ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí letošního roku podle prvního předběžného odhadu Českého statistického úřadu klesl proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. Oproti stejnému období minulého roku se pak snížil o 0,6 %. Ekonomika se tak po stagnaci začala opět propadat.

Připomeňme, že v předchozích dvou kvartálech ekonomika mezičtvrtletně nerostla vůbec, a to poté, co se v druhé polovině minulého roku dvěma mezičtvrtletními poklesy dostala do recese. Letos přitom klesala i meziročně – v prvním letošním čtvrtletí o půl procenta a ve druhém o 0,6 %.

GRAF – ČSÚ

Mezičtvrtletní pokles HDP byl ve 3. kvartálu podle statistiků ovlivněn zejména zahraniční poptávkou. Domácí poptávka stagnovala.

»Meziroční pokles HDP byl negativně ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a nižší tvorbou hrubého kapitálu. Pozitivní vliv měla zahraniční poptávka,« sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) mezičtvrtletně klesla ve většině odvětví národního hospodářství. Negativní vliv měl především průmysl a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Stejná odvětví podle statistiků nejvíce ovlivnila i meziroční pokles HPH. Dařilo se naopak informačním a komunikačním činnostem a profesním, vědeckým, technickým a administrativním činnostem.

»Zaměstnanost mezičtvrtletně klesla o 0,7 % a oproti stejnému čtvrtletí minulého roku vzrostla o 0,5 %,« doplnil ČSÚ.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here