ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Zastaralá zapšklost a moderní pojetí politiky

Ne každý člověk žije v Praze a tak mi dovolte, abych v rámci Rozumného pondělí Petra Hanniga informoval mimopražské o tom, co se v Praze děje na parlamentní i neparlamentní scéně.

Je dobré, že se mezi námi pohybují lidé, kteří fungují jako jakési katalyzátory poznání. S národním socialistou Jaroslavem Králem jsme diskutovali na setkání Paroubkovy platformy Nespokojení. Po ukončení setkání jsem se dozvěděl, že Jarda Král chvátá na jinou akci a to na Hovory na pravici, které se konaly na Smetanově lávce.

Z Paroubkových Nespokojených, které chtějí spojovat strany levice, jsme desetiminutovou jízdou autobuskem, brázdícím uličky Starého Města, dojeli až do lůna pravice. Tu reprezentoval na této akci, kterou pořádal spolek D.O.S.T., poslanec Jiří Kobza, člen SPD (nenašel jsem v materiálech SPD, zda-li je místopředsedou, členem předsednictva, nebo pouze řadovým členem). Dále diskutovali místopředsedové stran Trikolora, Petr Štěpánek a PRO, Petr Vacek.

Petr Štěpánek četl vcelku dobrý elaborát o současné politické situaci, která nevzbuzuje příliš libé pocity už pomalu v nikom z občanů. Jiří Kobza četl pracně vypracovanou statistiku propadů vlasteneckých stran v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Seznámil posluchače s problematikou přepočtu hlasů na takzvaná kvóra. Dokazoval, jak je pro malé strany, které v celostátním součtu překročí pět procent a dostanou se tak do Poslanecké sněmovny, nevýhodné být právě tím malým subjektem, který dosáhl na parlamentní lavice. To přepočítávání propadlých hlasů, kterých bylo ve volbách v roce 2021 rekordní množství, je výhodné pro ten subjekt, který ve volbách získal hlasů nejvíce. Což bylo hnutí ANO.

Ale ani tomuto hnutí to nebylo nic platné, protože všechny propadlé hlasy byly ty, které by při překročení pětiprocentní hranice mohly vytvořit s hnutím ANO vítěznou koalici. K tomu se ještě dostanu za chvíli.

Posledním řečníkem byl Petr Vacek z PRO, který mluvil z patra, bez papíru a zaujal tak auditorium víc, než oni dva předešlí předčítači.

Teď se dostávám k názvu mého článku. Doba je rychlá, krutá, lidé ztrácí pozornost po několika minutách, či spíše dnes už vteřinách projevu, a proto čtení elaborátů už nemůže soutěžit se svěžím vystupováním někoho, kdo tím, co přednáší, v podstatě žije a nepotřebuje se něco naučit, či dokonce číst text dobře připravený a relevantními zdroji vyšperkovaný.

Byť mám osobně k hnutí PRO své výhrady, protože vzniklo na půdě připravené stranou Trikolora, a já mám ze svých životních zkušeností velikou nechuť k tomu, kdo je nevděčný svým, v podstatě, objevitelům, myslím si, že jeho moderní pojetí politiky se nemine s úspěchem.

Na vděk se v této rychlé době nehraje. Hraje se na peníze a následné vítězství a já si myslím, že to má hnutí PRO ve svých genech. A to totiž v neuvěřitelné pracovitosti předsedy Jindřicha Rajchla, který objíždí prý takřka denně kulturáky a hospody po celé republice se svými přednáškami (to jsem vždy chtěl dělat také, protože dokážu zaujmout posluchače třeba i na celé dvě hodiny, jenže jsem k tomu nikdy nezískal nějakého sponzora, což zřejmě, jak jsem slyšel, hnutí PRO má). Nehledě na úspěšnou demonstraci, kde se zase inspirovalo PRO u Ládi Vrábela, jehož velké podpoře se J. Rajchl těšil, a kdy na základě Vrábelových (a Havlových) zářijových demonstrací vešel ve všeobecnou známost.

Ale jak říkám, žádná z těchto dvou věcí by nevedla ke kýženému cíli, kdyby hnutí nedisponovalo lidmi, kteří mají nejenom obrovskou pracovitost ve svém životním nastavení, ale v nemalé míře i vrchovatou míru inteligence, znásobenou znalostmi z oboru práva.

