tak by to bylo v jeho případě “chucpe”. necpal se do debaty. Mluvil snad nejméně ze všech. Ovšem zcela nejlepší výkon byl A. Babiše, který do ČT nepřišel, leč přesto byl nejvíce zmiňovaným kandidátem.

  2. Bašta začal bodovat příliš pozdě. Babiše osvobodili, což je správné, nic neudělal. Pětišpína mu udělala tu nejlepší reklamu. Od samého počátku kampaně jsem rozhodnut volit jeho. Představa, že nám bude vládnout neomezeně pětišpína (už má vše, jen prezident jim chybí do party), je naprosto šílená. Už by nebyl nikdo, kdo by ochránil obyčejného občana. Lidi probuďte se.

  3. Nedělní “Superdebata” na ČT byla z drtivé většiny přehlídkou plytkých frází, spojené v řadě případů s neznalostí Ústavy ČR. V tom vynikl Hannigem vynášený Bašta, jehož politický vývoj od chartisty, vězně normalizačního režimu , kterému se podařilo spadnout do absolutního nacionalistického a antievropského politického bahna, reprezentovaného SPD je stěží uvěřitelný. Nejrozumnější slova, která v debatě zazněla byla: “Pokud by někdo před vlastně 32 lety řekl, že při volbě hlavy státu budou kandidovat dva exkomunisti spjatí s StB nikdy bych tomu nevěřil”. Dnes soud vynese rozsudek nad Babišem, který jeho pozici před prvním kolem jistě ovlivní. Doufejme, že v případě jeho odsouzení nedojde k tragedii a pro část dosud nerozhodnutých voličů se nestane “mučedníkem”. Dodat k prezidentské volbě lze jediné, ona devítka “uchazečů” o post hlavy státu je dvakrát podtrženou “koulí” v předmětu “Česká politická scéna “.

    • Byl jste o chvíli rychlejší, Martine, jen pár minut po Vašem komentáři soud rozhodl… Počkejme si, co řekne na tiskovce…

      • Zbyšku máte pravdu, ale nic to nemění nic na tom co je pointou mé glosy, prostě ta dvakrát podtržená “koule”.

    • Tahle ústava je napsaná tak, aby šla vykládat úplně různě. Patrně to byl úmysl. Takže vláda může neomezeně dlouho fungovat bez důvěry sněmovny. To je jak v 19. století. Kdyby měl pravicový prezident odvolat levicovou vládu, taky by to jistě najednou šlo. Takže záleží na tom, co řeknou Američani.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy