Rýsuje se Rakousko-uhersko-slovenská aliance?

Rakouský politik Herbert Kickl je protiamerický »konspirační teoretik«, který chce z alpské země udělat »pevnost« proti migraci, je také favoritem na to, aby se stal příštím lídrem své země a dalším velkým »bolehlavem« Evropy, napsal server POLITICO.

»Kicklova krajně pravicová Strana svobodných vede od listopadu v celostátních průzkumech o několik procentních bodů, protože prudce rostoucí inflace a prudký nárůst žádostí o azyl podněcují nespokojenost se současnou vládou, koalicí středopravé Rakouské lidové strany a Zelených. Vzhledem k tomu, že druhou hlavní opoziční stranu, sociální demokraty, sužují boje, má Kicklova strana nejlepší šanci za poslední roky převzít moc,« konstatoval server.

To by podle serveru znamenalo velké problémy pro Evropskou unii, která se již nyní potýká s Maďarskem, které premiér Viktor Orbán podle kritiků přeměnil v poloautoritářský stát uprostřed EU.

POLITICO pak dále tvrdí, že také Slovensko se potácí na pokraji »populistické obrody«. Bývalý premiér Robert Fico totiž také vede v průzkumech před předčasnými volbami, které se mají konat v září. A Fico slíbil, že v případě svého zvolení ukončí vojenskou podporu Slovenska sousední Ukrajině.

Evropští představitelé jsou nyní zděšeni, že vítězství takzvaně proruských sil na Slovensku a v Rakousku by dalo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi do rukou mocný nástroj proti Ukrajině, který by mu usnadnil podkopávání sankcí a úsilí EU o pomoc Ukrajině. »Byla by to katastrofa,« řekl serveru bez obalu jeden z vysokých úředníků Evropské komise z tohoto regionu.

Vítězství Kickla není zdaleka jisté. Díky svému neomalenému stylu patří jeho osobní rating mezi nejnižší ze všech rakouských politiků. Podpora Svobodných se navíc v minulosti ukázala jako nestálá a tento poslední nárůst je pravděpodobně způsoben spíše frustrací z toho, co mnozí Rakušané považují za nefunkčnost současné vlády, než nadějí na obnovu pod vedením krajní pravice, připomíná POLITICO s tím, že přesto ale nelze nedávný vzestup strany ignorovat.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová minulý týden řekla rakouským novinám, že má »vážné pochybnosti« o Kicklově vhodnosti pro jakoukoli ministerskou funkci. »Jednoduše není důvěryhodný,« řekla Metsola.

Herbert Kickl FOTO – wikimedia/Bwag/Von C. Stadler

Následující řádné volby se v Rakousku uskuteční až na podzim příštího roku, ale přetrvávající napětí v současné koalici pod vedením kancléře Karla Nehammera, jehož lidovci v současnosti zaostávají za Svobodnými o osm procentních bodů, zvyšuje šance na předčasné konání voleb. »Nestal jsem se předsedou strany, abych vedl v průzkumech, ale abych vyhrál volby,« řekl nedávno Kickl. Slíbil ale, že využije rakouského veta v Evropské radě, aby zvrátil podle jeho slov »nesmyslné« sankce bloku proti Rusku.

Server připomíná, že během nedávné návštěvy Budapešti, kde se setkal se svým mentorem Orbánem, se Kickl netajil svým cílem udělat z Rakouska druhé Maďarsko, které chválil jako »útočiště národního sebeurčení a odporu proti globalistickým zásahům z Bruselu«.

Hlavním tématem Svobodných však zůstává migrace. Vzhledem k tomu, že se počet žádostí o azyl v Rakousku v loňském roce ztrojnásobil, což je největší procentuální nárůst v celé EU, je to téma, které rezonuje.

V souladu s Kicklovou rétorikou se řada priorit Svobodných zaměřuje na kulturní identitu. Jedna z iniciativ zaměřených na záchranu rakouských maloměstských hostinců například slibuje dotace, ale pouze v případě, že příjemci budou podávat »tradiční a regionální speciality«. Jiná nařizovala, aby děti na školních hřištích musely mluvit německy. Takové nápady se podle serveru v rakouských médiích často setkávají s posměchem, ale zdá se, že u mnoha voličů tato politika uspěla.

V lednu skončila strana v regionálním průzkumu v Dolním Rakousku, největší spolkové zemi, na druhém místě, čímž přerušila dlouholetou absolutní většinu lidové strany. To donutilo středopravou stranu přijmout koalici s krajní pravicí v této spolkové zemi.

Podobný scénář se odehrál o několik týdnů později ve spolkové zemi Salcbursko, kde si Svobodní díky dobrému výsledku vybojovali místo v regionální vládě.

»Na celostátní úrovni se však Kickl s druhými houslemi pravděpodobně nesmíří. Za posledních 25 let se na takovém uspořádání dohodl dvakrát jako mladší partner lidovců a obě koalice skončily rozpadem strany uprostřed skandálů a vnitřních rozporů. Kickl říká, že jeho cíl je tentokrát jasný: být Volkskanzlerem – lidoveckým kancléřem,« uzavírá POLITICO.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy