Home Zahraničí Rusko chce poskytnout obilí nejchudším zemím bezplatně

Rusko chce poskytnout obilí nejchudším zemím bezplatně

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s indonéským prezidentem Joko Widodem potvrdil připravenost země bezplatně poskytnout značný objem obilí nejchudším zemím.

»V souvislosti s podporou globální potravinové bezpečnosti Vladimir Putin uvedl zásadní ruské přístupy k realizaci dohod Istanbulského balíčku týkajících se ukrajinského vývozu obilí z černomořských přístavů a odblokování vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy,« uvedl Kreml. Ruský prezident pak rovněž upozornil na připravenost země bezplatně poskytnout značný objem obilí nejchudším zemím v rámci humanitární pomoci. »Joko Widodo takový přístup podpořil,« poznamenal Kreml.

Ruský prezident pak podle agentury TASS rovněž informoval svůj indonéský protějšek o situaci, která se vyvinula v důsledku využívání námořního humanitárního koridoru kyjevským režimem k sabotážní akci proti infrastruktuře a lodím Černomořské flotily v Sevastopolu, a o tom, že ruská strana obnoví realizaci dohody o dodávkách obilí po obdržení požadovaných záruk ze strany Ukrajiny ohledně nevyužívání humanitární trasy k vojenským účelům.

I turecký prezident Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že bylo dosaženo dohody s Ruskem o dodávkách obilí do chudých zemí v Africe a že byl obnoven vývoz obilí z Ukrajiny přes námořní humanitární koridor. »Především bude fungovat koridor pro dodávky do chudých zemí Afriky, zejména do Džibutska a Súdánu,« upřesnil Erdogan.

Prezidenti Ruska a Turecka už v úterý telefonicky jednali o dohodě o dodávkách obilí a podmínkách jejího obnovení. Putin upozornil Erdogana na skutečnost, že druhá část dohod o odblokování vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy nebyla realizována. Ruský prezident rovněž uvedl, že od doby, kdy před třemi měsíci vstoupily v platnost dohody o vývozu ukrajinského obilí, nebyly zajištěny přednostní dodávky potravin do nejpotřebnějších zemí.

Ruské ministerstvo obrany 29. října oznámilo, že kvůli teroristickému činu spáchanému »kyjevským režimem za účasti britských specialistů proti lodím Černomořské flotily a civilním plavidlům podílejícím se na zajištění bezpečnosti obilného koridoru« ruská strana pozastavuje účast na plnění dohod o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů.

(cik)