Home Domácí Růst cen obědů zpomaluje

Růst cen obědů zpomaluje

Už druhý měsíc v řadě rostou ceny obědů meziměsíčně jen o haléře. V lednu dosáhla průměrná cena oběda 181 Kč, v prosinci loňského roku byla 180,40 Kč a v listopadu 2022 179,30 Kč.

Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, největšího poskytovatele benefitů v České republice. »Potvrzují se tak naše predikce ze začátku letošního roku, že zdražování v gastrosektoru už bude pozvolnější. Po celý loňský a zhruba polovinu roku 2021 se ceny kontinuálně meziměsíčně zvyšovaly. Nejvýraznější skok – o více než pět korun – přišel v září. Potom ale růst začal brzdit,« komentuje Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity.

Hlavním důvodem je podle něho fakt, že lidé už nejsou ochotní takto vysoké ceny akceptovat a ty tak zdá se narážejí na svůj strop. Výraznější zdražení také kopírovalo silnější inflaci v druhé polovině roku 2022, podnikatelům v oboru stravování se tak zdá se podařilo srovnat krok s rostoucími náklady krok alespoň na čas. »Šetření je patrné nejen v sektoru, ale také v maloobchodě, kde tržby podle posledních známých údajů Českého statistického úřadu klesaly v listopadu 2022 sedmý měsíc v řadě, přičemž nejvýraznější pokles je u potravin,« míní Michelfeit s tím, že tržby za potraviny se ve specializovaných prodejnách v listopadu 2022 meziročně propadly o 13,6 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o devět procent.

Stejně jako v předchozích měsících byly i v lednu obědy nejdražší v Praze, kde za ně lidé v průměru platili 203,70 Kč. »Je to ale jen o dvacet haléřů více než v prosinci,« připomíná Michelfeit a dodává, že ve většině ostatních regionů byl růst o něco výraznější. Ve středních Čechách průměrná cena vzrostla ze 195,70 na 196,50 Kč a třeba v Libereckém, Jihomoravském či Pardubickém kraji o více než korunu. Naopak jen desetník si připsal Zlínský kraj. Nejlevněji se v lednu obědvalo na Vysočině (162 Kč) a v Ústeckém kraji (162,20 Kč).

(zmk)

GRAFIKA – SODEXO

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.