Rusko bude dodávat Africe obilí zdarma, pokud nebudou plněny podmínky obilné dohody

Pokud se Rusko nerozhodne do 60 dnů prodloužit dohodu o dodávkách obilí, bude potřebným zemím v Africe dodávat potraviny zdarma. Řekl to dnes ruský prezident Vladimir Putin na konferenci Rusko-Afrika v multipolárním světě.

»Co bych chtěl ještě dodat: pokud se po 60 dnech rozhodneme dohodu neprodloužit, jsme připraveni celý objem, který byl v předchozí době odeslán do zvláště potřebných zemí v Africe, dodat z Ruska do těchto zemí zdarma,« uvedl doslova Putin.

Již dříve se v Ženevě uskutečnily konzultace mezi OSN zastoupenou šéfkou Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) Rebeccou Greenspanovou, náměstkem generálního tajemníka Martinem Griffithsem a ruskou delegací vedenou náměstkem ruského ministra zahraničí Sergejem Veršininem. V rozhovoru s novináři po jednání náměstek ruského ministra zahraničí uvedl, že Moskva není proti prodloužení dohody po 18. březnu, ale pouze o 60 dní, nikoliv o 120 dní jako v listopadu 2022. Podle něj je tato lhůta dostatečná k objektivnímu posouzení naplnění slibu OSN, že dojde k odblokování vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světový trh.

Dohody o vývozu potravin z Ukrajiny byly uzavřeny v Istanbulu 22. července loňského roku na 120 dní a v listopadu byly prodlouženy na stejnou dobu. Jedna z dohod upravuje vývoz obilí z Kyjevem kontrolovaných přístavů v Oděse, Černomorsku a Južném. Kromě toho bylo podepsáno memorandum mezi Ruskem a OSN, které předpokládá závazek světové organizace zrušit omezení vývozu ruských hnojiv a zemědělských produktů na světové trhy. Moskva poukazuje na to, že druhá část dohody nebyla realizována.

Ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, podle něhož další rozhodnutí o prodloužení dohody o dodávkách obilí bude záviset na pokroku v plnění i dalších podmínek v rámci realizace memoranda mezi Ruskem a OSN. Jde o opětovné připojení Rosselchozbank k systému SWIFT, obnovení dodávek zemědělských strojů, náhradních dílů a servisu, zrušení omezení pojištění a zajištění plus zrušení zákazu vstupu do přístavů, obnovení provozu čpavkového potrubí Toljatti – Oděsa, odblokování zahraničních aktiv a účtů ruských společností souvisejících s výrobou a dopravou.

Podstatná část obilí šla do »vykrmené« Evropy

»Pouze pokud bude náš postoj zohledněn, bude zajištěno spravedlivé a komplexní provádění černomořské dohody o obilí. A v závislosti na tom rozhodneme o našem dalším zapojení,« uvedl dnes Putin při projevu na rusko-africké parlamentní konferenci.

»A trváme na plném dodržování klíčových ruských požadavků, především, jak jsem řekl, projevení zájmu o to, aby obilí a hnojiva šly do potřebných afrických států, a ne aby byly posílány na nasycené evropské trhy, do nasycených evropských zemí,« dodal prezident.

Podle něj z celkového objemu obilí dosud vyvezeného z Ukrajiny »45 procent šlo do evropských zemí a pouze tři procenta do Afriky. Putin uvedl, že od 1. srpna 2022 opustilo Ukrajinu 827 lodí, ale do Afriky putovaly pouze tři miliony tun obilí a do nejchudších zemí Afriky 1,3 milionu tun. »Jak jsem řekl, téměř 45 % šlo do vykrmených evropských zemí, přestože celá dohoda byla prezentována pod záminkou zajištění zájmů afrických zemí,« pokračoval.

»Chtěl bych zdůraznit, že ve stejném období, navzdory všem omezením a restrikcím na vývoz ruského obilí, bylo z Ruska do Afriky odesláno téměř 12 milionů tun,« uzavřel prezident.

(ici, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Pokud by z Ruska dodávali obili do Afriky zdarma (nebo za reálnou cenu) , tak by Rusi připravili překupníky s obilím o TRŽNÍ zisk a zachránili by možná ty Afričany, Afričanky a Afričaňata před zmrzačením nebo smrtí hladem.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy