Home Názory ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Tma na konci tunelu

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Tma na konci tunelu

Obvyklá situace. Všechno je fajn, vše se daří a jednou člověk udělá chybu. Třeba malou, ale zásadní. Postupně se začíná bortit jedna věc za druhou.

Myslím si, že mnohý ze čtenářů mi dá za pravdu, že současná vláda je ta nejhorší od dob, co si člověk pamatuje. A i od dob, co nebyl na světě a co si tudíž nepamatuje. Někde jsem četl, že Fialova vláda je nejhorší od roku 1945. Já si dokonce myslím, že je i horší než vlády protektorátní, které se alespoň snažily, byť moc toho nezmohly, zachraňovat naše lidi. Dokonce předseda protektorátní vlády Eliáš byl německými okupanty popraven, protože konal ve prospěch Čechů a Moravanů. Samozřejmě nepočítám v to charakterovou zrůdu, ministra Emanuela Moravce.

Tato vláda se zadlužuje rekordním tempem. Ne ve prospěch našich občanů, ale ve prospěch cizích podnikatelských subjektů. Jak jinak lze vysvětlit nákup 24 amerických stíhaček F–35 za 120 miliard korun, když není na zákonnou valorizaci důchodů, když není na financování zdravotnictví a vysokých škol. Když vláda šetří, kde se dá. Ale vyhodit 120 miliard za něco, co vůbec nepotřebujeme a co nakonec ani není pro náš malý vzdušný prostor vhodné. Není to totiž nic jiného než políbení prstenu vrchnosti. Dosavadní stíhačky, švédské gripeny, byly pro náš vzdušný prostor způsobilejší. A teď čtu, že budoucí piloti i pozemní personál budou zavázáni doživotní mlčenlivostí.

Tento vpravdě nezvyklý krok překvapuje jak bývalé šéfy letectva, tak bezpečnostní odborníky. U gripenů i jiných systémů, které jsou také tajné, to nebylo nutné. Piloti MiG 21 i gripenů museli mít prověrku na přísně tajné, ale žádnou mlčenlivost, navíc doživotní, podepisovat nemuseli.

Za porušení mlčenlivosti může přijít trest odnětí svobody. Tento nákup něčeho, co vůbec ke své obraně nepotřebujeme, je nejenom drahý a český rozpočet nesmírně zatěžující, ale navíc i pro ty letce a pozemní personál velice nebezpečný. A to doživotně.

To je jenom jeden malý střípek z mozaiky naší nejhorší vlády za desítky let. Ministr vnitra podepsal něco, co k nám může přivést imigranty, kteří mnohonásobně navýší pocit, že nejsme ve svém státě chráněni. Už teď jsou potíže s imigranty, kteří jsou poměrně blízko našemu kulturnímu chápání světa, jako bylo znásilnění a pokus o vraždu patnáctileté dívky v Plzni mladým ukrajinským pachatelem. A jak se asi naše holubičí povaha vyrovná s něčím, čeho jsme svědky v Německu, Francii, Švédsku a Dánsku a dalších západoevropských státech, kde mají početnou imigrantskou populaci ze zemí, kde se vyznává islám.

Naše současná vláda chce také podpořit většinové hlasování v EU, ačkoliv musí vědět, že bez práva veta bude ČR naprosto nesamostatným státem a vazalem těch velkých států.

Proč to vláda dělá? Všechno to je v neprospěch občanů ČR. Nikdy to tak nebylo, pouze po roce 1948 až do nástupu Antonína Novotného do prezidentského křesla, který se snažil dělat mnohé pro naše občany a nebyl tak devótně ponížený směrem k Moskvě.

Přijde mi, že s touto vládou se blížíme devótností, kterou trefně vyjádřil ministr zahraničí Jan Masaryk v roce 1947, kdy nám bylo zakázáno využít tzv. Marshallova plánu. Řekl: »Odletěl jsem do Moskvy jako ministr zahraničí suverénního státu a vracím se jako pohůnek Moskvy.«

A přesně to se děje teď. S touto vládou jsme pohůnci Washingtonu, Bruselu a Berlína. Nic, co koná tato vláda, není ve prospěch našeho lidu. Zdá se mi, že ti, co stojí za touto devastací všeho, počítají s tím, že dostanou velice tučné prebendy v nové federalizované EU, kam ostatně ten povoz, jehož jho jsme si poslušně a dobrovolně nasadili v roce 2004, směřuje. K regionalizaci a odnětí jakékoliv suverenity jednotlivých států střední a východní Evropy.

A kde se stala ta chyba? Nepůjdu hluboko do historie. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 se měl premiér Babiš postarat o to, aby strany jako ČSSD, KSČM i Přísaha kandidovaly s ANO v koalici, tak jako v koalici kandidovaly strany současné vládní koalice. Neměl se oblažovat myšlenkou, že ANO vyhraje s převahou volby, když při předpokládaném propadu jak ČSSD, tak KSČM, to bude naprosto k ničemu, protože nebude moci sestavit vládu. Dále pak měl jako vítěz voleb přijmout nabídku prezidenta Zemana, aby se pokusil sestavit vládu. Nějaký čas by vládl s menšinovou vládou a to mi neříkejte, že taková KDU-ČSL by si za čas nedala říct. Vždyť vládla po boku všech možných stran i v Národní frontě po boku KSČ za minulého režimu. Vzpomeňme lidoveckého ministra zdravotnictví Plojhara. Možnost zamezit sestavení vlády koalice, která je zhoubou naší země, tu byla.

