Schillerová chtěla řešit »pochybnou úroveň ministerské práce Zbyňka Stanjury«

Ztráta věrohodnosti ministra financí. Tak zněl název bodu, o jehož zařazení na program probíhající schůze Sněmovny dnes žádala předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Důvodem jsou podle ní lživá tvrzení ministra při schvalování letošního státního rozpočtu. Podle očekávání koalice zařazení bodu zabránila.

»Více než půl roku upozorňuji, že Parlament ČR byl v loňském roce při schvalování zákona o státním rozpočtu na rok 2023 ze strany ministra financí Zbyňka Stanjury historicky nevídaným způsobem oklamán, oklamán tak, jak si to doposud žádný ministr financí ani náznakem nedovolil,« zdůvodnila svůj návrh Schillerová.

O tom, že příjmy a výdaje nebudou odpovídat realitě, musel podle ní Stanjura moc dobře vědět. »Část příjmů si vymyslel a na část výdajů jakože zapomněl,« dodala předsedkyně klubu. Ve výsledku si pak ministr podle ní vylepšil saldo státního rozpočtu o 150 miliard korun.

»Je to poprvé v novodobé historii, co Poslanecká sněmovna schválila zákon roku, jehož finální podoba nebyla sestavována skutečnými odborníky ale pochybnými specialisty na marketingovou komunikaci,« uvedla Schillerová. Ministerská práce Zbyňka Stanjury má podle ní pochybnou úroveň. »Vrcholný zákon této vlády je založen na podvodu v rozsahu 150 miliard korun. Je to vizitka této vlády a každého z vás, který jste pro tento rozpočet hlasovali,« uvedla.

Pro zařazení navrhovaného bodu hlasovalo 77 zástupců opozičních hnutí ANO a SPD, což nestačilo.

Arogance moci Fialovy vlády

Podporu u koalice nenašel ani předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který navrhoval zařadit bod s názvem »Fialova vláda svým ‚konsolidačním balíčkem‘ předvádí aroganci moci«.

»Je to obsáhlá daňová reforma, která zvýší daně všem bez rozdílu,« prohlásil Okamura. Připomněl, že jde o velmi rozsáhlý materiál, jen důvodová zpráva zabírá 238 stran. Dotčené organizace i opozice přitom měly na připomínky jen pět dní.

»To není dialog, ale arogance moci,« prohlásil. Připomněl, že premiér Petr Fiala (ODS) opakovaně tvrdil, že vláda daně zvyšovat nebude. Okamura ho proto označil za »hlavního dezinformátora«.

Vládní balíček kritizovala také Schillerová. Uvedla, že balíček trvale zvyšuje daňovou zátěž o 73 miliard korun ročně, povede ke snížení HDP České republiky o 0,8 až jedno procento ročně, k růstu nezaměstnanosti, negativním sociálním dopadům a narušení architektury daňového systému ČR.

Apelovala na vládu, aby se vrátila ke svému programovému prohlášení, kde jako dominantní zdroj úspor slibovala úspory na výdajové straně rozpočtu. Hnutí požaduje, aby vláda konsolidační balíček stáhla. Konsolidaci veřejných financí by měla podle Schillerové provést dominantně opatřeními na výdajové straně rozpočtu v kombinaci se zvýšením spotřební daně na tabák, alkohol, z hazardu, řádným zdaněním globálních firem a zrušením daňových výjimek nesociálního charakteru.

Připomínky ze všech stran

S vládním balíčkem však nesouhlasí nejen opozice, jeho úpravy žádají ministerstva, kraje, profesní komory, nevládní organizace a další instituce. Zemědělci nesouhlasí se zvýšením daně z nemovitosti, konfederace zaměstnavatelů kritizuje například úpravy práce na dohodu a zástupcům krajů a samospráv se nelíbí změny v rozdělování výnosů z daní. Další připomínky se týkají rozdělení daně z příjmu právnických osob či daně z nemovitosti, sazeb daně z přidané hodnoty, zvýhodnění benefitů, podpory stravování zaměstnanců nebo zvýšení náhrady pro bývalé prezidenty. Připomínkové řízení ke třísetstránkovému dokumentu zkrácené na týden skončilo včera.

Vypořádání zásadních připomínek na úrovni náměstků či vrchních ředitelů sekcí plánuje ministerstvo financí na čtvrtek 8. června. Představitelé vlády již dříve uvedli, že jsou připraveni o opatřeních diskutovat, zásadní změny ale nechtějí. Kabinet by se měl návrhem zabývat ve druhé polovině června, aby Sněmovna stihla balíček projednat v prvním čtení ještě před parlamentními prázdninami. Projednávání bude záležet i na tom, do jaké míry bude opozice jednání blokovat obstrukcemi. Balíček má být účinný od 1. ledna příštího roku.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy