Home Zahraničí Saský premiér vyzval k zachování Nord Streamu, protože je to v zájmu...

Saský premiér vyzval k zachování Nord Streamu, protože je to v zájmu Německa

ILUSTRAČNÍ FOTO - Nord-stream2.com

Předseda vlády německé spolkové země Sasko Michael Kretschmer (Křesťanskodemokratická unie) se vyslovil pro záchranu plynovodu Nord Stream poškozeného sabotáží, protože to odpovídá národním zájmům Spolkové republiky Německo. Tento názor vyjádřil v rozhovoru pro Radio Lausitz.

»Plynovod má hodnotu osm miliard eur a mohl by do Evropy přinést 50 až 60 milionů metrů krychlových plynu ročně,« řekl Kretschmer. Nyní je podle něj potrubí v troskách. A pokud nebude vyvinuto žádné úsilí, jak zdůraznil saský premiér, kvůli slané vodě bude Nord Stream »nenávratně zničen«. »Pro příští generace by měla být ponechána možnost obnovení vztahů s Ruskem v oblasti dodávek plynu,« prohlásil Kretschmer.

Německý generální prokurátor Peter Frank dříve uvedl, že němečtí vyšetřovatelé v současné době nemají žádné důkazy o tom, že by za výbuchy na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2 stálo Rusko. Německý kancléř Olaf Scholz upozornil, že SRN nehodlá bez důkazů spekulovat o sabotáži na Nord Streamu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zase poukázala na to, že šéf německé vlády se musel ospravedlňovat za neochotu Berlína zveřejnit vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream, což vyvolává dojem, že Německo má co skrývat. Diplomat označil za ambivalentní postoj Berlína, jehož reálné kroky vyvolávají pochybnosti o jeho zájmu identifikovat organizátory a pachatele útoků na Nord Stream.

Dne 27. září 2022 společnost Nord Stream AG Nord Stream oznámila, že předchozího dne došlo k »bezprecedentní devastaci« tří úseků podmořských plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2. Švédští seismologové zaznamenali 26. září dva výbuchy na trasách plynovodů. Ruská generální prokuratura zahájila po poškození potrubí řízení o mezinárodním terorismu.

(TASS)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.