A poslední věc. ANO mělo nominovat na prezidenta buďto Karla Havlíčka nebo Radka Vondráčka či Alenu Schillerovou, když každý věděl, že Andrej Babiš nemá v podstatě proti každému, vzhledem k jeho vyjadřovacím schopnostem a k antikampani vůči jeho osobě, sebemenší šanci vyhrát druhé kolo. To jsou, dle mého soudu tři aspekty dnešní mizérie. Nebude zase líp. Na konci tunelu je tma.

Petr Hannig, předseda Rozumných

32 KOMENTÁŘE

 1. Smutno je mi z toho, kam se naše země dostala. To co naši předci vybudovali a co přežilo válku i předchozí režim pod vládou KSČ, to je pryč. Co nám tady ještě vůbec patří? Předchozí režim zpřetrhal přirozené vazby k obhospodařování země po našich předcích – bohužel. To umožnilo likvidaci a zběsilý rozprodej všeho i vody. Naše samostatnost je fuč.

 2. Pane Hannigu,

  nákup náhrady letadel Gripen bude realizován nejdříve v roce 2028, tudíž Vámi uváděná částka 120 mld není součástí aktuálního rozpočtu. Proč lžete?

  • Vy by jste chtěl splácet něco, co nepotřebujeme a objednal si to někdo, kdo má minimální šanci, že bude u skládání nového rozpočtu? Já tedy rozhodně NE!!

   • Pane Hannigu, co je tedy tato Vaše věta jiného? : Jak jinak lze vysvětlit nákup 24 amerických stíhaček F–35 za 120 miliard korun, když není na zákonnou valorizaci důchodů, když není na financování zdravotnictví a vysokých škol. Chcete snad říci, že je to pravda a v 2023 platíme 120mld za F 35, nebo za rok, za dva? Gripeny jsou do 2027 s možností opce na další 2 roky a vláda rozhodla o nákupu náhrady na základě výběru armády ČR

   • Pane Hannigu, máte problém s psaným textem? Nákup náhrady Gripenů? To není o Gripenech ale o F35. Jednání probíhá a splátky budou až po roce 2027, takže lžete, nebo neobratně manipulujte když píšete : „Jak jinak lze vysvětlit nákup 24 amerických stíhaček F–35 za 120 miliard korun, když není na zákonnou valorizaci důchodů, když není na financování zdravotnictví a vysokých škol. Když vláda šetří, kde se dá. Ale vyhodit 120 miliard za něco, co vůbec nepotřebujeme a co nakonec ani není pro náš malý vzdušný prostor vhodné. Není to totiž nic jiného než políbení prstenu vrchnosti. Dosavadní stíhačky, švédské gripeny, byly pro náš vzdušný prostor způsobilejší. „

 3. Pan Hannig je naivní a ještě trochu neobratný ,že za vše zlé v dnešní době může Fiala. Já tvrdím ,že základem dnešního stavu je katastrofální vykročení po roce 1989 a dnešek je jen toho důsledkem.

  • Socialistické Československo mělo zůstat dokonce i Havel slíbil věrnost socialistickému Československu. Já vím je to jen název ale za tím se skrývá hodně správného co jsme dokázali jako samostatnost v obživě, byly jsme silní v obraně měli jsme zabezpečené hranice, zajištěnou práci byly jsme bez dluhů a naopak nám dlužili. My jsme v podstatě jen chtěli volně cestovat a nic jiného. Je potřeba pojmenovat toho kdo nás zradil a využil nás a zneužil k státnímu převratu vše se mělo měnit jedině Referendem . Samet byl převrat tak jako dnes na UK jen stým že se nestřílelo když jsme se trhli od Slovenska. Slováci to nechtěli! Bohužel slova a zlí lidé dokáží hodně zla nadělat. Já říkám že Slováci nechtěli a chtěli to spíš Češi jmenovitě Havel chtěl být Prezidentem i když zjistil na Slovensku že ho Slováci nechtějí házeli po něm vajíčka . K němu se přidali ostatní škůdci naši krásné země Československé a takhle to dopadlo. Raději končím , Janek

   • Mnoho Slováků, kteří z důvodů třeba pracovních zůstali v ČR, tak měli po roztržení velké problémy s důchody. Nikdo před tím nepomyslel na to, že ČSSR skončí.

   • Rozdělení ČSSR, potažmo ČSR nechtěli Češi, ani Slováci, chtěli to politici. V jejich zájmu se Československo rozdělilo.

   • Hranice jsme zabezpečené měli ale opačným směrem, proč lžete? Dluhy byly vnitřní, i na UV se probíralo zaostávání ekonomiky a nutný rozvoj a modernizace výrobní základny. A UK je United Kingdom, Vy odborníku.

    • Hranice byly zabezpečeny oběma směry. Teď jsou dluhy vnitřní i vnější. A fialová koalice zaostávání ekonomiky neprobírá, nevadí jí to.

  • Pane Marku, všimněte si jedné větičky v mém článku: “ Nepůjdu hluboko do historie. „. Čili máte pravdu. Já necinkal.

  • Tak s tím, že základem dnešního stavu je katastrofální vykročení po roce 1989 a dnešek je jen toho důsledkem mohu jenom souhlasit.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here