A teď se vrátím k projevu Jiřího Kobzy z SPD. Řekl jednu zajímavou větu, která je zásadním kamenem úrazu jak vlastenecké, tak levicové scény. Vyzval menší strany, aby nekandidovaly. Ale to je zásadní nepochopení situace. To kdyby vyzval předseda ODS Petr Fiala TOP 09 a KDU-ČSL, aby nekandidovaly a tím by ODS získala více procent, tak by se na něj předsedové oněch dvou stran vykašlali a jejich strany by kandidovaly samy. Samozřejmě by propadly. V tom, bohužel musím říct, je mnohem inteligentnější uvažování ODS, než SPD a ANO. SPD mohlo pod svá křídla vzít do koalice Trikoloru a ANO Přísahu, ČSSD a KSČM. Bylo tehdy zbytečné nadávat na Rychetského, že změnil za běhu pravidla pro vstup koalic do Sněmovny. Hovořilo se před tím o tom dost dlouho, aby se hnutí na to mohla připravit.

Ale takovéhoto uvažování předsedové ANO a SPD a jak jsem slyšel i významní členové SPD, schopni nejsou. Jiří Kobza vyzývá, aby menší strany nekandidovaly. To není podaná ruka vlastenecké scéně, to je zase cesta k propadu a prohře. Žádná z menších stran toto neuposlechne. Je to potřeba udělat tak, jak to udělalo SPOLU. Jiná cesta není. Mimochodem i hnutí PRO není ochotno, jak se zdá, se s kýmkoliv spojovat, což se projevilo při demonstraci 11. března.

Všichni vlastenci a levicoví voliči vyzývají ke spojování. Musíte se ovšem obrátit na předsedy těch dvou velkých opozičních hnutí. Protože vyzývání, aby menší strany nekandidovaly vůbec, je hloupé a neuskutečnitelné. Poučte se u těch, které nenávidíte. Jsou v tomto ohledu bohužel inteligentnější.

Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát

Související články

13 KOMENTÁŘŮ

 1. Kdy už lidé pochopí, že volby jsou v údajné demokracii, kterou nastolili majitelé bruselské pravdy a vymyšlených “euroatlantických hodnot” jen divadlem pro hlupáky, a že vlády a prezidenty ve skutečnosti vybírají oni? Alespoň všude tam, kde si to lidé nechají líbit. A pokud si “obyvatelé” této země nechali líbit před třiceti lety nezákonné rozbití Československa pro cizí zájmy, nechají si líbit úplně cokoli. Není to povzbudivé, za to se autorovi článku, kterému fandím, omlouvám, ale je třeba to vědět.

  • Takže přenecháte volby těm, kteří volí SPOLU nebo Piráty a STAN. To přece chtějí. Tyto řeči, které zde píšete jsou vražené pro levici a vlastence. Oni, (to znamená Deep State) je skutečně vybírají, ale volí je je v podstatě kromě těch, kteří volí SPOLU, Piráty a STAN, tak tedy volí je ve skutečnosti těch 40% a více procent lidí, kteří nechodí k volbám. Koho by asi ti chroničtí voliči volili? Co myslíte, volili by ty, které jim doporučují média? A o tom to je. Omlouvám se, vím, že Vy to myslíte dobře, ale spousta lidí s mdlým rozumem si z toho vyvodí: “Aha, takže jít volit nemá cenu, takže nebudu volit ani SPD či Národní demokracii, či Dělnickou tranu sociální spravedlnosti, ale ani ani KSČM či KSČ nebo Paroubkovy Nespokojené, stejně to nemá cenu, už je to předem rozhodnuto.

   • Dobrý den pane Hannigu, s lidmi s mdlým rozumem levice žádné volby nikdy nevyhraje. Je dobře, když takoví lidé k volbám nechodí, protože v těch posledních – parlamentních i prezidentských přišli nejčastěji proto “aby se za svého prezidenta (premiéra) nemuseli stydět”, a tak to dopadlo, jak to dopadlo. Pro některé lidi je bohužel pravda příliš složitá, než aby si s ní byli ochotni lámat hlavu či komplikovat život. Stačí jim, když mohou opakovat názor, který kolegové v zaměstnání a přátelé ocení, se kterým u nich, většinou také takto uvažujících lidí, nenarazí. Také vím, že to myslíte dobře, velmi rozumím nutnosti sjednotit síly, nejen kvůli volbám. To je úkolem schopných vůdců, kteří nejsou mdlého rozumu a dobře ví, jaká je realita. Navíc nesmí dopustit, aby se médiím podařilo z nich udělat hlupáky, a to je pro mnohé velmi, velmi těžké.

