Home Ekonomika Rusko splatilo své závazky vůči věřitelům v rublech

Rusko splatilo své závazky vůči věřitelům v rublech

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rusko zaplatilo úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů v rublech, a tím považuje své závazky vůči věřitelům za splněné. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí, které platby úroků z dluhopisů zajišťuje.

Rusko odeslalo do centrálního depozitáře 12,51 miliardy rublů, což odpovídá částce 234,5 milionu dolarů (5,5 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo upřesnilo, že jde o platby k eurobondům splatným v letech 2027 a 2047. »Své závazky vůči obsluze státního dluhu Ruské federace tak ministerstvo beze zbytku splnilo,« uvedl úřad.

Prezident Vladimir Putin ve středu podepsal dekret, který umožňuje využít dočasné procedury, jejímž smyslem je splnit zahraniční závazky Ruska. Země je kvůli západním sankcím na pokraji vynucené technické platební neschopnosti. Ačkoliv peníze na úhradu závazků vůči zahraničním věřitelům má, kvůli sankcím je nemůže převádět tak jako v minulosti. Součástí sankcí je totiž i vyřazení klíčových ruských bank z globálního finančního systému.

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že přechází na postup ustavený v Putinově dekretu. Znamená to, že platby úroků bude v rublech odesílat do centrálního depozitáře, z něhož se budou částky postupně distribuovat držitelům dluhopisů. Záležet bude vždy na konkrétních sankcích a byrokratické zátěži, která se ke konkrétnímu investorovi vztahuje.

Držitelé eurobondů dostanou zaplaceno v rublech. Investorům, kterým peníze kvůli protiruským sankcím nelze převést, budou částky připsány na zvláštní účet v rublech v centrálním depozitáři.

»Abychom zajistili naprostý soulad se závazky vůči eurobondům, k nimž se Ruská federace zavázala, budou peníze z tohoto účtu vázány podle současného tržního směnného kurzu nominální měny, a to až do okamžiku faktického vypořádání s držiteli,« uvedlo ministerstvo financí. Investoři si budou muset otevřít účet v rublech, aby peníze obdrželi.

(ici)

Předchozí článekHvězda ZOO v plavkách! Míša Pecháčková »procachtala« soustředění
Další článekTak nám premiér přednesl projev k národu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here