    • Oba to myslite dobre a mate pravdu, ale totez si o sobe mysleli a snad i dosud mysli vetsina tech co vyhrali volby … nejednotnost byla odjakziva prokletim naseho naroda.

 2. “SPD mohlo pod svá křídla vzít do koalice Trikoloru a ANO Přísahu, ČSSD a KSČM.” Možná je dobře, že to takhle nedopadlo. Současný fialový monopol a zánik levice je výsledkem neuspokojivé vlády Oligarchy s nesmyslnou podporou ČSSD a Filipovy KSČM. Prodlužovat agónii, to by mělo zničující následky. Takhle má levice šanci na znovuzrození. Pokud zapomene na absurdní slepence s pravicovými stranami a straničkami.

  • Jakápak agonie. Babišova vláda si až do covidu vedle skvěle. Nic by pro tuto zem nebylo lepší, než pokračovat ve stejném gardu. Toto, co je zde dnes je naprostá katastrofa a neschopnost jakéhokoliv ekonomického a strategického uvažování vlády. Vede ČR ke kolapsu.

   • Plně souhlasím, dokonce si myslím, že si vůbec Babišova vláda nevedla špatně ani při covidu. Vytknul bych jí snad jen to, že neměla sílu vzdorovat paní von der Leyen a EK, která prosadila otevřené hranice, čímž se virus v době, kdy nebyla vakcína ani účinný lék, rychle šířil. Opozice a další blbci stejně již proti vládě silněji křičet nemohli, tak Babišova vláda mohla covid takto trochu pozdržet, než přišla vakcína. Ale nechci být generálem po bitvě. Mimochodem EK s paní Leyen prosadila nejen právo viru zabíjet lidi, ale například i práva kůrovce zničit naše lesy, čímž mimo jiné přímo zavinila i loňský požár Českého Švýcarska. Dost škod na jednu “evropskou komis”, a to pochopitelně zdaleka nejsou všechny škody , které způsobila.
    Přeji pěkné Velikonoce

 3. Motivem vzniku pětikoalice byl společný ekonomický zájem čelních politiků stran pětikoalice, tj.vidina lukrativní odměny a kariérního růstu garantovaných z Bruselu a z USA za definitivní likvidaci zbytku suverenity této země. (Samozřejmě jako vždy hrála jistou roli i snaha zaopatřit sebe a své podporovatele přisátím na státní pokladnu např. vytvořením tisíců dalších příležitostí k bezpracným příjmům na účet daňových poplatníků.)
  Bohužel žádný jiný motiv než tento nebyl a nikdy nebude aspoň tak silný, aby sjednotil strany opoziční. A pokud by se skutečně tyto zcela odlišné subjekty sjednotily, u voleb to zase projedou, o to už se vrchnost umí postarat, má na to finanční i mocenské prostředky a svoji dobře zaplacenou práci udělají i “nezávislá” ČT či další podobné kanály. A nebo po volbách budou noví páni opět tancovat podle not z NATO a spol.

  • Je to přesně podle starého hesla: Levici jde o ideály, proto se nedokáže spojit ( a já dodám i vlasteneckým stranám). Pravici jde o peníze a to se spojuje lehce.

 4. Je to tak. Nespojí se, protože každý z jejich lídrů chce ke korytu. A pak… Potopa. On i fiala mluvil obráceně, než byl zvolen.

  • To je naprosto jasné. Ovšem, i když ve článku vyzdvihuji PRO a jejich taktiku k získání parlamentních křesel, tzn. drobnou práci, neustálé objíždění obcí a měst a nabírání nových členů, PRO se spojovat do předvolebních koalic nechce. Čili bude kandidovat na stejné parketě jak ANO, tak SPD, i PRO A tyto strany a hnutí prostě nikoho k sobě nechtějí, snad SPD vezme do předvolební koalice Trikoloru. Ale protože se spojovat tyto větší celky nechtějí, tak budou kandidovat do EU dalších nejméně 10 vlasteneckých stran. Protože se ti velcí prostě nechovají tak moudře, jako se zachovala ODS. Kobza vyzývá malé strany, aby nekandidovaly. Ale proč by to dělaly, aby SPD získalo víc peněz za hlasy?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy